שיבה

תמונה של הספר שיבה

מחבר: יא ג'סי, הוצאה לאור: תמיר סנדיק, ידיעות ספרים, תרגום: שי סנדיק, מס' עמודים: 404.

הסקירה שלי:

עוד ספר איכותי להוצאת תמיר סנדיק. הסלוגן של ההוצאה "תמיר סנדיק ספרים – ספרים שנשארים איתך" בהחלט מצדיק את עצמו, זה ספר מעולה שיישאר איתי עוד הרבה זמן. ממליצה בחום!

סיפור לא קל על סחר בעבדים ועל גזענות שעוברים מדור לדור. הסיפור מסופר מנקודת מבט של מספר דמויות שקשורות לאותה משפחה, משפחה שחורה שמוצאה בגאנה וצאצאיה הגיעו עד ארצות הברית.

הסיפור מתחיל באמצע המאה השמונה עשרה בגאנה. שתי אחיות למחצה, אפייה ואסי, נולדות באותה ארץ אבל לא יודעות אחת מהשנייה. לכל אחת מהן צפוי גורל אחר שישפיע על צאצאיהם לאורך מאות שנים ויקבע את  מהלך חייהם עד המאה העשרים ואחת.

הספר בנוי מפרקים לסירוגין: פרק על דמות משושלת אפייה ופרק על דמות משושלת אסי. הפרקים קצרים, התרגום מצויין והקריאה קולחת.

אפייה היפה נישאת לבחור אנגלי "לבן" לפי החלטת אמה ועוברת לגור איתו במצודת קייפ קוסט. היא חיה חיים טובים עם שפע כלכלי. אסי, אחותה למחצה, חיה גם היא באותה מצודה, אך בניגוד לאפייה, היא כלואה בצינוק במרתף של המצודה. הן לא יודעות אחת על קיומה של השנייה.

אסי עוברת התעללות ובסופו של דבר, נמכרת לעבדות ונשלחת לארצות הברית, כמו עוד שחורים רבים כמוה. כך נהגו באותה תקופה, השחורים עסקו בסחר עבדים ומכרו את שכניהם ללבנים.

הפרקים הבאים יתמקדו בצאצאיהן של אפייה ושל אסי, לסירוגין. אמהות ואבות, ילדים, נכדים ונינים, כל אחד יספר את סיפורו וגורלו.

צאצאיה של אפייה ייתקלו במלחמות בין השבטים, הפנטים והאשנטים, תחת השלטון הבריטי הכולל סחר בעבדים.

צאצאיה של אסי יחוו מלחמות אזרחים, נדודים ובריחה, עבדות, עבודה במכרות פחם, מועדוני ג'אז וסמים.

עם השנים, גאנה אמנם זכתה לעצמאות והעבדות נאסרה, אך חיי השחורים המשיכו להיות קשים גם תקופה ארוכה אחרי כן וצאצאיהם של האחיות עברו אלימות, התעללות, השפלה, אונס עקב הגזענות שאת השלכותיה ממשיכים לחוות גם בימנו.
בספר משולבים תיאורים קשים של אונס ואלימות כלפי נשים וגברים שחורים ושחורים למחצה.

כל דמות מרתקת בפני עצמה וסיפורה מרגש. לעיתים היה לי קצת קשה לזכור במי מדובר ונעזרתי הרבה באילן היוחסין של שתי השושלות שנמצא בתחילת הספר.

אהבתי את צורת הכתיבה, זו דרך מאד יפה ומקורית לספר סיפור היסטורי דרך הדמויות לאורך השנים.  סיפור מעניין וחשוב על פרק חשוב בהיסטוריה. הסוף מאד מרגש ומהווה מעין סגירת מעגל עם תחושה של אופטימיות.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"היסטוריה מספרת סיפורים. ולכן, כשאתם לומדים היסטוריה, עליכם לשאול את עצמכם: איזה סיפור חסר לי? איזה קול הושתק כדי שקול אחר יישמע? ברגע שמצאתם את התשובה, עליכם למצוא גם את הסיפור."

אפייה ואסי נולדות בשני כפרים שונים בגאנה, באמצע המאה השמונה-עשרה. אפייה נישאת לאנגלי וחיה חיי נוחות בחדרי הפאר של מצודת קייפ קוסט. אחותה למחצה, אסי, שאפייה אינה יודעת על קיומה, כלואה מתחתיה בצינוק של אותה מצודה, נמכרת יחד עם עוד אלפים ונשלחת לארצות הברית, שם יגדלו צאצאיה בעבדות ובצִלה.

הספר שיבה עוקב לסירוגין אחר שני ענפים באילן היוחסין של האחיות: ענף צאצאיה של אפייה לאורך מאות שנות מלחמה בגאנה בין הפנטים והאשנטים, מול הקולוניאליזם הבריטי וסחר העבדים, ובמקביל ענף צאצאיה של אסי בארצות הברית – מאחוזות העבדים בדרום, דרך מלחמת האזרחים והנדידה הגדולה, מכרות הפחם ומועדוני הג'אז, וכלה בהארלם של ימינו.

ברומן הביכורים המרשים שלה, מצליחה יא ג'סי לספר סיפור היסטורי ואישי גם יחד על האופן שבו אפליה, השפלה וגזענות נצרבות בנשמתה של קהילה שלמה.

יא ג'סי נולדה בגאנה וגדלה בהנטסוויל, אלבמה. היא בעלת תואר ראשון בספרות אנגלית מאוניברסיטת סטנפורד ותואר שני מתכנית הכתיבה היוקרתית באיווה, שהעניקה לה מלגת מחקר לכתיבת רומן הביכורים עטור השבחים, שיבה. היא מתגוררת בניו יורק. הרומן זכה בפרס ג'ון לאונרד לרומן ביכורים מטעם חוג מבקרי הספרות בארצות הברית ומועמד לפרס פן היוקרתי.

תגובות

תגובות