שיעורים בכימיה

תמונה של הספר שיעורים בכימיה

מחבר: בוני גרמוס, הוצאה לאור: תכלת, תרגום: הדסה הנדלר, מס' עמודים: 412.

הסקירה שלי:

ספר חמוד, שנון ומלא הומור על אישה כימאית מוכשרת בארצות הברית של שנות השישים.

ההתחלה של הספר מאד זורמת, הסיפור עצוב ומרגש אבל לקראת האמצע הדברים חוזרים על עצמם כולל פירוט יתר על המידה לטעמי. לקראת הסוף הסיפור שוב צובר תאוצה עד לסוף המרגש והאופטימי.

למרות שלדעתי ניתן היה לקצר קצת, נהניתי מהספר, צחקתי ודמעתי, ואני ממליצה עליו בחום!

אליזבת זוט היא כימאית. כשהיא הולכת למעבדה של קלווין אוונס במקום עבודתה כדי לקחת כוסות,  הוא חושב שהיא מזכירה ומגרש אותה.

בפעם השנייה שהם נפגשים, קלווין מקיא עליה. למרות הכל, השניים מתאהבים ועוברים לגור ביחד.

קלווין הוא אדם גאון, חרוץ, דייקן ונוטר טינה. אליזבת היא חריגה בקרב הנשים שסביבה, היא כימאית פורצת דרך, עובדת בסביבה של גברים, מכורה לעבודה ומאוהבת במקצוע.

שניהם היו אנשים בודדים שמכורים לעבודה ומהרגע שנפגשו האהבה פרחה ונוצרה ביניהם חברות מדהימה, מין מצא את מינו.

אבל אז מתרחשת טרגדיה ואליזבת מאבדת את אהובה ולאחר מכן כשהיא מגלה שהיא בהריון, היא מאבדת גם את המשרה שלה. (לא ספוילר – כתוב בגב הספר). באותה תקופה הסתכלו לא יפה על אישה לא נשואה עם ילדה. אליזבת הייתה סרבנית נישואים ולכן לא התחתנה עם קלווין למרות תחנוניו.

אליזבת שבורה, אבודה, מתגעגעת ומלאת רגשות אשמה.

למרות הכל, היא נחושה להראות שהיא שווה ולמצוא דרך לפרנס את עצמה ואת הילדה שלה.

במקרה היא נקלעת למפיק תוכנית טלוויזיה ומקבלת ממנו הצעה להנחות תוכנית בישול. היא לא מתלהבת משום שהיא כימאית ולא עקרת בית אך היא חייבת פרנסה ולכן מחליטה לקחת את ההזדמנות ולהפוך את תוכנית הבישול לתוכנית שהיא הרבה יותר מתוכנית בישול, תוכנית עם תובנות לחיים, עם קריאה להעלאת הערך העצמי של נשים ועידודן להיות אמיצות, להעיז לשנות דברים, להאמין בכישרונות שלהן ולעצב את עתידן.

לאט לאט התוכנית הופכת להיות פופולרית ואליזבת נהיית כוכבת מפורסמת אבל זה לא מה שבאמת היא רוצה בחיים, היא לא מרגישה שהיא מממשת את הכישרון הכי גדול שלה ולכן היא מחליטה לעזוב הכל ולנסות להגשים את עצמה בתחום שהיא הכי אוהבת – הכימיה.

יש עוד דמויות מגוונות ומעניינות כמו השכנה הארייט החטטנית ששומרת על הילדה כשאליזבט עובדת, הכלב שש וחצי שיודע מאות מילים שאליזבת מלמדת אותו, הילדה מדלן בת החמש ועוד.

בהמשך יש המון גילויים מפתיעים והספר הופך למעין ספר מתח כאשר מתגלים כל התחבולות והתככים במקום העבודה של אליזבת ואוונס עד הסוף שנסגר היטב עם אופטימיות והמון תקווה.

ספר עם מסר חשוב בעיקר לנשים ובכלל: לעולם אל תוותרו על ההגשמה העצמית שלכם!

 

קריאה מהנה!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

בפעם הראשונה שאליזבת זוט פגשה את קלווין אוונס, הוא כינה אותה בטעות "מזכירה" וגירש אותה מהמעבדה שלו. בפעם השנייה שנפגשו, הוא הקיא עליה. כך לא צומח סיפור אהבה שגרתי, אבל מצד שני – דבר בחייה של אליזבת זוט לא היה שגרתי: כימאית פורצת דרך בארצות הברית של שנות השישים, יפהפיה, סרבנית חתונות ועכשיו – גם בהיריון.

אבל אז, כמעט ברגע אחד, אליזבת מאבדת את כל עולמה. את האהוב שלה, את הקריירה שלה, את עתידה. היא לא אשמה בדבר, זו התקופה. אבל לאליזבת זוט אין שום כוונה להניח לעולם שלה להתמוטט. היא יוצאת לקרב.

זה מתחיל בקטן. זוט מקבלת הצעה להנחות תוכנית בישול בערוץ טלוויזיה נידח. זו השפלה, אין ספק. היא אמנם מבשלת נהדר אבל היא כימאית, לא עקרת בית, אלא שעד מהרה מתברר לצופים שמדובר בהרבה יותר מעוד תוכנית בישול. זו תוכנית על החיים, על יחסי כוח, על תחושת ערך עצמי. התוכנית הופכת ללהיט, וזוט? היא הופכת לכוכבת כמעט נגד רצונה. ודווקא אז, היא מוכנה לוותר שוב על הכל, לטובת הדבר האחד שהיא מאמינה בו.

שיעורים בכימיה הוא ספר שנון וחכם, מענג ומלא חיים. זהו ספרה הראשון של הפרסומאית בוני גרמוס, שעורר עניין עצום בעולם, נמכר לתרגום לארבעים מדינות שונות, זכה לביקורות משבחות וזינק מייד עם צאתו לאור לראש רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס.

תגובות

תגובות