שקרים קטנים גדולים

תמונה של הספר

מחבר: ליאן מוריארטי, הוצאה לאור: כנרת זמורה דביר, תרגום: אביגיל בורשטיין, מס' עמודים: 413.

הסקירה שלי:

סיפור מעניין על אנשים שמסתירים סודות וחיים בשקרים אבל כלפי חוץ משדרים לעולם ולעצמם שהכל תקין.

 הספר זורם מאד ונקרא בנשימה אחת. משולבים קטעי שיחות בין השכנים, רכילויות ורמזים שמובילים לפענוח התעלומה. נהניתי מהקריאה ואני ממליצה בחום!

 מסופר על מספר משפחות שגרות באוסטרליה. הגיבורות הראשיות הן שלוש נשים: מדליין, סלסט וג’יין.

 מדליין נשואה פעם שנייה. יש לה בת מהגרוש שלה שעזב אותה כשבתם היתה קטנה. היחסים שלה עם בתה מורכבים מאד והיא מפחדת לאבד אותה לאביה.

סלסט אישה יפהפיה ועשירה שכולם חושבים שהיא נשואה באושר ולה תאומים. היא מתמודדת עם זוגיות לא קלה ומנסה להכחיש את כל הרמזים שיש לה כדי לא להרוס את האידיליה של המשפחה.

  ג’יין אם חד הורית לילד קטן כאשר היא לא מוכנה לדבר על זהות אביו.

 הסיפור מתחיל בארוע טריוויה שנערך בכיתת הגן של הילדים. מישהו מת באותו ארוע, לא ידוע אם הוא נרצח או שקרתה תאונה. מכאן הסיפור נע אחורה וקדימה מהעבר להווה ומספר לנו את כל ההשתלשלות עד לאותו יום.

 ג’יין חדשה בכיתת הגן וטוענים שבנה היכה ילדה והוא מוחרם. היא מתחברת עם מדליין שעוזרת לה ותומכת בה. גם סלסט מתחברת עם ג’יין. הן לומדות להכיר אחת את השניה וחושפות את הסודות שלהן אחת עם השניה.

 מיהו אביו של בנה של ג’יין? למה היא מסתירה את זהותו? האם בנה של ג’יין הוא זה שהכה את בת כיתתו? מה מסתירה סלסלט ומה השקרים שהיא מספרת לעצמה ולחברותיה?

 לשלוש השנים יש סודות קטנים שהן מסתירות מהאחרים ושקרים שאיתם הן חיות. לאט לאט יתגלו הסודות והשקרים ותעלומת האדם המת תיפתר.

 זהו סיפור על שכונה קטנה שיש בה רכילויות בשפע, בריונות מצד הילדים, חברות בין נשים, קנאה, אלימות במשפחה, קשיים בגידול ילדים ועוד.

 ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

סיפור מבריק על בעלים-לשעבר ונשים חדשות, שערוריות בחצר בית הספר, והשקרים הקטנים והקטלניים שאנו מספרים לעצמנו כדי לשרוד.
רצח… תאונה טראגית… או סתם הורים שאיבדו שליטה בערב טריוויה בית-ספרי? מה שאינו נתון לוויכוח הוא שמישהו מת. מדליין היא כוח שאין לזלזל בו. היא מצחיקה, צינית ומלאת תשוקה. היא זוכרת הכול ולא סולחת לאף אחד. סלסט היא מסוג היפהפיות שגורמות לעולם לעמוד מלכת ולהסתכל עליה, אבל היא משלמת מחיר כבד על האשליה שהיא חיה בה. ג'יין, אֵם חד-הורית חדשה בעיר, נושאת איתה עבר מסתורי טראומתי. שלוש הנשים ניצבות בצמתים שונים בחייהן, אבל כולן יגיעו לאותה נקודה מזעזעת.
אירוע אומלל שמעורבים בו ילדיהן של שלוש הנשים האלה מידרדר במהירות, ומרוב לחשושים זדוניים איש אינו יכול עוד לזהות את האמת מבעד לסבך השקרים. אט-אט סודות מתחילים לבצבץ, ומישהו עתיד לשלם על כך בחייו.

יו-אס-טיי טודיי: "לקרוא את הספר השנון האדיר הזה של מוריארטי זה כמו לשתות קוקטייל נפלא מהול בארסניק."
אופרה: "אם אתם רוצים להתמכר לספר, אובססיביים לעמוד האחרון שלו – זהו הספר! עוד להיט משובח של ליאן מוריארטי."

ליאן מוריארטי היא הגרסה האוסטרלית לסיפור סינדרלה. לפני שהפכה לסופרת היא עבדה כמנהלת פרסום ושיווק, וניהלה חברה משל עצמה. ספריה הראשונים היו הצלחה מקומית, ועם ספרה הרביעי היא פרצה לעולם: סודו של הבעל הגיע לראש רשימת רבי המכר של הניו-יורק טיימס רק שבועיים מיום צאתו לאור בארה"ב, שהה שם יותר משנה, וזכה להצלחה דומה גם באנגליה. הספר מכר יותר משני מיליון עותקים בכל העולם וראה אור ביותר מ-35 מדינות. גם בארץ הוא היה רב-מכר מצליח. זכויות ההסרטה (ניקול קידמן בתפקיד הראשי) נקנו ע"י CBS.
שקרים קטנים גדולים הגיע גם הוא ישירות למקום הראשון ברשימת רבי המכר של הניו-יורק טיימס, והיא הסופרת האוסטרלית הראשונה שמחזיקה בהישג הזה. היא גם מהסופרות היחידות בעולם ששלושה ספרים שלהן הופיעו בו-זמנית ברשימת רבי המכר של הניו-יורק טיימס.
מוריארטי כבר הושוותה לג'ודי פיקו בתכנים ובאופן הכתיבה. "אני כותבת על משפחות בעתות משבר משום שבמצבים הללו המשפחה הופכת מעניינת. בתקופות הקשות אנחנו לומדים הרבה מאוד על עצמנו ועל הסובבים אותנו."
מוריארטי על סודות, בחיי משפחה ובכלל: " חוקרים גילו שמבחינה נוירולוגית שמירת סוד זהה לנשיאת משא פיזי. כאשר אנשים מגלים סוד או כותבים אותו [כמו גיבורי הספר], יש ירידה ניכרת בהורמוני הלחץ בגופם ושינוי בפעילות הנוירולוגית."

מוריארטי היא ילידת סידני (1966), ראשונה משישה אחים ואחיות, ושם היא חיה עד היום עם בעלה ובנותיה.

תגובות

תגובות