שמש מרה

תמונה של הספר שמש מרה

מחבר: ליליה חסין, הוצאה לאור: אריה ניר, מודן, תרגום: שי סנדיק, מס' עמודים: 208.

הסקירה שלי:

ספר מעניין, עצוב, חודר ונוגע ללב על משפחה שהיגרה מאלג'יר לצרפת. הוא מתאר את קשיי ההגירה, את ניסיונות ההשתלבות בתרבות החדשה ואת המחיר הכבד שנגבה מהמהגרים.

סיפור על חלום, על תקווה ועל האכזבות שבדרך.

הסופרת היא עיתונאית וזה בהחלט מורגש בכתיבה. הספר קצר וכתוב בתמציתיות, משפטים קצרים, יש הרבה קפיצות בין זמנים וריבוי דמויות. הרגשתי שחסר לי עומק בסיפור הן של הדמויות והן בתיאור האירועים המרחשים על פני התקופה הארוכה שבה מתרחש הסיפור.

למרות זאת, זה ספר חשוב, מלמד ומעניין ואני ממליצה בחום!

הסיפור מתרחש בשנת 1959 בכפר קטן בצפון אלג'יריה. נאג'ה נשואה לסעיד ולהם שלוש בנות.

סעיד מקבל הצעת עבודה בפריז ומחליט לעזוב ולנסות את מזלו בעיר הגדולה. לאחר חמש שנים המשפחה מצטרפת אליו בכדי לנסות לשפר את החיים הקשים שלהם בכפר.

כאשר הם מגיעים לפריז, הם נתקלים בפערים תרבותיים גדולים ובקשיים בניסיון להשתלב בתרבות של העולם החדש והמודרני הכה שונה מהתרבות השורשית שלהם.

הם רוצים להשתלב אבל עם זאת מאד חוששים לאבד את השורשים והמסורת.

מצבם הכלכלי קשה ואז הם מגלים שנאג'ה בהריון עם תאומים. עקב המצב הכלכלי הקשה, בעלה משכנע אותה לוותר על אחד הילדים ולתת אותו לאחיו ולאשתו הצרפתיה שלא הצליחה להביא ילדים לעולם, סוד שיישמר לנצח מהאחים וישפיע מאד על חיי המשפחה.

הילדים גדלים בידיעה שהם בני דודים אבל יש ביניהם קשר חזק מאד. הם לא זהים, אחד גדול וחזק ואוהב ספורט והשני שקט וחלש ואוהב ללמוד. כל אחד בוחר בדרך אחרת לחיות את חייו.

הספר עוקב אחר הקשר בין האחים מילדות עד בגרות, הקשר בין שתי הנשים, הקשר בין ההורים לילדים תוך שמירה על הסוד לאורך כל החיים.

המשפחה נאלצת גם להתמודד גם עם השינויים החלים בצרפת באותה תקופה כמו מחאות הסטודנטים, התמכרות לסמים וסקס וחווה קשיים רבים.

הסיפור מתאר את קשיי ההגירה של כל אחד מבני המשפחה, כולל הרגשת הניכור, ההקרבות למען יצירת חיים טובים יותר, אהבות, אכזבות, התמכרויות והכל כדי להגשים את החלום על בניית עתיד טוב יותר לבני המשפחה.

 

 

 

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

1959. בכפר קטן בצפון אלג'יריה, מתגוררים נאג'ה וסעיד עם שלוש בנותיהן הקטנות. כשסעיד מקבל הצעה לנסוע לצרפת ולעבוד במפעל, הוא נוטש את ההרים, האוויר הצח וסופות החול של ארץ מולדתו, כדי לעבור לפריז, העיר הגדולה. כעבור חמש שנים מצטרפות אליו שאר בנות המשפחה.

המשפחה חווה על בשרה את ההתנגשות בין התרבות שממנה באו והתרבות שבה הם מנסים להשתלב. הם מעודדים את בנותיהן להיות חלק מהעולם החדש, אך חוששים מאובדן השורשים והמסורת. כשנאג'ה נכנסת להריון עם תאומים, המצב הכלכלי הקשה והלחץ המשפחתי, מביאים אותה למסור את אחד הילדים לאחיו של בעלה ולאישתו הצרפתייה. על רקע מחאות הסטודנטים, הסמים והמהפכה המינית, נקרעים גיבורינו בין העבר לעתיד.
שמש מרה הוא רומן עמוק ונוגע ללב על הגירה ומחירה, על שלושה דורות שמבקשים לסלול לעצמם נתיב משלהם במציאות כאוטית, דרך אהבות, אכזבות, סולידריות וניכור.

ליליה חסין היא עיתונאית המתגוררת בפריז. שמש מרה, ספרה השני, זכה לשבחי הביקורת והיה מועמד לפרס גונקור היוקרתי.

"בכתיבה עדינה שחודרת מתחת לעור ובעזרת דמויות בלתי נשכחות, שוזרת ליליה חסין סאגה משפחתית יפה עד כאב."  Elle

"פנינה ספרותית על החלום ושברו, על התקוות שמפנות את מקומן לאכזבות ועל הנשים שצריכות לשאת את העול על כתפיהן." L'Obs

תגובות

תגובות