שלושה דברים שצריך לדעת על אלזי

תמונה של הספר שלושה דברים שצריך לדעת על אלזי

מחבר: ג'ואנה קאנון, הוצאה לאור: תמיר סנדיק, ידיעות ספרים שאוהבים, תרגום: שי סנדיק, מס' עמודים: 415.

הסקירה שלי:

סיפור מעניין המשלב נגיעות של מתח עם המון רגש, חמלה ואנושיות. התרגום קולח והספר מאד זורם ונקרא בנשימה אחת. זהו סיפור על התמודדות עם זיקנה והקשיים הנילווים אליה, התמודדות עם זכרונות מהעבר, על חברות יוצאת דופן ועל חשיבותה של הסליחה לאחר אבל בעיקר חשיבות הסליחה לעצמך.

הסיפור מסופר ברובו על ידי פלורנס, קשישה "קולית" במיוחד, שאי אפשר שלא להתאהב בה. קשישה טובת לב שניחנה גם בהמון חוש הומור ונחישות. ממליצה בחום!

פלורנס בת ה- 84, מתגוררת בבית דיור מוגן. חברתה מילדות, אלזי, נמצאת איתה. הן צמד חמד שכזה, מאז שהכירו לא נפרדו לעולם.

יום אחד מגיע דייר חדש שטוען ששמו גבריאל פרייס. כשפלורנס רואה אותו, היא בהלם. נראה לה כי זהו מישהו שהכירה בעבר בשם רוני בטלר, שידוע שהוא טבע לפני שישים שנה. היא חוששת שעכשיו הוא בא לנקום בה על אירוע מזעזע מהעבר.

פלורנס טוענת כי אותו דייר פורץ לחדרה ומזיז דברים. היא בטוחה שהוא עושה הכל כדי שיחשבו שהיא לא שפויה ויעבירו אותה למוסד סיעודי.

לפלורנס יש דמנציה קלה ולכן כולם חושבים שהיא מדמיינת. מנהלת המקום אומרת לה שהיא על תנאי. פלורנס חוששת מאד ממוסד סיעודי ולכן ביחד עם אלזי שלה ודייר נוסף, ג'ק, הם יוצאים למסע בלשי בכדי לברר מיהו הדייר החדש ומה כוונותיו ובכדי להוכיח כי זיכרונה אינו מתעתע בה. ביחד הם יוצאים לגיחות מחוץ למוסד ומגיעים למקומות מעברם של פלורנס ואלזי, הם פוגשים אנשים מהעבר, מתשאלים אותם ומגלים פרטים חדשים ומפתיעים.

פלורנס, בעזרתה הצמודה של אלזי, נזכרת לאט לאט בפרטים מהעבר עד שהיא מצליחה לפענח את התעלומה כולה.

פלורנס מספרת לנו שיש שלושה דברים שאנחנו צריכים לדעת על אלזי:

הדבר הראשון הוא שהיא החברה הכי טובה שלה, הדבר השני שאלזי תמיד יודעת מה לומר כדי לשפר את מצב רוחה של פלורנס ואילו את הדבר השלישי היא לא זוכרת.

מהו הדבר השלישי שצריך לדעת על אלזי? מיהו הדייר המסתורי? תקראו ותגלו. מבטיחה לכם סוף מאד מפתיע ומרגש.

ציטוט שאהבתי במיוחד: "אולי זה הרגע החשוב ביותר. לא רגע הטעות עצמה, אלא הרגע שבו אדם מוחל לעצמו סוף סוף על טעויותיו".

מומלץ בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

כשהעבר חוזר לרדוף אותך כמה דרכים עדיין פתוחות בפניך?

כשפלורנס קלייבורן רואה את רוני בטלר מחלון דירתה בבית הדיור המוגן צ'רי טרי היא בטוחה שדמיונה משטה בה, כי רוני מת שישים שנה קודם לכן. אבל הדייר החדש, שקורא לעצמו בשם אחר וכובש את לבם של אנשי הצוות, אמיתי להחריד ואיש פרט לאלזי, חברתה הטובה והוותיקה, וג'ק, השכן רב-התושייה, לא מתייחס ברצינות לפלורנס שטוענת כי הוא מנסה לשבש את חייה ולהאיץ את העברתה למוסד סיעודי.

בלית ברירה יוצאים השלושה למסע בלשי על מנת לברר מיהו באמת הדייר המסתורי ומה קרה באותו לילה רחוק שבו רוני טבע. ובעודם מגיעים למחוזות רחוקים וכמעט-נשכחים, מגלה פלורנס כי הזיכרונות, האנשים והחיים עצמם עדיין מסוגלים להפתיע אותה.

שלושה דברים שצריך לדעת על אלזי הוא רומן מתח לופת ונוגע ללב על חברות ועל האופן שבו הזיכרונות שלנו מעצבים את דמותנו ואת חיינו. בספרה השני, שמיד עם צאתו לאור זינק כמו קודמו אל רשימות רבי המכר, מצליחה ג'ואנה קאנון לגעת בדיוק ובחמלה בעולמם של אנשים קטנים לכאורה וביכולתם להשאיר חותם על סביבתם בלי שבכלל ירגישו בכך.

ג'ואנה קאנון היא רופאה פסיכיאטרית המתגוררת בדרבישר עם משפחתה וכלבה. רומן הביכורים עטור הפרסים שלה הצרה עם עזים וכבשים שראה אור בעברית בתמיר//סנדיק נמכר בלמעלה מרבע מיליון עותקים באנגליה ותורגם לעשרים שפות.

תגובות

תגובות