תשעה קיפולים יוצרים ברבור נייר

תמונה של הספר תשעה קיפולים יוצרים ברבור נייר

מחבר: רות גיליגן, הוצאה לאור: פן הוצאה לאור, ידיעות אחרונות, תרגום: שרון פרמינגר, מס' עמודים: 343.

הסקירה שלי:

תשעה קיפולים יוצרים ברבור נייר / רות גיליגן

איזה ספר מקסים! שלושה סיפורים שמתרחשים בזמנים שונים שנקשרים זה בזה ע"י משפטים, מראות, הבזקים של זכרונות עד שלאט לאט נקשרות הדמויות והמעגל נסגר.

דרך שלוש דמויות אנושיות ומרגשות, מסופר לנו על קורות הקהילה היהודית באירלנד. נהניתי מכל רגע, שלושה סיפורים מרגשים מאד, ממליצה בחום!

הסיפור הראשון מתרחש בשנת 1901. משפחה יהודית נוסעת מליטא לאמריקה לחפש חיים טובים יותר אלא שבמקום להגיע לניו יורק, הם מתבלבלים בשם ומגיעים בטעות לאירלנד, למקום שנקרא "יורק".

הסיפור מתמקד באבי המשפחה שמנסה לכתוב מחזות ובבתו היפה, רות, בעלת שתי עיניים לא זהות: ירוקה וכחולה.

רות גדלה ומשמשת כמיילדת ומקדישה לעבודתה את כל חייה. כאשר פצצה נוחתת בטעות על אירלנד, פוקדת את רות טרגדיה.

הסיפור השני מתרחש בשנת 1958. שם, נער יהודי אלם, נכנס למוסד לחולי נפש כדי לנסות להחזיר אליו את הדיבור.

שם לא מדבר החל מחגיגת בר המצוה שלו, שם נראה כי לקה בהלם בעקבות סוד שגילה ומאז אינו מדבר. במוסד הוא פוגש גבר נכה מלחמה שמספר לו את סיפור אהבתו הטראגי. שם כותב את הסיפור ביומן כדי שיישאר לדורות.

הסיפור השלישי מתרחש בלונדון בהווה. אשלינג, עיתונאית אירית מתאהבת בבחור יהודי שמבקש ממנה להתגייר במטרה למסד את היחסים בניהם. הוא נותן לה מדריך לגיור והיא מגלה הערות של אישה בתוך המדריך. הערות של אישה שהיתה בדיוק במצבה והתלבטה בדיוק כמוה.

הסיפור מתחיל בביקור של בחורה בבית אבות. הבחורה מוסרת ספר עב כרס לזקן שמתגורר שם.

מיהו אותו זקן שכל כל מתרגש מהספר ואיך הוא קשור לשלושת הסיפורים?
מה הקשר בין רות, שם ואשלינג? למה שם לא מדבר? איזה סוד הוא מסתיר? מיהו הזקן הנכה ואיך הוא קשור לסיפור? האם אשלינג תתגייר למרות כל הקשיים? מיהי אותה אישה שהשתמשה במדריך הגיור לפניה?

תקראו את הספר ותדעו את כל התשובות. הסוף מאד מפתיע!

סיפור על אהבות, טרגדיות, סודות, הישרדות, על מציאת מקומינו הקטן והאישי בעולם הגדול.

ממליצה בחום על קריאת הספר ועל הכנת ברבור מנייר, קלי קלות!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

תחילת המאה העשרים – מהגרת משפחה יהודית מליטא לאמריקה בחיפוש אחר חיים טובים יותר, אלא שבמקום להגיע לאמריקה ספינתם עוגנת באירלנד – הם מתבלבלים בין "קורק" ל"ניו יורק".

דבלין, 1958 – נער יהודי אילם כלוא במוסד לחולי נפש הממוקם מחוץ לעיר ומפתח יחסי חברות לא צפויים עם גבר השבוי בסיפור של אהבה נושנה.

לונדון, ההווה – עיתונאית אירית נאלצת לבחון את תפישותיה בדבר זהות ומשפחה כשבן זוגה מבקש ממנה להתגייר.

שלוש העלילות האלה, המגשרות על פני כמה דורות ונשזרות בדרכים מרתקות ומפותלות, מתחברות בתשעה קיפולים יוצרים ברבור נייר לכדי סיפור קורותיה של הקהילה היהודית של אירלנד שכמעט נשתכחה.

בפיוטיות המשולבת בהומור, רוקמת רות גליגאן עלילה סוחפת הבוחנת את השאלה עד כמה נרחיק לכת כדי להבין מי אנחנו באמת וכדי להרגיש נוח בעולם.

תגובות

תגובות