שפת הבדידות

תמונה של הספר שפת הבדידות

מחבר: יאן פיליפ סנדקר, הוצאה לאור: מודן, הכורסא הוצאה לאור, תרגום: יוסיפיה סימון, מס' עמודים: 423.

הסקירה שלי:

ספר מרתק ומעניין של הסופר שכתב את "אמנות ההקשבה לפעימות הלב" שמאד אהבתי.

סיפור על אמונה באהבה, תקווה לאהבה כי האהבה היא זו שמניעה את החיים. ממליצה בחום!

הגיבור הוא פול. בנו חלה בסרטן ומת ונישואיו כשלו. פול היה שבור ובודד אבל עכשיו הוא הכיר את קריסטינה והם מנהלים אהבה ממרחק. האהבה ביניהם עזה ופול "רעב לאהבה" כך אומרת לו קריסטינה.

קריסטינה ופול מתכננים חיים ביחד באי לאמה אבל כאשר קריסטינה הולכת למנבא עתידות, כל התוכניות משתבשות. קריסטינה מאמינה באמונות תפלות וכאשר מנבא העתידות מנבא להם עתיד טראגי, היא מחליטה שהם צריכים להיפרד.

פול מנסה לשכנעה שהכל שטויות אבל כאשר אחיה הנעלם שולח לה מכתב אחרי שנים רבות ומבקש ממנה לבוא בדחיפות לעזור לו, היא חוששת שהנבואה הרעה עומדת להתגשם.

פול לא מוותר ונוסע איתה לאחיה לשנחאי. שם הם מגלים כי אנשים רבים חולים במחלה סופנית מדי יום ודגים מתים בכמויות. פול מחליט לחקור את העניין ומגלה כי הוא ומשפחתה של קריסטינה בסכנה. החוקים בסין לא נאכפים, המפלגה מעל לכל ומה שבאמריקה היה נחשב הוכחה לפשע שדינו עונש חמור, בסין קשה מאד להוכחה ולביצוע.

לפני הנסיעה קריסטינה שכנעה את פול ללכת גם למנבא העתידות והוא אמר לו שלושה משפטים:
אתה תעניק חיים, אתה תיקח חיים, אתה תאבד חיים.

פול שלא האמין אף פעם באמונות תפלות מגלה במהלך חקירתו כי את המשפט הראשון הוא מגשים, את השני גם, האם גם המשפט השלישי יתגשם? האם פול ימות כתוצאה מהסתבכותו עקב החקירה?

ממליצה מאד לקרוא את הספר המקסים הזה ולגלות מה יגלה פול ומה יעלה בגורלו של הזוג האוהב.

היה לי חסר פירוט של התוצאה של החקירה של פול. התוצאה דווחה בדיעבד בחצי עמוד וחבל.

אהבתי מאד את הסוף המרגש. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"בבואה חברתית של סין המודרנית על כל הניגודים שבה."
זידדויטשה צייטונג

פול הסתגל לחיים שאחרי מות בנו, בעזרת קריסטינה – תקוותו היחידה לבניית עתיד. הם תכננו לחיות יחד על אי קטן בשם לאמה מול הונג קונג, אבל עכשיו היא זנחה לגמרי את התוכנית, אחרי שחוזה עתידות ניבא לה ולאהוּב לבה עתיד קודר. בדומה לסינים רבים היא מאמינה מאד באמונות תפלות והנבואה הזאת מפחידה אותה עד עמקי נשמתה.
כאשר קריסטינה מקבלת מאחיה דא לונג, שנעלם בתקופת מהפכת התרבות, מכתב ובו בקשה דחופה לעזרה, היא רואה בכך אישור לחששותיה. היא מתגברת על פחדיה ויוצאת יחד עם פול למסע אל כפר ליד שנחאי, בו אנשים וחיות נעשים חולים ומתים לבסוף באופן מסתורי.
פול מונע על ידי חוש הצדק שלו ורוצה לרדת לחקר העניין, אך תחושת הזרות שלו הולכת וגוברת ככל שהסתבכותו הולכת ומעמיקה. כאשר הוא מבין עד כמה סיכן את עצמו ואת האנשים שביקשו ממנו עזרה, כבר מאוחר מדי. נדמה כי הנבואה עומדת להגשים את עצמה, ולפתע הוודאויות ההגיוניות של פול אינן תקפות עוד.
יאן-פיליפ סֶנדקֶר, נולד בשנת 1960 בהמבורג, במהלך שנות התשעים שימש ככתב של העיתון שטרן באמריקה ואז באסיה. לאחר שהייה נוספת באמריקה, שב לגרמניה ועבד בשביל השטרן, עד אשר זכה להצלחה כסופר עם ספריו אמנות ההקשבה לפעימות הלב, מיתרי הלב ולחישת הצללים). הוא מתגורר עם משפחתו בפוטסדם.

תגובות

תגובות