שקרים שקטים

תמונה של הספר שקרים שקטים

מחבר: מיכל שלו, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 377.

הסקירה שלי:

ספר מקסים! סיפור ישראלי, עכשווי, מעניין וקולח. אני מאד אוהבת את הכתיבה של מיכל שלו ושמחה שגם את הספר הזה קראתי בהנאה עד הסיום המפתיע והמרגש שגרם לי להזיל דמעות.

סיפור על אם חד הורית שחיה עם סוד גדול שאותו היא שומרת בעיקר מבתה היקרה לה מכל. היא בנתה לה סיפור נוח, שקר שקט, שאיתו היא חיה הרבה שנים.  כשבתה מתבגרת ומגלה שאמה מסתירה ממנה משהו, היא נאלצת להתמודד עם השקר שסיפרה לה וסוף סוף לשחרר את האמת ועכשיו כל שנותר לה הוא להתמודד עם השלכותיה של אותה אמת.

הסיפור מתרחש בתקופה הקורונה ויש בו גם ביקורת על תפקוד הממשלה בתקופה הזאת.

זהו בעיקר סיפור על אהבה. אהבה עוצמתית על כל סוגיה: אהבה של אחיות, אהבה של אם לבת ואהבה בין אישה לגבר.

"אהבה של גבר ואישה היא לא אחת. אחרי מסע מפרך, מעבר להרי החושך, בצד השני של הירח, יש סיכוי שתמצאי מישהו חדש שמתאים לך יותר ויתפוס את המקום של הקודם בלב שלך…. האהבה היחידה שהיא אחת, שאי אפשר להחליף אותה היא של הורה וילד. אמא ובת…. ".

נהניתי מכל רגע ואני ממליצה בחום!

 

סיון היא עורכת דין, אם חד הורית ללילה בת העשרים ושלוש. היא סיפרה לבתה שהיא נולדה מסטוץ חד פעמי שהיה לה כשטיילה בברזיל. היחסים בין סיון לבתה קרובים מאד והן חברות נפש. בתה נפרדה מחבר וכבר שנתיים לא מצליחה לשקם את עצמה. אמה משמשת לה אוזן קשבת, תומכת בה, עוזרת לה לשקם את הביטחון העצמי שלה ומעודדת אותה בטענה שהאהבה האמיתית עדיין מחכה לה מעבר לפינה.

סיון לא בזוגיות כבר המון זמן אבל היא לא מרגישה שזה חסר לה. היא מאוהבת מילדות ביַעַל, הבעל של אחותה שנפטרה בנסיבות שעליהן אסור לדבר. אמנם זוהי אהבה לא ממומשת אבל היא מונעת ממנה לפתח זוגיות, לאהוב ולקבל אהבה.

היחסים בינה לבין אחותה היו יחסים קרובים מאד, הן היו צמד חמד, חברות נפש שלא נפרדו אף פעם. היא מתגעגעת לאחותה ומרגישה רגשות אשם באשר לנסיבות מותה.

יום אחד, לאחר הרבה שנות נתק, יַעַל, שהיה נשוי לאחותה, מתקשר לסיון ומספר לה שירש דירה בפלורנטין והוא החליט להעניק לה ולבתה את הדירה במתנה. חזרתו של יַעַל לחייה מחזירה אותה לעבר ולסוד הגדול שאותו שמרה הרבה שנים.

סיון מחליטה לשפץ את הדירה ומייד מכירה את השכנים, טיפוסים שונים ומגוונים ויוצרת חברויות וקשרים מפתיעים.

סיון נאלצת להתמודד עם חזרתו המפתיעה של יעל, עם השאלות של בתה לגבי אביה, עם השכן החדש שמנסה להתקרב אליה, עם מותה הטראגי של אחותה ועם הסודות שרק שתיהן ידעו ושמרו עד היום.

סיפור עם המון דמויות משנה, חלקן מעוררות חמלה, חלקן מעוררות כעס אבל בסופו של דבר כל אחת מיוחדת ובפנים יש לה לב טוב ורגיש.

הסיפור הוא בעיקר סיפור המסע של סיון שבמהלכו היא לומדת לאהוב את עצמה, להאמין בעצמה וביכולותיה, לתת הזדמנות לאהבה זוגית ובעיקר שהאמת משחררת. סיפור האמת לבתה זה הדבר היחיד שיעזור לה לשחרר את רגשות האשם ופצעי העבר ולהתקדם בחייה. ברגע שהאמת תשתחרר היא גם תוכל סוף סוף לפתוח את ליבה לאהבה.

מהו הסוד הגדול שסיון ואחותה הסתירו? כיצד ישפיע גילוי האמת על בתה של סיון ועל הקשר ביניהן? האם סיון תזכה לאהבה זוגית אמיתית? האם בתה לילה תזכה לאהבה חדשה?

תקראו ותגלו.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מגדת העתידות נראתה עייפה.  "טוב, יא בינתי. נגמר הזמן," אמרה.
"חשבת על ברכה לבת שלי?"
"חשבתי על משהו. את היחידה שיכולה לפתוח לה את הדרך לאהבה. את חוסמת אותה. תפַּתחי, גם היא תפתח, תאהבי, גם היא תאהב, תתמסרי לתשוקה, גם היא תספוג אליה תשוקה. אתן זורמות באותם ערוצים, ואתן צריכות לאחד את האנרגיה שלכן לנהר אחד. כוח אחד חזק. כל עוד את מסתירה ממנה את האמת, היא תישאר תקועה."
"איזו אמת?" קולה של סיון הצטרד. "את אומרת דברים סתומים," שיקרה בלי למצמץ.
"אין לי מקל קסמים לסדר שהכול יהיה מושלם, אלא רק לכוון אותך לעזור לעצמך. אם בן אדם עומד עם הפנים למערב ומצפה לראות זריחה, אני מסובבת אותו להסתכל בכיוון הנכון."

סיון, גיבורת שקרים שקטים, היא  עורכת דין, אמא חד הורית ללילה בת העשרים ושלוש. בינה ובין בתה שוררת קרבת נפש עמוקה. יש לה חיים טובים ושקטים, ולא, תודה ששאלתם, לא מפריע לה שאין לה זוגיות.  אבל כשיום אחד מצלצל הטלפון ומחזיר אל חייה את יַעַל, האהוב של אחותה המתה, קולות מן העבר מחרידים את שלוותה. במחווה יוצאת דופן של נדיבות וגעגוע יַעַל מעניק לסיון דירה ישנה וחרבה שאותה ירש. שיפוץ הדירה והמפגש עם הדיירים בבניין הקטן ומלא הקסם בשכונת פלורנטין מזמנים לסיון אירועים משנֵי חיים, שבעקבותיהם היא חייבת להסב את מבטה לאחור ולבחון שוב את שנותיה האחרונות של אחותה האהובה ואת הסודות שרק שתיהן יודעות.

מיכל שלו מעמידה גלריה ססגונית ומרתקת של גיבורי משנה, הנכנסים אל הלב הגדול של סיון ואל לבנו שלנו. שקרים שקטים הוא טקסט סוחף, נדיב ומלא יופי ותבונה המוביל את הגיבורה, ועמה את הקורא, במסע אל גילוי סודות ואל התמודדות קשה ומשחררת עם האמת. זהו שיר הלל לאהבה על מופעיה השונים: אהבת אדם באשר הוא אדם, אהבת אחיות, אהבת אם לבתה ואהבתם של אישה וגבר.

תגובות

תגובות