רכבת היתומים

תמונה של הספר

מחבר: כריסטינה בייקר קליין, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: שרון פרמינגר, מס' עמודים: 303.

הסקירה שלי:

ספר מרגש, יש בו קטעים עצובים שקשה לעצור את הדמעות אך לפנינו גיבורים אמיצים, מלאי אופטימיות ותקווה שנלחמים למען השגת חיים נורמליים מלאי חום ואהבה.  נהניתי מכל רגע, ממליצה בחום!

הספר מכיל שני סיפורים במקביל שמשולבים זה בזה שויש בהם הרבה קווי דמיון.

הספר מתחיל בשנת 2011 כאשר מולי, ילדה ממשפחה אומנה, יתומה מאב שאמה מכורה לסמים, גונבת ספר מהספרייה ומקבלת עונש. היא מחליטה לבחור בעבודה בקהילה אצל ויויאן, קשישה בת 91 ממיין, על פני ריצוי העונש בכלא. ויויאן רוצה לסדר את הארגזים בדירתה שלא פרקה מיום כניסתה לשם. היא לוקחת את מולי שתעזור לה לסדר אותם וכך נפרש לאט לאט סיפורה המרגש של ויויאן מתוך הפריטים שהיא מוצאת בארגזים: תמונות, מכתבים. גם ויויאן היתה יתומה ועברה בין משפחות אומנה.

ויויאן נאלצה לנסוע ברכבת היתומים בשנות ה-20, 30 בארה”ב. היא נסעה יחד עם עוד ילדים יתומים לחפש להם משפחות אומנה. ויויאן עברה בין בתים שונים, חיים לא קלים כולל נסיון לאונס.

ויויאן ומולי מתקרבות זו לזו דרך הסיפורים וביחד מצליחות לעזור אחת לשניה לחולל שינוי משמעותי בחייהן. מולי עוזרת לויויאן להגשים את חלומה ולפגוש מישהי משמעותית בחייה וויויאן משמשת למולי מורת דרך לחיים ונותנת לה תמיכה אימהית.

 זהו סיפור אנושי מצמרר, סיפור מרגש על חברות, כמיהה למשפחה, לחום ואהבה. סיפור שמלמד כי עלינו להיות אופטימיים ולהעריך את החיים כי הגורל קבוע ודבר מוביל לדבר ואפילו אם הדרך לא קלה, אם לא נתייאש בסוף נגיע לאושר. סיפור מלא תקווה.

 ממליצה בחום! אל תפספסו את הספר המרגש הזה!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

1929. הזוג פאוור האירי וילדיהם הקטנים חוצים את האוקיינוס האטלנטי ומתיישבים בניו יורק. אולם על אף שהצליחו למצוא מפלט מחרפת הרעב באירלנד, חלומם לעתיד טוב יותר נגוז באבחת גורל אחת. עתה מוצאת את עצמה אחת הבנות, יחד עם עשרות קטינים נוספים, ברכבת העושה את דרכה אל מדינת מינסוטה. זוהי “רכבת היתומים”, והיא התקווה היחידה של נוסעיה – ילדים ופעוטות נטושים – למצוא בתים ומשפחות שיאמצו אותם אל חיקן.

2011. מולי אֵייר מסתבכת עם הספרנית בתיכון ונשלחת לבצע עבודות למען הקהילה אצל ויוויאן דיילי, קשישה בת 91 החיה בבית-מידות על חוף הים במיין. זוהי ההזדמנות האחרונה של מולי לעשות בחייה תיקון משמעותי לפני שתיפלט ממערכת האומנה – וההזדמנות האחרונה של ויוויאן להכניס סדר בארגזי הזיכרונות שלה, הסותמים את עליית הגג, וגם בזיכרונות עצמם.

מתוך המכתבים הישנים והתמונות המצהיבות נפרש סיפור תלאותיה מכמיר הלב של היתומה האירית הרכה ושל הדרך הארוכה שעשתה על מנת למצוא מקום שניתן לכנותו בית. ולמרות שדורות רבים מפרידים בין השתיים, הקרבה המפתיעה שנוצרת בין מולי לוויוויאן מאפשרת להן להשלים עם תלאות העבר ולחולל שינוי אמיתי בחייהן. רכבת היתומים הוא רומן על אובדן ועל אומץ, ועל הכמיהה הנצחית לשייכות, לבית ולמשפחה. בספר שהיה לרב-מכר בכל מקום שבו ראה אור, טווה כריסטינה בייקר קליין סיפור מרגש ומעורר התפעלות על שתי גיבורות בלתי-נשכחות, וחושפת פיסת היסטוריה אמריקאית לא מוכרת המציתה את הדמיון ומטלטלת את הלב. "יהלום."

תגובות

תגובות