קרה

תמונה של הספר

מחבר: אורי אילן, הוצאה לאור: אופיר ביכורים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 577.

הסקירה שלי:

ספר ביכורים מצויין של אדם מקסים שיצא לי להכיר במסגרת מועדון הקריאה. אורי ניחן בכישרון כתיבה יוצא מן הכלל. הספר נכתב בהשראת סיפור חייה של סבתו, אולגה כץ-אברבוך-קורנבוים אך אינו ביוגרפיה. הספר הוא תערובת בין מה שקרה באמת לבין דמיונו של הסופר.

סיפור על אישה חזקה ואמיצה שעומדת על שלה ופועלת לפי אמונותיה גם אם הדבר גובה ממנה פרידה ממשפחתה היקרה.

ממליצה בחום על קריאת הספר!

הסיפור מתחיל בשנת 1912 בקמינקה אשר בבסרביה, כאשר אולגה ילדה יהודיה בת חמש, ממשיך דרך נערותה, הצטרפותה למחתרת, התבגרותה, תשוקותיה, מערכות יחסיה עם גברים, אהבותיה ואכזבותיה ועד הגיעה לארץ ישראל.

בהיותה בת 18, משפחתה של אולגה מחליטה לעלות לארץ ישראל מאחר ועתיד היהודים בבסרביה עומד בסכנה עקב הפרעות ביהודים. אולגה איננה מאמינה ברעיון הציוני דתי, היא טוענת שהיהודים צריכים להשתלב ולא להתבודד ולהתבדל במדינה משלהם.

אולגה מתחילה מסע לא פשוט הכולל הישרדות יומיומית, בריחות, הסתרות ושקרים אך גם רגעים של אהבה ושמחות.

הספר עמוס בדמויות, אירועים ותיאורים, לעיתים הדבר קצת הקשה עלי את הקריאה הרציפה. הפרקים כתובים בזה אחר זה ברצף ולא תמיד ברור באיזה דמות מדובר ובאיזה זמן. זהו מסע ארוך מאד שעוברת הגיבורה עד הגיעה לארץ ישראל. דווקא החלק האחרון בארץ ישראל מסופר בקצרה, הייתי שמחה לדעת איך השתלבה אולגה בחייה כאן והצטערתי מאד שהספר נגמר.

אהבתי מאד את סוף הספר שמבהיר את שמו וכן התרגשתי מאד לקרוא את אחרית הדבר שגרמה לי להזיל דמעה.

ספר טוב! ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"לא גיורא ולא אווה חשפו, כמובן, את כל הפרטים והעלילות הקשורות לאישה המיוחדת הזו, שהייתה טבועה לכל אחד מהם עמוק בנשמה… היופי שלה, העיניים הקטנות והחכמות, החיוך המתוק והדיבור המדבק שלה. עבור כל אחד מהם בנפרד, הייתהאולגה אוצר פרטי, חבוי במעמקי הלב, שייך רק להם… רישומה עליהם היה חזק, נוקב, כואב".

בלילה אחד, החליטה אולגה בת השמונה-עשרה ליטול את גורלה בידיה. אחרי שחוותה על בשרה בילדותה את הטלטלות שעברו יהודי בסרביה, ואחרי שבחרה בנערותה לשבור מוסכמות ולפרוץ גבולות, היא העזה, מרדה ושׂרדה, ובו-בזמן שמרה על נשיותה, על תשוקתה ועל חושניותה. אולגה יצאה למסע הרפתקאות וגבורה, אהבות ושברון לב, מול קשיים אינסופיים, שבמהלכו נקשרה במערכות יחסים סבוכות, לגברים ולנשים מרתקים לא פחות ממנה. "קָרה" הוא רומן סוחף ומעניין, הפותח צוהר אל עולם שהיה ונחרב. חייה של משפחה אחת, שזורים במאורעות היסטוריים גדולים, בצל אנטישמיות, פרעות ועוני, חיים של פשטות, במאבק קיומי מתמיד, ובו גם לא מעט אהבות ושמחות. תהפוכות הגורל ומכותיו, הפראוּת של ערי אירופה וכפריה דאז והחספוס של ארץ ישראל בראשיתה, היו אתגר לנשים גיבורות הספר, שהיו חייבות להתמודד, לשרוד ולהשיג בעבור עצמן את מנות האושר שייחלו להן. סגנונו של אוֹרי אילן רהוט, והוא כותב מהבטן ובאהבה רבה לדמויות,היוצרת אינטימיות בינן לבין הקורא.

אוֹרי אילן נולד בשנת 1954 בחיפה, בוגר בית הספר הריאלי ויחידה 8200, נשוי ללָאורה ואב לבן, דן, טל, עדי ואדם. מאחוריו קריירה רבת שנים כמנהל מרכזים קהילתיים בירושלים וברמת השרון, שליח בצפון אמריקה, מנהל בכיר בעיריות תל-אביב-יפו, נתניה וצפת, איש עסקים בדרום אפריקה וכיום משמש בתפקיד בכיר בשירות המדינה. אוֹרי כותב למגירה שירה ופרוזה מגיל צעיר וזהו לו רומן הביכורים.

תגובות

תגובות