קראוון בשניים

תמונה של הספר קראוון בשניים

מחבר: מייקל זדוריאן, הוצאה לאור: דני ספרים הוצאה לאור, תרגום: ימימה עברון, מס' עמודים: 256.

הסקירה שלי:

סיפור מסע של זוג קשישים, אלה וג'ון, שנמצאים בשנות השמונים של חייהם. הם נשואים באושר כבר מעל שישים שנה ואוהבים זה את זו מאד. הם מודעים לכך שלא נותר להם הרבה זמן לחיות. שניהם חולים, אלה חולה בסרטן וג'ון סובל מאלצהיימר. נמאס להם מהבדיקות והרופאים ואפילו מהילדים הדאגנים והם מחליטים לצאת למסע אחרון עם הקראוון הנוסע שלהם כשהמטרה הסופית היא להגיע לדיסנילנד.
זוג הקשישים נוסע מדטרויט, על כביש 66 המיתולוגי ברחבי אמריקה. הם עוברים דרך מקומות שטיילו בהם בעבר ביחד, עוברים חוויות ואפילו נתקלים בשודדים. הם עוצרים לראות שקופיות ומתרפקים על הזכרונות המשותפים שלהם. הם אוכלים המבורגרים במקדונלד, המאכל האהוב על ג'ון, שותים בירות ונהנים ביחד. הם עולים על גלגל ענק בפארק שעשועים בהוליווד ועושים חיים כמה שהזקנה מאפשרת להם.
לג'ון יש הבזקי זיכרון, הזיכרון מתעתע בו ויש רגעים שהוא לא זוכר שיצא לטיול וחושב שהוא בבית ואפילו לא זוכר את שמה של אשתו. מצבו מידרדר ויש פעמים שהוא לא שולט בצרכיו. אלה סובלת מכאבים קשים ולוקחת סמים כדי להקל על הכאבים. ג'ון לא מודע למצבה הקשה.
הילדים מאד דואגים ואף מאיימים להזמין להם משטרה בכדי להחזירם הביתה, אך אלה נחושה בדעתה להמשיך במסע ולהגיע ליעד הנכסף – הדיסנילנד.
בספר יש שילוב של הומור ועצב. יש קטעים מצחיקים ומשעשעים שקורים להם והרבה הומור עצמי לצד קטעים מאד מרגשים ולא קלים של קשיי הזיקנה והחולי ורגעי האהבה בין השניים. יש הרבה תיאורים מפורטים של הדרכים שקצת שעממו אותי ומצאתי את עצמי מדלגת לא מעט.

הספר יהפוך בקרוב לסרט בכיכובם של הלן מירן ודונלד סאתרלנד. לדעתי במקרה הזה, הסרט יהיה מוצלח יותר מהספר, ממש הרגשתי רצון לראות את הזוג המקסים וההרפתקאות שלהם בדרכים. אני חושבת שבצורה מוחשית ההנאה מהסיפור תהיה גדולה בהרבה.
האם אלה וג'ון יצליחו להגיע לדיסנילנד? האם זהו היעד האחרון המתוכנן? תקראו ותגלו. הסוף מרגש ולמרות שהוא צפוי, אני הופתעתי.
"בחייהם ובמותם לא נפרדו".

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אלה וג´ון רובינה נשואים באושר כבר יותר משישים שנה. שניהם בשנות השמונים שלהם, אלה חולה בסרטן וג´ון סובל מאלצהיימר מתקדם. במשך שנים רבות מדי הם מרגישים חנוקים תחת השגחתם של ילדיהם הבוגרים ושל הרופאים שלהם, שמנהלים את חייהם. כעת הם משתוקקים לצאת להרפתקה אחת אחרונה. הם חומקים מביתם שבפרברי דטרויט בקרוואן הישן שלהם, עולים על כביש 66 המיתולוגי, ויוצאים למסע חסר גבולות, מצחיק וקורע לב בדרכיה האבודות והאינסופיות של אמריקה כשהכיוון – דיסנילנד.

סיפור מסעם של אלה וג´ון הוא סיפור מריר-מתוק, כתוב בהומור, בחיבה ובנגיעת אירוניה. הם אמנם נמצאים בסתיו חייהם, אך הם נחושים להוכיח שכאשר מדובר בחיים עצמם, אדם יכול לבקש לעצמו עוד תוספת זמן קטנה בחברת אהוביו – גם אם כולם מסביבו חושבים אחרת.

תגובות

תגובות