שלוש מחברות

תמונה של הספר שלוש מחברות

מחבר: סיון אופירי, הוצאה לאור: סיון אופירי - פשוט הוצאה לאור, תרגום: , מס' עמודים: 220.

הסקירה שלי:

ספר מקסים הכולל בתוכו שלושה סיפורי חיים מרגשים של שלוש נשים השייכות למשפחה אחת: סבתא, בת ונכדה. הספר כתוב בשפה קולחת ובגובה העיניים, הוא זורם ונקרא בנשימה אחת. סיון חודרת לנבכי הנפש של הגיבורות. הדמויות כל כך אמינות כך שכל אחד יוכל בקלות להזדהות איתן.

הסיפור מתרחש על פני שלושה דורות, משנות הארבעים של המאה הקודמת ועד היום. שלוש נשים אמיצות וחזקות שכל אחת מהן נאלצה להתמודד עם חיים לא פשוטים כאשר כל אחת מהן מתמודדת עם האתגרים שהחיים זימנו לה בדרך ייחודית משלה.

סיפור על טראומות, על אובדן, על משברים, על קשרים בין בני משפחה, על זוגיות ועל כח, נחישות והמון תקווה.

שלושה סיפורים עם המון תובנות לחיים, שילוב של טרגדיות לצד שמחות ורגעים של אושר, ממליצה בחום!

 

קרן אור כותבת את קורות חיי משפחתה בשלוש מחברות שבהן אנו לומדים להכיר את שלוש הגיבורות הראשיות:

הסבתא:

פאניה היא ניצולת שואה. לפאניה יש שתי בנות, מאירה ושושי. היא גידלה אותן, נלחמה למענן ושאפה שיהיו עצמאיות וחזקות. פאניה היא סבתא מיוחדת, מצחיקה והזכירה לי מאד את סבתא שלי. אי אפשר שלא להתאהב בה.

הבת:

מאירה הייתה נערה עצמאית ושוחרת חופש, היא נלחמה תמיד כדי להשיג את מה שרצתה. מאירה עברה אירוע קשה שבעקבותיו היא נאלצה להתבגר מוקדם מדי. כל השנים היא ניסתה להתגבר על אותו אירוע טראומטי ולהמשיך בחיים אבל מסתבר שאותו אירוע רודף אותה ולא נותן לה מנוח.

הנכדה:

קרן אור, הבת של שושי, היא בת יחידה. קרן אור נאלצת להתמודד עם אובדן שבעקבותיו היא בורחת לחו"ל כדי לנסות לשקם את עצמה, לחשוב ולנתב מחדש את מסלול חייה.

קרן אור תגלה, דרך כתיבת המחברות, שבמשפחתה שמורים הרבה סודות שגילויים ישפכו אור על חיי המשפחה והתנהלותה במשך השנים.

בין קרן אור למאירה יש קשר מיוחד שמאד נגע לליבי. מאירה תמיד נמצאת לצדה של קרן אור וביחד הן עוזרות זו לזו להתמודד עם הטראומות שכל אחת עברה ולהכיר את עצמן טוב יותר.

על הקשרים בין שלוש הנשים, על האירועים המטלטלים שכל אחת מהן חוותה ועל דרכי ההתמודדות של כל אחת מהן, תקראו בספר המקסים הזה, ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"אז אני הקשבתי לאימא שלי, שגם כשלא היה להם כסף היא תמיד הייתה מטופחת; תמיד עם לק ועם אודם, ובלילות הייתה מגלגלת שיער רטוב שלה ברולים, כדי שבבוקר יהיו לה תלתלים מסודרים. היא הייתה אומרת שקודם כול את בשבילך, אחר כך בשביל בעלך, שלא יסתכל באחרות, ואחר כך בשביל ששכֵיינים לא ידברו. ופה, ברוך השם, כולם מדברים."

שלוש נשים. שלוש מחברות. שלושה סיפורי חיים שיכווצו לכם את הלב, ולאחר מכן ירחיבו אותו. שלושה דורות של נשים במשפחה אחת, נשים רגילות שמתמודדות עם החיים, כל אחת בדרכה.
פאניה, ניצולת שואה עם אישיות ססגונית וז'רגון משלה, נלחמה כדי לגדל שתי בנות עצמאיות, אולי עצמאיות מדי. בתה מאירה, נערה שוחרת חופש שהתבגרה טרם זמנה. נכדתה קרן אור, בת יחידה, סופרת בנשמתה, שנאלצה להתמודד עם אובדן כבד ועם שמירת הסודות המשפחתיים.
הסיפור המשפחתי, המתחיל בשנות הארבעים של המאה הקודמת ונמשך עד ימינו, הוא פסיפס מרתק ומרגש. סיון אופירי, בסגנונה הייחודי, חושפת את מעמקי הנפשות הפועלות וגורמת לנו להרגיש, לפחות עד סוף הספר, כמו חלק מהמשפחה.

סיון אופירי, אימא, בת זוג, מדריכה, כותבת, חוקרת ושמחה. מפתחת השיטה לשחרור ממאבק במשקל. פרסמה ספרים רבים, בהם "נשים יקרות" (2018), ו"פרינססה" (2019).

תגובות

תגובות