גן ההרדופים

תמונה של הספר גן ההרדופים

מחבר: רוזה ונטרלה, הוצאה לאור: הוצאת שוקן, תרגום: ארנו בר, מס' עמודים: 248.

הסקירה שלי:

סיפור מקסים העוקב אחר ארבע נשים חזקות ואמיצות, אם ושלוש בנותיה, במהלך חייהן בכפר קטן בדרום איטליה, במשך כחמישים שנה.

האם, המכונה מארג'לה, שכן היא ידועה כבעלת כוחות ריפוי והסרת עין הרע. היא אישה קרה ומרוחקת לבנותיה, אפופה בסודות מהעבר ומגדלת את בנותיה תחת משמעת קפדנית.

זאת תקופה שהגבר הוא השולט והנשים תפקידן לנהל את הבית ולגדל ילדים. שלוש הבנות עוזרות לאימן בעבודות הבית, מכבסות, מבשלות ומנקות. הספר מלא בתיאורי בישולים ואפוף ניחוחות מענגים של מטעמים.

שלוש הבנות, רוזטה, קורנליה ודיאמנטה, שונות מאד זו מזו. הסיפור מתמקד בבת הצעירה, דיאמנטה, שהיא המספרת של הסיפור. מערכת היחסים בין דיאמנטה לאמה מאד מורכבת וטעונה. דיאמנטה היא "טום בוי", מרדנית ועקשנית ואמה מנסה לחנך אותה ולהחזירה לתלם גם באמצעות עונשים. דיאמנטה מנסה לתהות על קנקנה של אמה ולהבין למה היא כזאת קשה כלפיהן ומדוע נראה כי אין לה רגשות כלפיהן.

בתחילת מלחמת העולם השניה, כשדיאמנטה בת 9, היא חווה שתי טרגדיות. חבר ילדות שלה מת בטביעה ולאחר מכן היא מאבדת את אביה בתאונה מזעזעת. שתי הטרגדיות רודפות אותה ולא נותנות לה מנוח במהלך כל חייה. (זה אינו ספויילר, כתוב בגב הספר).

במהלך השנים, אחיותיה של דיאמנטה נישאות, אחת בשידוך והשנייה נחטפה וגופה חולל בכדי שתהיה חייבת להינשא לחוטף. דיאמנטה המרדנית לא מוכנה להיכנע לגורלה הידוע מראש, היא מתכננת להיות חופשיה ולבחור בעצמה את בחיר ליבה. היא מקנאה באחיה הגברים שהם זוכים למעמד יותר מכובד ולמימוש עצמי בניגוד לנשים באותה תקופה.

הסיפור איטי וצריך סבלנות. הוא מלווה בהמון תיאורים וניחוחות מהמטבח במקביל לסיפור חייהן של ארבע הנשים המדהימות, סיפורה של כל אחת בנפרד ובנוסף פירוט היחסים ביניהן, בין הבנות לאימן ובין שלוש האחיות.

ספר מיוחד, נהניתי מהקריאה ואני ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

 

סאגה משפחתית על ארבע נשים איטלקיות חזקות ויוצאות דופן

מַרגִ'אלָה, אישה תקיפה ומנוכרת בעלת יופי אפל ונדיר, שסודות ואגדות אופפים את דמותה, התברכה בכוחות ריפוי של גוף ונפש והסרת עין הרע. שלוש בנותיה — רוזטה, יפה ומוכשרת כמוה; קורנליה, שקטה ונוחה לרַצות; ודיאמנטה הצעירה, שמנמנה, מרדנית ופרועת תלתלים — נתונות למשמעת הקפדנית של אִמן. שגרת יומן בכפר איטלקי קטן ונידח, שאורחותיו פטריארכליים ושבו הזמן כמו עמד מלכת, מתמקדת בעבודות הבית והמטבח.

על סִפה של מלחמת העולם השנייה מאבדת הילדה דיאמנטה את חברהּ הטוב ביותר ואת אביה בשתי טרגדיות שמשנות את חייה. במציאות, שבה נשים נחטפות ומחוּללות על מנת לאלצן להינשא, חולמת דיאמנטה על האפשרות להיות חופשייה לבחור את אהבתה. היא מנהלת מערכת יחסים מורכבת עם אמה, ומנסה — כמו אחיותיה, כל אחת בדרכה — להילחם ולשנות את גורלה המוכתב מראש.

רוזה ונטרלה נולדה בבארי שבדרום איטליה. זה הוא ספרה הראשון, והוא הפך לרב־מכר שנמכר ב־17 ארצות.

 

תגובות

תגובות