שירת סרטני הנהר

תמונה של הספר שירת סרטני הנהר

מחבר: דליה אוונס, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: שאול לוין, מס' עמודים: 365.

הסקירה שלי:

ספר מקסים! ספר מיוחד ומאד מרגש שפשוט לא יכולתי להניח מהיד. סיפור התבגרות נוגע ללב המשלב גם תעלומת מוות או אולי אפילו רצח. סיפור על הישרדות ועל בדידות כשכולו סובב סביב האהבה לטבע.

ספר שיישאר איתי עוד המון זמן, ממליצה בחום!

הסיפור מתחיל כאשר מתגלה גופה בביצת החוף בכפר שקט למרגלות חופי קליפורניה הצפונית. הגופה היא של צ'ייס אנדרוז, הכוכב המקומי.

האנשים בכפר מייד חושדים בקאיה שמכונה "ילדת הביצות". במשך שנים רבות התושבים מרכלים עליה ומתרחקים מקרבתה.  קאיה היא ילדה בודדה. היא גדלה לבדה בביצת החוף ששימשה לה כמשפחה. אמה עזבה אותם כשקאיה היתה ילדה, האחים עזבו בעקבותיה. קאיה נשארה עם אביה השתיין שבקושי היה נוכח.

קאיה היא ילדה חכמה, רגישה שגדלה ושרדה לבדה בקשיים רעב ועוני בביצת החוף. הטבע הוא כל עולמה, ממנו למדה הכל על החיים. קאיה מאד בודדה והיא כמהה לחום ואהבה.

במהלך חייה בכפר היא תפגוש שני גברים ותנהל איתם מערכות יחסים, בתקופות שונות. האחד זה הכוכב צ'ייס והשני זה ילד שהכירה ועזר לה בילדותה. שתי מערכות היחסים מאד מיוחדות, מלאות תהפוכות, אכזבות וגם רגעי אושר. מכל אחת היא תיקח תובנות לחיים, תתגבר ותהפוך לפחות תמימה.

הפרקים מסופרים לסירוגין, פעם על קאיה ופעם על החקירה של מקרה המוות. לאט לאט שניהם מתחברים עד לסוף המפתיע.

מה קרה לצ'ייס אנדרוז? האם הוא נרצח? התאבד? נפל?

האם קאיה קשורה לתעלומת המוות? תקראו ותגלו. אחד הספרים הטובים שקראתי.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

במשך שנים שמועות על 'ילדת הבִּיצות' רדפו את בַּרקלי קוֹב, כפר שקט לחופי קרוליינה הצפונית. כששני נערים מגלים את גופתו של צ'ייס אנדרוז – הכוכב המקומי – במי בּיצה מתחת למגדל התצפית, התושבים חושדים מיד בקאיה קלרק, היא ילדת הביצות. הדעות הקדומות שלהן רודפות אחריה, אבל קאיה הרגישה והאינטליגנטית אינה מה שאומרים עליה. היא שרדה שנים לבדה בבִיצת החוף, לומדת מחיות הבר, מוצאת נחמה בשחפים, שומרת תמיד על נתיב בריחה.
קאיה מתבגרת, נואשת למעט חום או אהבה. כשהיא נתקלת בשני צעירים מהכפר שנמשכים אל יופייה הפראי וההרפתקני,  היא מרשה לעצמה להיפתח לחיים חדשים – עד להתרחשותו של הבלתי ייאמן.
שירת סרטני הנהר הוא בעת ובעונה אחת שיר הלל  לטבע, סיפור התבגרות שובר לב ומעשיית מתח מפתיעה על רצח שהתרחש. או שלא.
דליה אוונס, ילידת 1949, בילתה עשרות שנים במדבריות בוצוואנה וזמביה – את רוב חייה העבירה הרחק מבני אדם, קרוב ככל האפשר לבעלי החיים בטבע. היא מחברת-שותפה של שלושה רבי-מכר תיעודיים בינלאומיים במסגרת פעילותה כמדענית חיות-הבר באפריקה ופירסמה חיבורים בשלל כתבי עת. זהו הרומן הראשון שלה.

תגובות

תגובות