שום דבר אינו שחור

תמונה של הספר שום דבר אינו שחור

מחבר: קלר ברסט, הוצאה לאור: כתר ספרים, תרגום: רמה איילון, מס' עמודים: 215.

הסקירה שלי:

רומן מלא תשוקה ורגש על חייה של הציירת פרידה קאלו.

זהו מעין יומן אינטימי שבו פרידה מתארת את ההתמודדויות הלא פשוטות בחייה, הפיזיות והנפשיות, ואת אהבתה החזקה והאובססיבית לצייר דייגו ריבה שהיה בעלה.

פרידה מציירת את המציאות בשלל צבעים שתואמים את הרגשות שהיא חווה.

ספר מיוחד, לא תמיד קל לקריאה אבל בהחלט מומלץ למי שמתעניין בחייה הלא שגרתיים של הציירת המוכשרת.

פרידה קאלו הייתה מאורסת לאהוב ליבה ומאושרת. בגיל 17 היא עברה תאונת דרכים ונפצעה קשה. גופה התרסק והיא הייתה מרותקת למיטה.

כדי לברוח מהמציאות הקשה, הכאבים הבלתי נסבלים, הבדידות והכאב הנפשי בעקבות הארוס שעזב אותה, היא התחילה לצייר בצבעים שכל אחד מסמל את הרגש שהיא חווה. היא מציירת את המציאות שלה.

כשפרידה הייתה בת 20, היא הלכה לפגוש את דייגו ריברה, הצייר הכי מפורסם במקסיקו ובאמצע שהוא עמד וצייר ציור קיר, בלי בושה ועם המון אומץ, היא קוראת לו ומבקשת שיסתכל בציורים שלה.

פרידה מתאהבת בו והם מתחתנים אבל החיים איתו לא תמיד קלים. אלו נישואים שלישיים עבורו.

הם נודדים בעולם למדינות שבעלה נקרא לצייר בהן כמו ארצות הברית וצרפת. פרידה מתארת את המפגשים עם האנשים העשירים, מסיבות השתייה, ההתהוללות שלהם במסעות הללו.

בעלה בוגד בה ומתרועע עם נשים אחרות בידיעתה וגם היא נפגשת עם גברים ונשים אבל למרות הכל היא אוהבת אותו ורק אותו "אני אוהבת אותך יותר מאשר את עצמי, אני מעריצה אותך".

היא מתארת גם את הכאבים הקשים והניתוחים שהיא נאלצה לעבור במהלך השנים. היא כותבת על הדיכאונות, שברון הלב ועל הבגידות והכל בא לידי ביטוי בציורים הצבעוניים שלה שמשמשים לה מקלט, היא מציירת כדי לא להיות לבד.

פרידה מיטיבה לצייר כשהיא סובלת, היא מציירת את כל האמת העצובה.

ספר מעניין, ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

פרידה קאלו חיה בצבעים היא התחילה לצייר אחרי שנפצעה קשה בתאונת דרכים שריסקה את גופה וכלאה אותה במיטתה. היא מציירת כדי לשכוח את כאביה, את אהובה שנטש אותה, את החלומות שלא יתגשמו. היא מציירת כי זה כל מה שנותר לה. כל צבע הוא רגש שעוטף אותה. כחול כמו המעיל של דייגו; אדום שנתלש מעלי כותרת של ורד; צהוב כמו השמש של מקסיקו. כשפרידה פוגשת את דייגו ריבֶ רה לראשונה, היא אלמונית בת עשרים והוא – גדול ציירי מקסיקו, אגדה בחייו, אמן שכל ציור קיר חדש שלו הופך לשיחת היום אבל פרידה לא מפחדת ממנו, בקול רם וצלול היא דורשת ממנו שירד מהפיגום שעליו הוא עובד ויבוא לה להסתכל על הציורים שלה. והוא בא. חייהם הסוערים במסיבות הפרועות בביתם במקסיקו, על שולחנם של אילי הון אמריקאים ובסלונים של סוריאליסטים צרפתים וגם הכאבים הבלתי פוסקים הבגידות והחלומות השבורים הופכים לחומרים שמהם יוצרת פרידה את ציוריה.
שום דבר אינו שחור הוא רומן חושני, סוחף ומלא תשוקה על חייה של הציירת האיקונית פרידה קאלו. זהו דיוקם אינטימי, גוני ומלא רגש של אישה חדפעמית ושל אהבה גדולה מהחיים בוערת ומאכלת כול.

תגובות

תגובות