ארבע הרוחות

תמונה של הספר ארבע הרוחות

מחבר: כריסטין האנה, הוצאה לאור: מודן, תרגום: אינגה מיכאלי, מס' עמודים: 512.

הסקירה שלי:

רומן היסטורי מצויין המספר את סיפור הישרדותם של אלזה ומשפחתה. סיפור החושף מלא אומץ ותקווה לחיים טובים יותר, אהבה, כוח הישרדות והתמודדות עם קשיים.

התחלת הספר הייתה מאד זורמת, לקראת האמצע הרגשתי עומס של תיאורים ופירוטים אבל בהמשך חזר להיות זורם ופשוט לא יכולתי להניחו מהיד עד לסוף העצוב והמרגש.

אחד הספרים הטובים שקראתי השנה, ממליצה בחום!

אלזה נאלצת להתחתן עם גבר שהכניס אותה להריון לא מתוכנן. היא אמנם התאהבה בו אבל הוא עשה את מה שהוריו אילצו אותו לעשות והתחתן איתה בלית ברירה. לאלזה הייתה ילדות קשה, היא הרגישה לא רצויה. הוריה לעגו לה בגלל המראה החיצוני והבהירו לה שהיא מכוערת וחולנית ולכן לא נועד לה עתיד מזהיר.

אחרי החתונה, אלזה עוזבת את משפחתה ועוברת לגור אצל משפחתו של בעלה בחווה שלהם בטקסס. אלזה מאושרת שמצאה משפחה חדשה ואוהבת. לאחר שנים מוצלחות, בשנת 1929 מגיעות סופות אבק לאזור החווה ועימן תקופות בצורת שגורמות לשפל כלכלי.

בעלה של אלזה, כמו רבים אחרים, עוזב אותה ואת הילדים שנולדו להם ובורח למקום שבו מאמין שיוכל למצוא עבודה ולחיות חיים טובים יותר.

מכאן מתחיל הסיפור של אלזה. שנים היא חיה בחווה עם תקווה שהסופות ייעלמו והמצב ישתפר אך זה לא קורה. בלית ברירה, לאחר שנים קשות מאד, היא מחליטה לקחת את בתה ובנה ולצאת לחפש להם חיים חדשים.

הם מגיעים לקליפורניה אבל היחס כלפיהם, המהגרים, מזעזע. אלזה מתקשה לפרנס את משפחתה ולבסוף היא ובתה נאלצים לעבוד עבודה פיזית בחוות וזוכות ליחס משפיל ושכר מינימלי.

כל התקופה הזאת אלזה מתעקשת שילדיה ימשיכו בשגרת לימודים כדי שיזכו לעתיד טוב יותר. היא דואגת להם ומקיפה אותם באהבה.

בשלב מסויים אלזה מגלה כי בתה מתחברת עם קבוצת מורדים כנגד המעבידים ונסחפת איתה למאבק למען זכויות העובדים.

מה יהיה בסוף? האם יצליחו במאבק? האם אלזה וילדיה יזכו לחיים נוחים יותר?

תקראו ותגלו.

זהו מסע הישרדות של אם חד הורית למען עתידה ועתיד ילדיה. מסע לא קל שבמהלכו אנו רואים מה זאת אהבת ללא תנאי של אם לילדיה ואיך בכל מצב, קשה ככל שיהיה, ניתן למצוא אהבה וחברים.

הסוף המרגש גרם לי להזיל דמעות של עצב אבל נותרתי עם הרבה תקווה.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

כאשר אלזה מרטינלי מתחתנת, היא עוברת לגור עם משפחת בעלה בחוות החיטה שלהם בטקסס. אלא שלאחר שנים של שגשוג מגיעות סופות אבק ובצורת שהופכות את החיים בחווה למאבק הישרדות. יחד עם השפל הכלכלי הגדול ועם משבר בחיי נישואיה, חייה של אלזה עוברים טלטלה. היא מחליטה לצאת עם שני ילדיה לדרך חדשה, ובדרך לא דרך הם מגיעים לקליפורניה. אך שם, בניגוד לחלומות ולציפיות, אין עבודה, והמקומיים מתייחסים לתושבים החדשים כאל נוכלים. אלזה מתפרנסת בקושי מעבודות מזדמנות, ומתעקשת שילדיה ימשיכו ללמוד. היחס המחפיר של בעלי החוות לפועלים הפשוטים מקומם אותה, ובעידוד בתה המתבגרת והמרדנית היא משתלבת במאבק למען זכויות העובדים. אלזה נאבקת לשרוד כאם יחידנית, למצוא את קולה ואת כוחותיה, גם כאשר הדבר נראה בלתי אפשרי. ארבע הרוחות הוא לא רק סיפורם של אלזה ובני משפחתה, אלא גם סיפורה של התקווה לחיים טובים יותר. מתוכו מתגלות גדולתה של האהבה ועוצמות הרוח האנושית, העומדות בפני קשיים בלתי נתפסים. הספר סחף קוראים נלהבים ברחבי העולם וכיכב בראש רשימות רבי־המכר.

תגובות

תגובות