שקרים הכרחיים

תמונה של הספר שקרים הכרחיים

מחבר: דיאן צ'מברליין, הוצאה לאור: עם עובד הוצאת ספרים, תרגום: שירי שפירא, מס' עמודים: 415.

הסקירה שלי:

וואו איזה ספר מדהים! סיפור שמבוסס על פרשה היסטורית אמיתית מזעזעת שבה השירות הסוציאלי הוציא לפועל במשך עשרות שנים תוכנית עיקור נגד נשים מאוכלוסיות חלשות (עם איי קיו נמוך, לוקים בנפשם, חולות באפילפסיה, משפחות שחורות וכו'), הנקראה "אאוגניקה".

הסיפור עוסק בדילמה המקצועית שבה נדרשה לעמוד הגיבורה כעובדת סוציאלית כשהיא נאלצת לאשפז את המטופלת שלה לצורך ניתוח עיקור בהתאם לתקנות המיושנות וחסרות הרגש שחלו באותה תקופה. ג'יין צריכה לקחת החלטה גורלית שעומדת בניגוד למצפון המוסרי שלה, החלטה שתהרוס את העתיד של המטופלת שלה.

הסיפור קשה ובלתי נתפס, מאד מרגש והכתיבה זורמת. ספר שלא יכולתי להניח מהיד עד לסוף המפתיע והמרגש. ממליצה בחום!

 

הסיפור מתרחש במדינת צפון קרוליינה בשנות השישים של המאה העשרים. התושבים עובדים במטעי הטבק באזור. המשפחות עניות, חיות ללא חשמל ומים. ג'יין, נשואה טרייה לרוברט, מגיעה לאזור כדי להתחיל בעבודתה כעובדת סוציאלית.

ג'יין מגיעה לטפל במשפחה ענייה שכוללת את הסבתא החולה, אייבי הצעירה, אחותה רפת השכל וויליאם הקטן, בנה של אחותה. אייבי הצעירה מטפלת ודואגת לכולם. אייבי בת ה- 15מנהלת בסתר קשר רומנטי עם בנו של אחד המעסיקים והשניים מאוהבים ומתכננים להתחתן בעתיד.

כשג'יין מגיעה למשפחה, נוצר קשר חם בינה לבין אייבי. ג'יין מקשיבה לה, שואלת אותה שאלות על עברה ואייבי מרגישה שסוף סוף יש לה על מי לסמוך. כולה תקווה שחייה וחיי משפחתה ישתפרו לטובה אבל הקשר הזה יידע עליות ומורדות עקב מאורע בלתי צפוי ועקב החלטות גורליות ומאד לא פשוטות שג'יין תיאלץ לקחת בקשר לאחותה של אייבי וגם עבור אייבי עצמה, החלטות שיטלטלו את עולמן וישנו את חייהן.

במקביל מסופר גם סיפורה האישי של ג'יין ויחסיה המורכבים עם בעלה שמאד לא מרוצה מכך שאשתו עובדת ועוד עם אוכלוסיות עניות ונחותות, לדעתו. הוא היה רוצה שאשתו תשב בבית ותמלא את תפקיד הרעיה המסורה ואם ילדיו בעתיד. היחסים ביניהם מתערערים כשג'יין לא מוכנה לוותר על עבודתה עם אייבי ומנסה להציל אותה מגורלה האכזרי.

מה יעלה בגורלה של אייבי? איזו החלטה תקבל ג'יין? מה יהיה תוצאות ההחלטה הגורלית הזאת? מה יעלה בגורל הזוגיות של ג'יין? תקראו ותגלו.

סיפור על נשים חזקות, עצמאיות ואמיצות שלא מוותרות ונלחמות על שלהן.

ספר מרתק לכל אורכו, עצוב וקשה אבל מלא תקווה עד לסוף המרגש. רוצו לקרוא!

 

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

ג'יין לא חייבת לעבוד למחייתה. כך מזכירים לה בעלה הטרי, אימהּ וחברותיה בכל הזדמנות. אבל היא ידעה מגיל צעיר שהיא תהיה עובדת סוציאלית, ואין דבר שהיא רוצה בו יותר.

שנות השישים החלו זה עתה, אך במרחק כמה דקות נסיעה מביתה היפה שבצפון קרוליינה עדיין חיות משפחות במטעי הטבק, ללא חשמל או מים זורמים, כמו ממאה אחרת. כולם זקוקים למשהו: נעליים ללא חור, הסעה לשיעור ברייל או עזרה במציאת עבודה, ולכולם ג'יין יודעת לעזור, מלבד נערה אחת. חיוכה של אייבי לא מגלה דבר על מצבה העגום. היא מטפלת לבדה באחותה, בסבתהּ הקשישה ובאחיינה התינוק. בשש עשרה שנותיה למדה לשרוד בכוחות עצמה ולא להישען על איש. כשהשתיים פוגשות זו את זו עולמן הישן מתערער; אייבי מתמלאת תקווה, ואילו ג'יין עומדת בפני הכרעה קשה מאין כמותה. האם תוכל אייבי לסמוך עליה?

פרשה היסטורית אמיתית ובלתי נתפסת זוכה לתיאור ספרותי לראשונה ברומן זה, אשר מתאר את מאבקן של אלפי נשים לעצמאות, מנקודת מבטן של שתי נשים צעירות, מטפלת ומטופלת.

דיאן צ’מברליין היא אחת הסופרות המצליחות בארצות הברית. ספריה הרבים תורגמו ל– 20 שפות ברחבי העולם, ושקרים הכרחיים הוא ספרה המצליח ביותר.

״רומן שובה ומשלהב, המאיר תקופה חשוכה בהיסטוריה ומעיר אותה לחיים״, פאבלישרז ויקלי

תגובות

תגובות