תשע דרכים להיפרד

תמונה של הספר תשע דרכים להיפרד

מחבר: סנונית ליס, הוצאה לאור: איפבליש, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 165.

הסקירה שלי:

את סנונית המקסימה היכרתי לפני חמש שנים בזכות ספרה הקודם שמאד אהבתי ואף נפגשנו בשבוע הספר.

אני לא מתחברת לסיפורים קצרים אבל חברה יקרה המליצה לי ולכן החלטתי לנסות. מהרגע שהתחלתי לא יכולתי להפסיק, רק עוד סיפור אחד ועוד אחד עד שסיימתי בכמה שעות.

הספר מרענן, קיצבי ומלא הומור. הדמויות מגוונות, מעוררות חמלה ומרגשות.

הכתיבה של סנונית שנונה, מקורית, בהירה ובגובה העיניים. במהלך הקריאה חייכתי, התרגשתי ובעיקר הופתעתי שכן לכל סיפור יש סוף מאד לא צפוי.

זהו ספר על עולם עתידני, המשלב מציאות עם המון דמיון ואפילו קצת מדע בדיוני, המתאר עתיד בו הטכנולוגיה משתלטת על חיינו ובהיותה נטולת רגש היא לעיתים מחליפה יחסים בין אישיים.

הספר מספר על פרידות מסוגים שונים כגון מבני זוג ואפילו מהחיים. הסיפורים מקוריים, מעניינים ומעוררים הרבה מחשבות לגבי העולם הדיגיטלי המתפתח, לאן הקידמה עשויה להוביל אותנו ומה יהיו ההשלכות של זה.

הספר מורכב מתשעה סיפורים, אפרט על כמה שאהבתי במיוחד:

שליחות – מתואר עולם עתידני בו ניתן להזמין שליח עבור כל דבר: שליח שייפרד מבן זוג במקומך, ידיד לשיחה, נכד לסבא להפגת הבדידות, כלב לשעתיים, מישהו שיצא במקומך לדייט. סיפור מקסים עם סוף מאד מפתיע.

מסיבת פרידה – אישה שמתכננת טקס פרידה מהחיים ובעזרת הטכנולוגיה מייפה את המציאות וממציאה לה את החיים שהייתה רוצה שיהיו לה.

גאון של אמא – הורים שמתכננים ילד מיטבי על בסיס המטען הגנטי שלהם. נולד להם ילד מושלם, גאון ובריא אבל מהר מאד הם נוכחים לדעת שהוא מנותק רגשית וגורם להמון בעיות במשפחה.

LIFEBNB – אתר להשכרת חיים שמאפשר לנפוש בחיים של אחרים. גבר נשוי שואף להחליף לילה עם בעלה של האקסית שלו ולא יודע איזה הפתעה תחכה לו.

יש סיפור על חברות בקיבוץ  שנמדדת על פי מספר הלייקים או הדיס-לייקים בהצבעה באמצעות אפליקציה, סיפור מרגש שמתכתב עם סיפורה האישי של הסופרת המספר על אדם שחולה במחלה שגורמת לחולשת שרירים ומבקש שיתקינו לו מערכת מיקוד מבט כדי שיוכל להקליד בעזרת האישונים והוא עורך פרידות מכל מה שהוא עומד לאבד בחיי היומיום.

יש סיפור שעוסק בהתמכרות של בעל ואישה לטלפונים והאופציה להשכיר בוטים שינהלו עבורם את הפעילות ברשתות החברתיות וסיפור על קעקוע מנטלי שקונה גבר לחברתו שבעזרתו ניתן לחוות יחד זיכרון משותף מעברם. הוא מתמכר לצפייה בו ובסופו של דבר זה משבש את כל מהלך חייו.

הספר מסתיים בסיפור על בחורה שחלתה בסוג של דיכאון כי החתול שלה ברח, סיפור עם סוף מרגש ואופטימי.

ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"תשע דרכים להיפרד" מכיל תשעה סיפורים קצרים המציגים מציאות עתידנית או מקבילה, שבה טכנולוגיה מחליפה לא פעם יחסים בין אישיים. את הסיפורים מאכלסות דמויות צבעוניות, תלושות ונוגעות ללב, החוות פרידות מסוגים שונים: מבני זוג, מבני משפחה, מאורחות חיים ומכישורים גופניים.
בין הדמויות תפגשו שליח שמשמש כנכד להשכיר ויוצא לדייטים בשביל הלקוחות; אישה מבוגרת המתכננת מסיבת פרידה מחייה ומשכתבת את תולדותיהם ללא היכר; ילד שנולד לאחר תכנון גנטי-מיילדותי וגדל להיות גולם שקם על יוצריו; גבר נשוי ששוכר את חייהם של זרים דרך אפליקציית Lifebnb, בדרך למפגש מיוחל עם אהובת נעוריו; צעירה המגלה כי חלום חייה להישאר בקיבוץ תלוי במספר הלייקים שתקבל באפליקציה; בני זוג שעושים קעקוע מנטלי זוגי שבעזרתו יוכלו לחוות שוב יחד רגע מכונן מעברם – ועוד דמויות מקוריות ומכמירות לב שחיות בעולם מנוכר אך מלא תקווה.

סנונית ליס, ילידת 1980, מתגוררת בתל-אביב עם בן זוגה, עם שני ילדיה ועם חתול, הקימה חברה לתוכן ולשיווק בדיגיטל, בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה וסטודנטית לתואר שני בלימודי תרבות. ספרה הראשון של סנונית ליס, הרומן "כל הג'אז הזה", שראה אור ב-2017, זכה לשבחי הקוראים והמבקרים והיה לרב מכר. "תשע דרכים להיפרד" הוא ספרה השני.

תגובות

תגובות