נעדרים קרים

תמונה של הספר נעדרים קרים

מחבר: אסף קוגלר, הוצאה לאור: עם עובד הוצאת ספרים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 392.

הסקירה שלי:

איזה ספר חמוד! ספר ביכורים רענן, קליל, זורם ומתובל בהומור ישראלי.

סיפור על בחורה בת 19, בוגרת אולפנה, סקרנית, עקשנית וחוצפנית, שמתגייסת לצבא ובוחרת לשרת בירושלים במחלקת "נעדרים קרים" שחוקרת מחדש תיקי נעדרים שטרם פוענחו.

שירה נחשפת לעולם החילוני, הזר לה ומעט מפחיד אך בו זמנית מאד מסקרן ומלא אפשרויות ובו היא מכירה אנשים שונים ומגוונים שמעתה יהיו חלק מחייה.

סיפור בלשי ישראלי המשלב מתח עם קצת רומנטיקה. נהניתי מאד מהקריאה ואני ממליצה בחום!

שירה היא בחורה שבאה מבית דתי וגדלה בבאר שבע. היא מתעקשת להתגייס לצבא ולשרת רחוק מהבית. היא רוצה לשרת שירות משמעותי ולכן היא מסופחת למשטרה בירושליים ונשלחת לשרת במחלקת "נעדרים קרים" שמטרתה לפענח מיקרים של נעדרים שגופתם מעולם לא נמצאה. יש לציין שנאמר לשירה מראש שהסיכוי לפענח מיקרים אלו קטן מאד.

כדי שיהיה לה קל להגיע לעבודה, שירה עוברת לגור עם כמה שותפים בבית ישן בירושליים, שם היא פוגשת חייל בשם יוראי, הומו מתהולל שמחפש יחסי מין מזדמנים ובהמשך הופך להיות חבר נפש שלה. יוראי בחור חמוד, מצחיק, רגיש  ואי אפשר שלא להתאהב בו.

במהלך הסיפור, שירה פוגשת אנשים מהעולם החילוני ונחשפת לדברים חדשים ומפתיעים שלא היו מוכרים לה עקב היותה בחורה תמימה שבאה ממשפחה דתית.

שירה בחורה סקרנית, חדורת מוטיבציה והיא נחושה להצליח בעבודתה בפענוח מקרי הנעדרים. בספר היא מתמודדת עם שני מיקרים: חייל שביום שיחרורו נעלם ולא ידוע מה עלה בגורלו וחיפוש נעדרת שגדלה בשכונת מגוריה בבאר שבע שנעלמה ולא נמצאה עד היום.

שירה עקשנית ולא מוותרת, היא חוקרת ושואלת כל דבר, ממרה את פי המפקד שלה ובגלל אופייה האסרטיבי היא גם מסתבכת, נענשת ומושעית מתפקידה מספר פעמים. במקרה היא נקלעת לסיטואציה לא פשוטה ובזכות תיפקודה המעורר השראה היא נהפכת לגיבורה ומצליחה לחזור לתפקיד בניגוד לרצון מפקדה.

הסיפור נע במקביל בין חייה האישיים של שירה לבין עבודתה במחלקת הנעדרים.

שני המיקרים אותם היא חוקרת מאד מעניינים והלוואי ויהיה ספר המשך כדי לסגור את מה שנשאר פתוח בספר הזה.

קריאה נעימה!

 

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

בלשית כזאת עוד לא הכרתם – שירה, רק בת 19, בוגרת אולפנה סקרנית וסוערת, שהחליטה להתגייס לצבא בניגוד לכל חברותיה ומתעקשת לשרת בירושלים, הרחק מביתה, ודווקא במחלקת "נעדרים קרים" – המחלקה שחוקרת מחדש תיקי נעדרים שלא פוענחו. אדם יצא מביתו כבכל בוקר, ולא חזר. למה? לאן נעלם? למה הוא לא נותן שום אות חיים?
בסופי השבוע היא עוד חוזרת אל ההורים, אבל בין שבת לשבת, באכסניית חיילים מתקלפת, נפתח לפניה עולם פרוע שלא הכירה, וחבריה שם שומעים על עלילותיה בהשתאות ובחרדה – כי שירה אינה מהססת להתעמת עם מפקדים, מתחצפת, מתעלמת מהנחיות ונענשת על עקשנותה, אבל נחושה כל כולה לפענח את התיקים הישנים. ואולי, לראשונה בחייה, גם תתאהב.

בשפה דיבורית קולחת להפליא יוצר אסף קוגלר דמות שובת לב, שאי אפשר שלא להצטרף אליה במסעה אל האמת ואל העולם הגדול שמחוץ לגבולות האולפנה. האם תצטרף אל עמיתיה הבוגרים, גיבוריהם של שולמית לפיד, בתיה גור, דרור משעני? אנחנו מאמינים שספר זה הוא רק הראשון בעלילותיה.

תגובות

תגובות