תלושה

תמונה של הספר תלושה

מחבר: מיכל יובל פיקרסקי, הוצאה לאור: מטר הוצאה לאור, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 252.

הסקירה שלי:

ספר ביכורים מעניין, זורם ומאד אנושי על התמודדות עם אובדן וניסיון להמשיך בחיים למרות הכאב והחסר הנוראיים. נהניתי מהקריאה ואני ממליצה בחום!

הגיבורה היא טל פלד, אישה נשואה ואם לילדים בוגרים. טל היא מרצה למגדר והיא מאד אהובה ומוערכת במקום עבודתה. לאחר טרגדיה משפחתית, טל לא מצליחה להרים את עצמה מהאבל. היא מתמכרת למשככי כאבים ולכדורי שינה ונאלצת לעבור תהליך גמילה לא פשוט. בעלה מנסה לקחת את המושכות לידיים אבל לאט לאט המשפחה קורסת.

כשטל מרגישה חסרת אונים, היא מחליטה לנסוע לניו יורק כדי להתרחק, להיות לבד עם עצמה, לחשוב ולנסות לשקם את חייה.

בבית המלון בניו יורק היא פוגשת גבר זר ומנהלת איתו רומן סוער, הכולל גם שיחות נפש וגם תשוקה וסקס כמו שמזמן לא חוותה.

דווקא בגלל שהגבר הוא זר, היא מצליחה לחשוף בפניו את הרגשותיה, פחדיה, בעיותיה ומחשבותיה והוא נקשר אליה מאד וחושף בפניה את בעיותיו שלו.

ובנתיים, בעוד היא מבלה ומתאהבת, המשפחה שלה מתפוררת. בעלה מאד כועס עליה שברחה ככה ואין לה תאריך חזרה, הוא מאד מתגעגע ומבקש תשובה לשאלה האם היא עדיין אוהבת אותו.

גם הילדים כועסים עליה שהיא לא לצדם כשהם זקוקים לה ומנתקים את הטלפון ולא עונים לה גם להודעות.

ואז, מבין הגבר הזר שהוא מאוהב בה ואומר לה שהוא מעוניין שתישאר איתו בניו יורק.

עכשיו טל מתלבטת מה לעשות וצריכה להחליט האם להישאר בניו יורק או לחזור לארץ.

הסופרת נכנסת לתוך נפשה של הגיבורה ומתארת בפירוט את לבטיה וחששותיה ובקלות אפשר להזדהות עם הגיבורה.

האם טל תצליח לשקם את חייה ולחזור לשיגרה? במה תבחר? בחיים החדשים בניו-יורק או במשפחה שלה בישראל?

תקראו ותגלו. טל מגיעה לתובנות חשובות שיעזרו לה בהבנת מצבה הנפשי ובבניית חייה העתידיים. הכתיבה זורמת, הספר נקרא בנשימה אחת והסוף ממש לטעמי.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

לאחר ניסיונות שלא צלחו להתגבר על טרגדיה משפחתית, מחליטה טל פלד, מרצה אהודה, נשואה ואם לילדים בוגרים, להותיר אחריה את משפחתה האבלה והמרוסקת ולנסוע הרחק. "אני נוסעת לניו יורק," היא מודיעה לילה אחד במטבח לבעלה האוהב נעם. "לא בורחת, רק מתרחקת כדי להתחבר שוב לעצמי."

פגישה אקראית עם גבר זר בלובי של מלון ניו יורקי הופכת לרומן אינטנסיבי, עוצמתי ומפתיע שמצליח לחבר אותה לתחושות ולתשוקות ששכחה מקיומן.

הרומן מעמיק את הדילמה של טל אם לחזור הביתה לתל אביב, או להישאר בניו יורק ולהתחיל את חייה מחדש בניסיון להותיר את עברה הקרוב מאחור. ובינתיים, הודעות הווטסאפ המשפחתי ושיחות הטלפון מבלבלות, מטלטלות ומעצימות את לבטיה מצד אחד ואת הֲבָנוֹתֶיהָ והחלטותיה מהצד השני.

בשפה עדכנית וסוחפת מגוללת המחברת סיפור אישי אנושי, טרגי וכואב, שמצליח לסחוף את הקוראים אל תוך נפשה המורכבת של הגיבורה, ומראה כיצד אפשר למצוא נקודות של אור גם במקומות האפלים ביותר.

מיכל יובל־פיקרסקי, נשואה ואם לשלושה ילדים בוגרים, עיתונאית ובעלת טור אישי, כותבת, עורכת ומעבירה סדנאות כתיבה לנפש למכורים לסמים ולאלכוהול הנמצאים בהליכי גמילה. זהו ספרה הראשון.

תגובות

תגובות