קנאת סופרות

תמונה של הספר קנאת סופרות

מחבר: מאיה ערד, הוצאה לאור: חרגול הוצאה לאור, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 412.

הסקירה שלי:

ספר אינטליגנטי, מעניין ומאד מתעתע. הספר אמנם לא קל ולא תמיד בהיר אבל ככל שמעמיקים ושמים לב לפרטים הקטנים, מבינים את השתלשלות האירועים המפתיעים. אין ספק שזאת אחת הסופרות הכי מוכשרות שיש לנו בארץ.

ספר איכותי עם המון ביקורת על עולם הספרות שמאחורי הקלעים, על המאבק של הסופרים בהכרתם כסופרים, על ההבדל ביכולת ההכרה וההצלחה בין סופר גבר לסופרת אישה, על הקנאה בין הסופרות ובכלל על כמויות הספרים האינסופיות שיוצאות בשנים האחרונות שבאה, הרבה פעמים, על חשבון האיכות.

הספר מסופר על ידי מספרת אנונימית שרק לקראת סוף הספר מתבררת זהותה ואז גם כל מה שחשבנו שידענו, מתהפך. אהבתי מאד את הסוף המפתיע.

נהניתי מהספר ואני ממליצה בחום!

זהו סיפורה של אביגיל, אישה בת 42, נשואה עם שני ילדים. מאז ומתמיד היא חלמה להיות סופרת מצליחה. עכשיו ספרה השלישי נכנס לרשימת הספרים המועמדים לפרס ספיר והיא בטוחה שהיא גם תזכה.

היא מחוזרת על ידי מועדונים וספריות שמזמינים אותה להרצות על ספרה השלישי אבל במקום להתרכז בעצמה ובכבוד הגדול שהיא זכתה לו, היא מתמקדת בסופרות אחרות, חלקן מוכרות וחלקן אלמוניות, מקנאה בהצלחתן ועוקבת אחריהן.

בין היתר היא מגלה שישנה סופרת עם שם פרטי זהה לשלה, אביגיל נגבי, ושיש קוראים שמבלבלים ביניהן. העובדה הזאת מדירה שינה מעיניה. היא גם מגלה שמישהי בפייסבוק מתחזה אליה וכותבת שירים אירוטיים בשמה. היא חייבת לברר מי זאת ולמה היא לועגת לה. בנוסף, אחת מתלמידותיה בסדנת הכתיבה שהיא מנחה, טל, רוצה לכתוב ספר ומתייעצת איתה אבל אביגיל צרת עין כלפיה וחוששת שמא תהיה גם היא סופרת מצליחה.

כל אלה מטרידים אותה מאד אבל אז יום אחד היא מקבלת הזמנה להרצות בערב ספרותי מאישה בשם אחינועם רוטמן. היא מתקרבת אליה מאד עד כי נדמה לה שהיא מאוהבת באחינועם וכאן מתחיל משבר הזהות האמיתי והכי קשה שלה.

לאט לאט חייה מתחילים להסתבך, גם אישית וגם מקצועית, והיא עוברת המון טלטלות רגשיות. היא נקלעת לסיטואציות מביכות אבל גם מלאות הומור.

בין היתר, היא נוכחת בדיון מרתק בקשר למונח "הקאנון הספרותי" שרק מספר קטן של סופרים ממין זכר הצליחו עד היום להיכנס אליו ושכנראה היום כבר לא קיים.

מיהי המספרת? האם אביגיל תזכה בפרס ספיר? מיהי המתחזה אליה ולמה עשתה זאת? מה טל התלמידה מחפשת ומדוע היא אובססיבית כלפי אביגיל? מיהי אחינועם ומדוע נכנסה לחייה של אביגיל כך פתאום?

תקראו ותגלו. לקראות הסוף יתגלו מספר גילויים מפתיעים ומתעתעים שנעים על הגבול הדק שבין מציאות ודמיון ורק אז תתבהר התמונה כולה.

זהו בעיקר סיפור על משברים. המשבר שעובר על עולם הספרות בכלל והמשברים האישיים של אביגיל בפרט, משבר הכתיבה שלה ומשבר אמצע החיים שלה הכולל גם שחיקת המערכת הזוגית שלה עם בעלה.

סיפור מרגש על כמיהה להערצה, על אגו, על תשוקה לכתיבה, על קנאה בין סופרים וגם על קינאה בין אנשים שמובילה לנקמה וסגירת פצעים פתוחים מהעבר.

יופי של ספר, מאתגר אבל בהחלט שווה את ההשקעה. תהנו!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אביגיל שלו חלמה מילדות להיות סופרת נחשבת. עכשיו, בגיל ארבעים ושתיים, נראה שהגשימה סוף סוף את החלום. היא הוציאה לאור שלושה ספרים מצליחים, ספריות ומועדוני קריאה מזמינים אותה להרצות בפניהם, וזה עתה נודע לה שספרה השלישי זכה להיות מועמד לפרס ספיר. היא הייתה צריכה לחשוב על עצמה כעל מושא לקנאה. במקום זאת, עינה צרה בסובבות אותה: בסופרות ידועות ממנה, בסופרות אלמוניות, באביגיל נגבי, שנמאס לה שכולם מבלבלים ביניהן, אפילו בטל, תלמידתה בסדנת הכתיבה. מה אוכל אותך, אביגיל? הרי את חיה את החלום.

אלא שהסדקים הדקים הנבעים בחלום הופכים מבלי משים לבקיעים. בהדרגה הולכים חייה של אביגיל ומסתבכים במסלול פרוע, מפתיע ומשעשע, והיסודות היציבים שעליהם בנוי עולמה מתערערים בזה אחר זה. ובזמן שאביגיל מגלה באמצע החיים משהו חדש על עצמה, מגלים הקוראים כמה דברים על כוחה של הכתיבה, על קסמה של אחיזת עיניים ועל הגבול שבין מציאות ובידיון.

קנאת סופרות מצייר תמונה מוחשית, מצחיקה-עצובה, של משבר כתיבה, משבר אמצע חיים נשי, והמשבר של עולם הספרות העכשווי. בכתיבה מדויקת ורגישה מספרת מאיה ערד סיפור חי, אנושי ונוגע ללב. זהו ספר על תשוקה לכתיבה, על קנאה בין כותבים, על תסכול, צער, חמלה ומעל הכל – אהבה.

קנאת סופרות הוא ספרה התשיעי של מאיה ערד בהוצאת חרגול/מודן. ספריה הקודמים, ביניהם 'שבע מידות רעות', 'אמן הסיפור הקצר', 'העלמה מקזאן' ו'המורה לעברית', היו לרבי מכר וזכו לשבחי הביקורת.

תגובות

תגובות