שמונה עשרה מלקות

תמונה של הספר שמונה עשרה מלקות

מחבר: אסף גברון, הוצאה לאור: ספרי עליית הגג, ידיעות ספרים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 320.

הסקירה שלי:

ספר מקסים שיש בו הכל: מתח, הומור, סודות, נקמה והמון אהבה ורומנטיקה.

נהניתי מכל רגע, ממליצה בחום!

לפנינו איתן אינוך המכונה "תנין". תנין הוא נהג מונית בן 44 שמאד אוהב לנשנש בוטנים. תנין הייטקיסט לשעבר, סלבריטי לאחר שניצל משלושה פיגועים לפני מספר שנים והופיע ברשתות התקשורת. הוא גרוש ומאד אוהב לבלות עם בתו בימים שהוא אחראי עליה.
איתן חובב אגרוף ומתאמן מספר פעמים בשבוע בסיום יום העבודה כדי לנקות את הנשמה והוא מאד חובב עבודות בילוש.

לאיתן יש חבר טוב שבעבר היה שותף איתו במשרד חקירות שהקימו בפייסבוק, משרד שנכשל אמנם אבל עדיין נשארה בו התשוקה לפענח תעלומות.

יום אחד עולה קשישה למונית, לוטה פרל,  ומבקשת ממנו שיסיע אותה לבית קברות קטן בתל-אביב לקבר של אהובה שלדעתה נרצח. היא שמעה על תנין החוקר לשעבר ומבקשת ממנו לפענח את הרצח מכיוון שהיא חוששת שהיא הבאה בתור.

לוטה מתגוררת בבית אבות בהרצליה. כשהוא מחזיר אותה לבית האבות, הוא מגלה שעוד קשישה נרצחה ומכאן הוא ייתקל בנרצחים נוספים, היעלמויות של אנשים  וייכנס להרפתקה מסובכת.

תנין וחברו בר מחליטים לפענח את התעלומות ומגלים פרשיות מהעבר, מתקופת המנדט הבריטי, סודות, בגידות, אהבות ונקמות שמעורבים בהם ארבעה קשישים בני שמונים, שני גברים ושתי נשים.

מדובר בפרשיות שתחילתן בעבר ואשר השלכותיהן מגיעות עד להווה בישראל של ימינו, בהרצליה. פרשיות שנחרטו עמוק בזיכרון של הקשישים ולא מרפות.

מהן אותן פרשיות? מה הקשר בין ארבעת הקשישים? האם האהבה יכולה לנצח ולגבור על כל המשקעים? האם אפשר לסלוח על הכל?

תנין חוקר את התעלומות, יש המון גרסאות שכל רגע משתנות, המקרה מורכב, מי דובר אמת ומי לא? למי עליו להאמין?

תקראו את הספר הזה ותמצאו את כל התשובות, ספר מעניין, מצחיק, מותח ומאד רומנטי.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

כשזקנה מסתורית עולה על המונית שלו ומבקשת לנסוע לבית קברות קטן וציורי במרכז תל אביב, איתן"תנין" אינוך לא מעלה בדעתו לאיזו הרפתקה הוא עומד לצאת.

שרשרת מיתות והיעלמויות תמוהות בהרצליה בת ימינו, פרשיות עבר והווה של פיתוי, סחיטה ונקם, ויותר מכול, לב אדום פועם אהבה, מניעים את העלילה רצופת התפניות המתעתעות של שמונה-עשרה מלקות.

במרכז הרומן השישי של אסף גברון עומדים ארבעה בני שמונים ומשהו, שתי נשים ושני גברים, שסיפורי חייהם מצטלבים בשתי זירות פעולה: הימים האלימים של סוף המנדט הבריטי בפלשתינה, וישראל העכשווית. לכל אחד מהם גרסה עצמאית להיסטוריה, האישית והלאומית כאחת.ההתנגשות הדרמטית בין נקודות המבט חושפת זיכרונות כאובים וסוד כמוס, ומציבה שאלות דוחקות: מהו זיכרון ומהו מיתוס? איך נוצרת היסטוריה? מה בה פרטי, ומה בה לאומי? והאם, אולי, יש לאהבה סיכוי לגבור על הזמן והמרחק?

בניסיונו להתיר את סבך התעלומות הנערמות בקצב מסחרר, תנין, נהג מונית במקצועו ובלש חובב בנפשו, הולך ומתבלבל. הוא מיטלטל בין חצאי אמיתות, נסחף אחר תשוקות אסורות, וגורס יותר מדי בוטנים מלוחים. מה יגלהבסוף הדרך הארוכה שהתחילה בנסיעה תמימה?

שמונה-עשרה מלקות הוא סיפור על אהבה ונקמה, זיכרון וזמן. הוא שובב, מצחיק, מהורהר, נוטף זימה ועולה על גדותיו רומנטיקה.

הרומן הקודם של אסף גברון, הגבעה, זכה לשבחים ולפרסים רבים והיה רב-מכר בישראל וברחבי העולם.

תגובות

תגובות