תחת שמי כרתים

תמונה של הספר תחת שמי כרתים

מחבר: ג'ני אשקרופט, הוצאה לאור: פן, ידיעות ספרים, תרגום: רחל פן, מס' עמודים: 450.

הסקירה שלי:

סיפור מרגש ומעניין על תקופה מרתקת בהיסטוריה של האי היווני כרתים לאחר שנכבש על ידי הגרמנים במלחמת העולם השנייה.

זהו סיפור על אהבה חזקה, על נאמנות ועל בגידות, על אומץ והקרבה ועל סודות.

לדעתי הספר ארוך מדי ולעיתים יש בו פירוט יתר שלא בהכרח מוסיף לעלילה ולכן לקח לי זמן לסיים את הספר.

למרות זאת, נהניתי מהספר, למדתי על פיסת היסטוריה שלא הכרתי, אהבתי את הדמויות, התרגשתי והזלתי דמעות ואני ממליצה בחום!

הסיפור מתחיל בשנת 1974 כאשר בחורה מראיינת גבר שהיה נוכח בכרתים בתקופת מלחמת העולם השנייה. זהות המרואיין לא ידועה והיא תתברר רק בסוף הסיפור.

גם זהות המראיינת לא ידועה וזהותה המפתיעה תיוודע גם היא בסוף הספר.

המרואיין מספר על התקופה הקשה ומשם הפרקים נעים לסירוגין, עבר והווה.

העבר: השנה היא 1936, אלני מגיעה מאנגליה לכרתים, למקום בו גדלה אמה שנפטרה, להתארח אצל סבה כמו בכל שנה.

השנה הזאת מיוחדת שכן היא פוגשת שם בחור גרמני, אוטו, והשניים מתאהבים. זהו הקיץ הכי מאושר בחיי שניהם אבל הם שומרים את האהבה בסוד מהמשפחות.

בסיום הקיץ הם נפרדים אבל ממשיכים להתכתב עד שהקשר נותק כאשר אוטו מתגייס לצבא הגרמני.

בשנת 1941 הנאצים כובשים את האי והשניים נפגשים שוב במפתיע. הכל השתנה, האווירה באי קשה, רצח המונים, סודות ובגידות. גם אצל השניים הכל השתנה.

אוטו הוא חייל גרמני והוא חזר לאי כדי לכבוש אותו ואילו אלני חזרה לאי כדי להילחם על ביתה ונרתמת לעזור במלחמה נגד הגרמנים, כלומרעכשיו הם בעצם אויבים. אמנם ברגע המפגש התשוקה והאהבה משתלטות מייד אבל שניהם יודעים שמימוש האהבה מסוכן ויכול להוות סכנה ממשית לחייהם.

מה יעלה בגורלה של אלני? מה יעלה בגורלו של אוטו? האם יצליחו להתגבר על הקשיים ולממש את האהבה או שמא האהבה תהרוס את חייהם? האם ישרדו את המלחמה?

מיהו אותו מרואיין אנונימי ואיך הוא קשור לאלני? מה הוא מסתיר ועל מה יתוודה בראיון? מיהי המראיינת ואיך היא קשורה לאלני?

תקראו ותגלו. הסוף עצוב אבל גם מפתיע, מאד מרגש ומלא אופטימיות.

ממליצה לקרוא את הערת המחברת בסוף הספר שבה היא מסבירה את הרקע לסיפור שהושפע מהסיפורים והחוויות של המשפחה שלה אם כי, לדבריה, הוא יצירה בדיונית לחלוטין. היא מספרת גם על התחקיר היסודי שערכה אודות הכיבוש הנאצי של האי כרתים.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"כל כך רומנטי, כל כך אפי. לא תפסיקו לבכות" – לורנה קוק ("הכפר האבוד")

מכתב אהבה מרגש עד דמעות לאי היווני כרתים.

כל חייה אלני עוזבת את ביתה שבאנגליה לטובת קיצים שטופי שמש עם סבה, בווילה שעל חוף הים בכרתים, שם גדלה אמה המנוחה. כשהיא מגיעה לביקור ב-1936, ברור לה שהשבועות הארוכים והחמים שלפניה לא יהיו שונים בהרבה מכל החופשות הקודמות. אבל באותה שנה מגיע לאי בחור גרמני בשם אוטו והשניים נפגשים – הרחק מאולימפיאדת ברלין הנאצית וממלחמת האזרחים המתפתחת בספרד – ומבלים יחד את התקופה המאושרת בחייהם, קיץ של אובדן התמימות וגילוי האהבה.
ב-1941, כשהאי נכנע לכיבוש הנאצי, אלני ואוטו נפגשים שוב. המקום שינה לחלוטין את פניו. סודות נסחרים בתמורה לחיי אדם, ואמון נהפך למותרות שרק מעטים יכולים להרשות לעצמם. אלני חזרה על מנת להילחם על ביתה. אוטו חזר כדי לכבוש אותו. הם אויבים בהגדרה, כך שאהבתם אינה רק מעשה בגידה, אלא גם הרת סכנות – האם היא תהרוס אותם, או שמא תתגלה כחזקה דיהּ כדי להתגבר על החורבן שמביאה עמה המלחמה?

תחת שמי כרתים הוא סיפור רחב יריעה על סודות, אהבה, נאמנות ומשפחה, העוסק בשאלה עד כמה יהיה אדם מוכן להרחיק לכת כדי לשמור על ביטחונם של יקיריו.

תגובות

תגובות