13 דקות

תמונה של הספר 13 דקות

מחבר: שרה פינבורו, הוצאה לאור: דני ספרים, תרגום: חגי שור, מס' עמודים: 416.

הסקירה שלי:

מותחן פסיכולוגי מרתק הנוגע בנושאים של גיל ההתבגרות, חברות, קנאה ונקמה שתוצאותיה הרסניות. הסיפור מעניין ומותח לכל אורכו עד הסוף המפתיע. בניגוד לספר הקודם שסופו היה שנוי במחלוקת ולא ריאליסטי (אני דווקא מאד אהבתי), כאן הסוף מפתיע אבל הגיוני. ממליצה בחום!

נטשה היא נערה מתבגרת והיא מלכת הכיתה. יש לה שתי חברות טובות שצמודות אליה באופן קבוע ועושות הכל כדי לרצות אותה.

יום אחד נטשה ניצלת מטביעה על ידי בחור שטייל ליד הנהר עם כלבו בשעת לילה מאוחרת. נטשה לא יודעת איך היא הגיעה לנהר אבל היא בטוחה שהיא לא ניסתה להתאבד. לאחר המקרה היא שמה לב ששתי החברות הטובות שלה מתנהגות קצת מוזר. היא פונה לחברה שלה לשעבר, בקה שמה, לעזרה. בקה היתה החברה הכי טובה של נטשה לפני שנטשה "זרקה" אותה אבל היום היא לא מקובלת ומאד בודדה. לבקה יש חבר שהכיר את נטשה וחברה טובת לב אבל חלשת אופי. בקה מתלהבת מאד להיות בקרבת נטשה שוב וביחד הן מחליטות לחקור את מקרה הטביעה ולגלות האם לחברות של נטשה יש קשר למקרה.

יש מתח לאורך כל הספר וכל רגע מתגלה פרט חדש שמשנה את כיוון המחשבה לגבי מהלך האירועים שהוביל לטביעה של נטשה.

מי רוצה להתנקם בנטשה?

האם זה החבר של בקה שנטשה סרבה לצאת איתו? האם זאת בקה האובססיבית והקנאית כלפי החבר שלה ששם עין על נטשה? או שאולי בקה התנקמה בנטשה על שעזבה אותה לטובת חברות אחרות? האם אלו החברות של נטשה שרבו איתה? או שאולי מסתתר פה משהו אחר אפל וחולני.

תקראו ותגלו את הפיתרון לתעלומה. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מאז "נעלמת" לא היה כזה מותחן פסיכולוגי!

"13 דקות" מאת שרה פינבורו, בהוצאת "דני ספרים", הוא מותחן פסיכולוגי שלא תוכלו להניח מהיד עד לסופו המפתיע. גם אם תחשבו שהצלחתם לפענח את התעלומה, שרה פינבורו תמשוך את השטיח מתחת לרגליכם.

אומרים שכדאי להחזיק את החברים קרובים ואת האויבים קרובים יותר, אבל כשאת נערה מתבגרת, לפעמים קשה להבדיל ביניהם.

נטשה לא זוכרת כיצד היא הגיעה אל לב הנהר הקפוא באותו לילה, אבל היא יודעת דבר אחד – זאת לא היתה תאונה והיא לא ניסתה להתאבד. שתי החברות הכי טובות שלה מתנהגות מוזר, ונטשה פונה אל בֶּקה, החברה הטובה שהיא "זרקה" לפני שנים כאשר היא עצמה הפכה לפופולרית, כדי שתעזור לה לגלות את האמת. נטשה בטוחה שחברותיה אוהבות אותה, אבל האם זה אומר שהן לא ניסו להרוג אותה?

שרה פינבורו היא סופרת מוערכת ועטורת פרסים. ספרה הראשון, Behind Her Eyes, היה רב-מכר של ה'ניו-יורק טיימס' וזכה לשבחים מסופרים כמו סטיבן קינג והרלן קובן. חברת 'נטפליקס' רכשה את הזכויות לספר 13 דקות ותהפוך אותו בקרוב לסדרת טלוויזיה. פינבורו חיה בלונדון.

"ספרי מתח פסיכולוגיים רבים מתהדרים בהשוואות לספר 'נעלמת' של גיליאן פלין, אבל ספרה המרשים של שרה פינבורו הוא בין היחידים שאכן מתאים להשוואה כזאת. פינבורו מצליחה לנתח באופן מדויק עד כאב את עולמן האפל של נערות מתבגרות, עם כל הבגידות הקטנוניות, החברויות הצבועות ומעשי האכזריות חסרי הטעם." The Telegraph

"'שקרניות קטנות' פוגש את 'ההיסטוריה הסודית' בעידן האינסטגרם." The Times

"ספרה של פינבורו מלא בפיתולי עלילה, אבל בבסיסו זהו סיפור על חברות ובגידה בתיכון, ועל היחסים הרעילים שמובילים למעשים שאין מהם חזרה. מותחן משובח וריאליסטי עד כאב." Publishers Weekly

תגובות

תגובות