שיער כחול פרחים אדומים

תמונה של הספר שיער כחול פרחים אדומים

מחבר: אלה מושקוביץ-וייס, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: לא רלבנטי, מס' עמודים: 220.

הסקירה שלי:

ספר מקסים על אהבה, זיכרונות מהעבר, על מימוש עצמי ועל מסע רגשי נפשי שעוברים הגיבורים בכדי להשתחרר מנטל כבד שחוסם להם את מהלך החיים.

ספר שיש בו גם מתח ועניין וגם המון רגש. נהניתי מאד מהקריאה ואני ממליצה בחום!

לפנינו סיפור אהבה בין הלמוט הגרמני לבין אלאמר היהודייה. הלמוט הוא במאי סרטי תעודה. סבו היה קצין גרמני. אלאמר היא אם חד הורית לילדה. היא שואפת להיות ציירת אך לא מצליחה לממש את עצמה בתחום. טראומה מעברה מעיקה עליה והיא לא מצליחה להשתחרר ממנה.

הלמוט מגלה שסבו רכש, במחיר מצחיק, ציור שהיה שייך לסבה של אלאמר והוחרם ממנו. הוא מתקשר אליה והם מחליטים לצאת ביחד למסע בכדי לגלות היכן נמצא אותו ציור מיוחד שנעלם בגרמניה בתקופת עליית הנאציזם והשמדת יצירות האמנות של היהודים.

הלמוט מרגיש שהשבת הציור לצאצאי בעליו זוהי הדרך שלו לכפר על המעשים הקשים של סבו כנגד היהודים. אלאמר מרגישה שהמסע ישמש לה דרך לעשות צדק לסבה ולהשיב לחיקה את הציור הגנוב, ציור שכל דמות שפגשה בו, פירשה אותו אחרת בהתייחס להקשר האישי שלה.

במסעם, הלמוט ואלאמר לומדים להכיר זה את זו ועל אף המרחק הגיאוגרפי והבדלי הדת, הם מפתחים רגשות אחד לשנייה ומתאהבים אבל סיפור האהבה הזה ידע עליות ומורדות לא פשוטים.

בעקבות המסע מתגלים סודות ופרטים חדשים לגבי הציור ותוך כדי ההתקרבות ביניהם צצים גם סודות מעברו של הלמוט, סודות מעברה של אלאמר וכן גילויים מפתיעים גם על מעשהו של סבה.

איפה נמצא הציור היום? האם יצליחו לעלות על עקבותיו? מה יעלה בגורל סיפור האהבה בין השניים?

יש המון הפתעות במהלך הסיפור, הן בהקשר לסיפור האהבה והן בהקשר לציור. תקראו ותגלו!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

ביד שברירית לוקח ספרה של אלה מושקוביץ-וייס את הקורא למסע מורכב וסוחף בעקבות אנשים רגשות וזיכרונות כואבים ויפים. נכד לקצין גרמני חובר לאם יחידנית כדי למצוא את הציור האהוב שנעלם בתקופה החשוכה בגרמניה.

סיפור אהבה בין שני בני הדור השלישי: הלמוט, במאי סרטי תעודה ואלאמר, אם יחידנית וציירת מתוסכלת, היוצאים לחפש ציור יקר-ערך שהחרימו הנאצים מסבה של אלאמר ונרכש על ידי סבו של הלמוט.

על הפער שבניהם מגשר הרצון המשותף לאתר את הציור שנגזל: הנכד הגרמני – כדי לכפר, הנכדה הישראלית כדי לעשות צדק לסב. וברקע, דמותו הטראגית של האמן האקספרסיוניסטי הגדול שהאמין בכל לבו באידיאולוגיה הנאצית ונבגד בידי מפלגתו, והציור האניגמאטי עצמו, שכל אחת מהדמויות הפועלות רואה אותו מזווית אחרת.

זהו סיפור על אהבה וחמלה ושחרור מהנטל הכבד שירשו שני הצדדים, אך לפני הכל, על האיווי לעורר את היצירתיות ואת הנשיות המודחקת.                –  חיים פסח

"ספרה של אלה מושקוביץ-וייס משלב באורח מופתי סיפור עלילה בעל גוון בלשי לכאורה עם צלילה למחוזות הנפש והרוח של דמויות מסקרנות, בהקשרים היסטוריים סבוכים ונפיצים.

התוצאה המרתקת – התמודדות של ממש עם משקעי היחסים הטעונים בין יהודים וגרמנים במאה העשרים ואחת לרבות אפשרות פריצת הגבולות האידיאולוגיים שבם היחסים הללו שרויים".    – פרופ' משה צוקרמן, מומחה להיסטוריה גרמנית, אוניברסיטת תל אביב.

שיער כחול פרחים אדומים הוא ספרה השישי של אלה מושקוביץ-וייס.  בין ספריה: דברי הלילות, כתוב בים, ורגשות.

תגובות

תגובות