תפילת ים

תמונה של הספר תפילת ים

מחבר: חאלד חוסייני, הוצאה לאור: מטר, תרגום: , מס' עמודים: .

הסקירה שלי:

רומן גרפי מרגש שנכתב לאחר מותו של הילד הסורי בן השלוש, שטבע בים התיכון במסעו לקבלת מקלט באירופה ואשר גופתו נסחפה אל חופי טורקיה וזעזעה את כל העולם.

חאלד חוסייני, מחבר רב המכר "רודף העפיפונים" הוא שגריר של רצון טוב מטעם נציבות האו"ם לפליטים ומייסד "קרן חאלד חוסייני".

התרגשתי לקרוא שהוצאת מטר תורמת את כל רווחיה ממכירת הספר ל"קרן חאלד חוסייני" שמסייעת לעם האפגני ולפליטים ברחבי המזרח התיכון.

קנו את הספר כמתנת חג ועל הדרך תעשו מצווה מבורכת. ממליצה בחום!

אב אוחז את בנו בזרועותיו. הם מחכים לזריחה ,ביחד עם פליטים רבים נוספים, בציפייה שתגיע סירה ותיקח אותם לבית חדש.

האב מספר לבנו שכשהיה תינוק, הוא ואמו לקחו אותו לסוריה לטיול לבית סבו, אביו של אביו. הוא מזכיר לו את העצים שרשרשו, את העז שגעתה ואת הרעש של סירי הבישול. הוא מספר לו גם על העיר חומס ההומה באנשים, על המסגד והשוק הגדול. הוא מתגעגע לשקט, לאויר הצלול ולשמש הנעימה.

החיים של אז נראים היום כמו חלום. המציאות עכשיו שונה לגמרי: מחאות, מצור, פצצות, רעב ומוות. את העבר הילד לא יכול לזכור, הוא גדל ישר אל המציאות האכזרית שבה הם פליטים לא רצויים שמחפשים בית לגור בו.

האב רוצה לשמור על בנו, לאחוז בידו שלא יאונה לו כל רע, אבל כוחו אוזל ונותר לו רק להתפלל לעתיד טוב יותר עבורו ועבור בנו יקירו ולקוות שהם ישרדו את המסע בים.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

בחוף, לאור ירח, מחזיק אב את בנו הישן בזרועותיו, שעה שהם מחכים לזריחה ולסירה שתגיע. הוא מדבר אל בנו על עונות הקיץ של ילדותו, מעלה זיכרונות מבית סבו בסוריה, של עצי הזית שרשרשו ברוח הקלה, געיית העז של סבתו, קרקוש סירי הבישול. והוא זוכר גם את חומס, העיר ההומה, על סמטאותיה הצפופות, המסגד והשוק הגדול, בימים שהיו לפני שהשמים ירקו פצצות והם נאלצו לברוח. כשהשמש תזרח יטלו הם ואלה שאתם את צרורותיהם, ויפליגו למסע מסוכן בים בחיפוש אחרי בית חדש.
חאלד חוסייני נמנה עם הסופרים הנקראים והאהודים ביותר בעולם. הרומנים פרי עטו רודף העפיפונים, אלף שמשות זוהרות, וקולות מן ההרים נמכרו בלמעלה מחמישים-וחמישה מיליוני עותקים בכל רחבי העולם. חוסייני הוא שגריר של רצון טוב ב- UNHCR, נציבות האו"ם לפליטים, ומייסד "קרן חאלד חוסייני," ארגון שלא למטרת רווח שמספק סעד הומניטרי לעם האפגני ולפליטים.
הוא נולד בקבול שבאפגניסטן ומתגורר בצפון קליפורניה.
khaledhosseinifoundation.org
דן ויליאמס הוא אמן שחי בלונדון, ומי שאיוריו עיטרו את תקציר הרומן אלף שמשות זוהרות כפי שהתפרסם ב"גרדיאן" כשהספר ראה אור לראשונה. עבודותיו הופיעו, בין שאר פרסומים רבים אחרים, גם ב"נשיונל גיאוגרפיק," ב"רולינג סטון," וב"וול סטריט ג'ורנאל."

תגובות

תגובות