די כבר עם השקרים שלך

תמונה של הספר די כבר עם השקרים שלך

מחבר: פיליפ בסון, הוצאה לאור: אריה ניר, תרגום: דורית דליות, מס' עמודים: 160.

הסקירה שלי:

ספר שכתב הסופר לזכרו של תומא, נער שבו התאהב בהיותו בן 17. זהו סיפור על התבגרות והתאהבות של שני נערים המגלים ביחד את המיניות שלהם, כאשר אחד יוצא מהארון ומגשים את עצמו ואילו השני חי בשקר עד סוף ימיו.

בסון הסופר הצהיר על היותו הומוסקסואל וחי בזוגיות עם גבר אבל תומא חי בשקר כל חייו, הקים משפחה ונולד לו ילד. למרות שכל אחד המשיך בחייו, סיפור האהבה ביניהם השאיר חותם חזק על שניהם ולא הרפה לעולם.

הכתיבה קולחת, לעיתים בוטה אבל כנה מאד. ספר מאד רלבנטי וחשוב, ממליצה בחום!

מכיוון שהספר נכתב לזכרו של תומא וזהו סיפור אמיתי, האירועים כבר קרו והסוף ידוע מראש אבל מי שבכל זאת רוצה לגלות הכל בעצמו, ממליצה לא לקרוא את הסקירה לפני קריאת הספר.

הסיפור מתרחש בצרפת השמרנית של שנות השמונים. כשפיליפ בסון היה בן 17, הוא היה תלמיד מצטיין אבל ילד חריג וסבל מעלבונות ולעג על תנועותיו הנשיות.

בהפסקות פיליפ מבחין בנער יפה תואר שהיה מחוזר על ידי כל הבנות. עושה רושם שתומא הנער הוא סטרייט ולא רואה את פיליפ אבל יום אחד תומא ניגש אליו, כשאף אחד לא רואה, ומציע לו להיפגש בסתר.

השניים נפגשים בבית הספר לאחר שעות הלימודים ומממשים את התשוקה העזה ביניהם. מתפתחת ביניהם בעיקר אהבה פיזית אבל בדיעבד יתברר שכנראה הייתה זאת אהבה אמיתית מלאה ברגשות. תומא הוא בן לאב חקלאי והוא עוזר לאביו ואילו בסון הוא תלמיד מצטיין. תומא צופה שהקשר יסתיים בשלב כלשהו ומכין את פיליפ לפרידה, הוא מבין שבסון האינטליגנטי ישאף לחיים טובים יותר ובסופו של דבר יעזוב ויגשים את עצמו.

בסופו של דבר תומא הוא זה שעוזב, הוא נוסע למשפחתו בספרד לחופשה ולא חוזר. השניים לא יהיו בקשר מאז.

כעבור 23 שנים כשבסון מתראיין על ספר שכתב, הוא רואה בחור צעיר שדומה מאד לתומא, אהוב נעוריו. מסתבר שזהו בנו של תומא. כך בעצם מתחיל הסיפור.

בנו של תומא מספר לו את סיפור חייו של אביו. תומא שוקל האם ליצור קשר עם תומא אחרי שבנו מציע את האפשרות הזאת אבל הוא חושש שלא ניתן יהיה להחזיר את הגלגל לאחור, כל אחד המשיך בחייו בנפרד ונמצא כבר במקום אחר.

כעבור כמה שנים, שוב פוגש בסון את בנו של תומא ושומע ממנו על מותו הטרגי של אביו. בסון החליט להעלות את סיפורם על הכתב ולהקדיש את הספר לזכרו של אהוב נעוריו.

סיפור על תשוקה, התאהבות, אהבה ואומץ מול חיים בשקר. מומלץ בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אני מרגיש איך מיד התמונה הזאת מוחצת אותי, כי זו תמונה בלתי אפשרית, תמונה שלא יכולה להתקיים

2007. הסופר הצרפתי פיליפ בסון יושב בלובי של בית מלון ומשוחח עם עיתונאית לרגל צאת ספרו החדש. לפתע הוא מבחין בדמות של גבר מוכר עד כאב. פרץ של רגשות וזיכרונות שולח אותו עשרים ושלוש שנים לאחור. הוא לא מצליח להתאפק וקורא בשם שלא עלה על דל שפתיו זמן כה רב. הבחור מסתובב…

בדי כבר עם השקרים שלך חושף בסון סיפור על אהבה וכמיהה המתרחש בצרפת הכפרית והשמרנית של שנות השמונים. בכישרון נפלא, ברגישות ובאומץ הוא מגולל את מסע הייסורים וההתבגרות של שני נערים המגלים יחד את זהותם המינית, מסע שיותיר חותם בל יימחה על חיי שניהם.

פיליפ בסון הוא סופר צרפתי, מחזאי ותסריטאי, ונחשב לאחד הסופרים החשובים והמשפיעים של זמננו. בסון כתב עד כה כעשרים ספרים, חלקם עובדו למחזות ולסרטים, וזכו לפרסים יוקרתיים רבים.

תגובות

תגובות