תולדות הדבורים

תמונה של הספר תולדות הדבורים

מחבר: מאיה לונדה, הוצאה לאור: מודן הוצאה לאור, תרגום: דנה כספי, מס' עמודים: 396.

הסקירה שלי:

יופי של ספר! נהניתי מכל רגע ואני ממליצה בחום!

הסיפור מורכב משלוש עלילות שמתרחשות בשלושה זמנים, עבר, הווה ועתיד. רק בסוף הספר מתבהר הקשר ביניהן  ונסגר המעגל.

למדתי המון על גידול דבורים ועל תפקידה החשוב של הדבורה בחיינו. הספר זורם, מעניין ומרגש.

שלוש העלילות:

שנת 1852 – ויליאם משקיע את כל כולו בפיתוח כוורת דבורים משוכללת ומקווה שייצורה יבטיח את עתידם של ילדיו, שלא כולם משתפים איתו פעולה כפי שציפה. במקביל הוא מגלה שהוא לא הראשון שחשב על הפיתוח, דבר לא פשוט שיצטרך להתמודד איתו.

שנת 2007 – ג'ורג' הוא דבוראי מאוהיו. הוא מנסה לשכנע את בנו להצטרף אליו לעסק המשפחתי ולעזוב את הלימודים. האב עוסק בשינוע כוורות להאבקת מטעים. הבן שואף ללמוד והאב מאוכזב. היחסים ביניהם עוברים תהפוכות.

שנת 2089 – טאו עובדת בסין העתידית כמאבקת ידנית מכיוון שהדבורים נעלמו מן העולם בעקבות התיעוש וחומרי ההדברה. היא נשואה ויש לה בן שהיא רוצה להבטיח לו חיים טובים ומוצלחים. אירוע טרגי שקורה, מאלץ את טאו לצאת למסע מפרך כדי לגלות תשובות לשאלות שמטרידות אותה.

לקראת סוף הספר נבין את החוט המקשר בין שלוש העלילות. המון שאלות עולות במהלך הקריאה:

מה יעלה בגורלו של ויליאם? האם יצליח להתאושש מהגילוי?

האם ג'ורג' יצליח לשכנע את בנו לעזור לו בעסק המשפחתי?

מה קרה לטאו? כיצד האירוע קשור לשתי העלילות מהעבר?

תקראו ותגלו!

סיפור שנוגע בנושאים של יחסים בין הורים לילדים, הקרבה ונאמנות וכן בתלות בין האדם לדבורה ולטבע בכלל.

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

השנה היא 1852. ויליאם, ביולוג וסוחר זרעים אנגלי, מחליט להתמסר לפיתוח ותכנון של כוורת דבורים משוכללת שתזכה אותו בתהילה ותבטיח את עתידם הכלכלי של ילדיו. בעוד בתו עושה כל שביכולתה לסייע לו, בנו רואה במאמציו ברכה לבטלה. במקביל ושלא בידיעתו, מתבצעים ניסיונות דומים במקומות נוספים בעולם; בשנת 2007 ג'ורג', דבוראי מחוספס מאוהיו, מפציר בבנו להצטרף אליו למסע מקובל בחקלאות המתועשת האמריקנית: שינוע כוורות דבורים לצורכי האבקת מטעים בעונת הפריחה. הוא מגייס את כל מרצו ומשאביו על מנת לשכנע את בנו לעזוב את לימודיו הלא מועילים ולהתגייס להצלת עסקי המשפחה; מן העבר האחר של ההיסטוריה, בסין העתידית של שנת 2089, טַאוּ עובדת כמְאַבֶּקֶת ידנית בעולם שהדבורים נעלמו ממנו. אין דבר שהיא רוצה יותר מלהבטיח לבנה הפעוט השכלה וחיים טובים משלה.
בפרוזה בוטחת, תוך שהיא מתבוננת מצד אחד בקשרי התלות והאחריות שמתקיימים לאורך ההיסטוריה בין האדם לטבע ומצד שני אל עומק היחסים בין הורים לילדיהם, מנווטת מאיה לונדה את שלוש העלילות עד להתלכדותן המפתיעה.
"תולדות הדבורים", שראה אור לראשונה בנורווגיה, זיכה את מאיה לונדה, סופרת ותסריטאית מצליחה, בפרס מוכרי הספרים. המבקרים הרעיפו עליו שבחים והוא נהנה מהצלחה מסחרית בינלאומית גדולה, בין היתר כשכיכב בראש רשימות רבי–המכר בגרמניה במשך שבועות ארוכים. זכויות התרגום שלו נמכרו ל–35 מדינות.

“העיסוק של לונדה במתח שבין האינסטינקטים האנושיים והצורך בריסון הוא רלוונטי מתמיד.“ לוס אנג'לס טיימס

“קִראו, קִראו, בעוד הדבורים מזמזמות מעל ראשיכם. תחכימו, תעשירו את הידע שלכם, ותפחדו…“ ויקאנדויסן, נורווגיה

תגובות

תגובות