שיעור נהיגה

תמונה של הספר שיעור נהיגה

מחבר: דורתה נורס, הוצאה לאור: אחוזת בית ספרים, תרגום: רות שפירא, מס' עמודים: 191.

הסקירה שלי:

ספר מיוחד, מעניין ומעורר המון מחשבות על החיים, על הזהות שלנו ועל האומץ ללכת אחר האמת שלנו. הוא לא קל לקריאה אבל בהחלט שווה את המאמץ. הסוף כל כך מרגש, נשארתי עם חיוך גדול. ממליצה בחום!

הגיבורה היא סוניה, רווקה בת כארבעים שגרה בקופנהגן. סוניה מנסה ללמוד נהיגה כבר תקופה ארוכה אבל היא מתקשה בהעברת הילוכים.

כמו בנהיגה, כך גם בחיים. סוניה מרגישה מבולבלת ולא מוצאת את עצמה. היא לא מבינה מה מטרת חייה ולכן היא מתקשה בתכנון ובביצוע מהלכי חייה. היא מרגישה שהיא עומדת במקום וחייה חייבים שינוי.

סוניה מאד בודדה. היא חוותה מספר מערכות יחסים לא מוצלחות, בין היתר גם עם גברים נשואים. אפילו אחותה מתחמקת ממנה כל פעם שהיא מתקשרת לשוחח איתה. בנוסף לכל, היא חיה בחרדות מאז אותו יום שהלכה למגדת עתידות שחזתה לה עתיד שהיא איננה מצליחה לזכור, לטוב ולרע. היא מתגעגעת לילדותה בכפר בחיק הטבע, לבריחה אל השדות ולחיים עם אביה שהעניק לה הרבה חום ואהבה.

סוניה מאמינה שכאשר היא תלמד לנהוג היא גם תלמד לשלוט בחייה ולכן היא עושה הכל בכדי להתקדם בנהיגה ואפילו מחליפה מורה. אבל הבעיה היא שסוניה עדיין לא יודעת מה היא רוצה לעשות בעתיד כלומר כיצד לממש את עצמה ומה עליה לעשות כדי להרגיש מאושרת. ההארה מתרחשת רק לקראת סוף הספר ברגע אחד מרגש במיוחד. רגע שבו סוניה מגלה מיהי, מהו הדבר שהיה חסר לה ובאומץ רב היא מקבלת החלטה גורלית וסוף סוף מרגישה את תחילתו של האושר המיוחל.

ספר אופטימי על אישה שעוברת תהליך התבגרות מאוחר שבמהלכו היא מבינה את מטרת חייה ועושה מהלך אמיץ שמזכה אותה באושר אמיתי.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

סוניה היא רווקה בת ארבעים ומשהו מקופנהגן, שלא יודעת להעביר הילוכים – לא במכונית ולא בחיים. למרות שהיא לומדת לנהוג כבר כמה חודשים, היא עדיין סופגת צעקות מהמורָה שלה לנהיגה, שלא מאפשרת לה להעביר הילוכים בעצמה. בנוסף, מסיבה לא ברורה לסוניה, אחותה הקטנה מתחמקת מקשר איתה. משהו בחייה חייב להשתנות, וסוניה מרגישה שכאשר תדע סוף-סוף לנהוג במכונית, גם השינוי יגיע.
פעם, במסיבה אחת, הבטיחה לה מגדת עתידות שדבר-מה צפוי לקרות לה בעתיד, אבל סוניה לא מצליחה להיזכר מהו העתיד – הטוב או הרע – שהיא צפתה לה. כל שנותר לה הוא להתגעגע לילדותה בכפר, לכף היד האוהבת של אבא, לימים שבהם יכלה להיכנס למקום מסתור בלב שדה השיפון, להשקיף משם על אווזי הבר שעפים חופשיים בשמים, ולברוח.
עכשיו, כשההגה בידיים שלה, סוניה מקווה להתחיל לשלוט בחייה. אלא שתכלית שהיעד שאליו היא מבקשת להגיע – תכלית חייה – לא מובן לסוניה עד לעמודים האחרונים בספר. ואז, ברגע אחד, היא עושה מהלך גורלי וזוכה בעקבותיו לראשונה בתחושה של אושר.
"שיעור נהיגה", מאת הסופרת הדנית דורתה נורס, בתרגומה של רות שפירא, הוא רומן על התבגרות מאוחרת, שבמרכזו אישה רגישה ויוצאת דופן, חסרת כישורים מעשיים, שנאלצת להתמודד עם המציאות, ההזדקנות והבדידות. זהו רומן שובה לב ושובר לב, יחיד במינו, שהתפרסם בעשרות מדינות והיה מועמד לפרס הבּוּקר הבינלאומי לשנת 2017.

תגובות

תגובות