קוראת את חיי

תמונה של הספר קוראת את חיי

מחבר: רנה קרלינו, הוצאה לאור: סתיו , תרגום: ענת הודיה צימט, מס' עמודים: 334.

הסקירה שלי:

סיפור אהבה חמוד, קליל ומהנה. הסיפור מעניין, מקורי והכתיבה זורמת, היה לי קשה להניח מהיד עד לסיום המרגש. יש בו קצת קיטש ומתקתקות אבל גם תובנות חשובות לחיים. לדעתי מתאים מאד גם לבני נוער. נהניתי מהקריאה, ממליצה בחום!

אמילין היא מדריכת כתיבה במכללה. היא שואפת להיות סופרת אבל לא מצליחה לכתוב משהו ראוי. יש לה חבר כבר שבע שנים, הם אוהבים אבל משהו חסר בזוגיות שלהם, אין פתיחות ושיתוף עמוק ביניהם, הם אפילו לא גרים ביחד.

יום אחד השותפה שלה לדירה מספרת לה שהיא קוראת רב מכר של סופר מסתורי בשם "ג'יי קולבי" ומשכנעת את אמילי לקרוא אותו בעצמה.

אמילי מתחילה לקרוא והיא נדהמת לגלות שהספר מספר את סיפור חייה: סיפור על שני ילדים שכנים, אמרסון וג'ייס, שהתאהבו והבטיחו זה לזו שיהיו ביחד לנצח. שני הילדים הם בעצם אמילי וג'יי קולבי הסופר.

הספר בנוי מפרקים הווה עבר, לסירוגין. הפרקים מהעבר הם בעצם הספר שג'יי קולבי כתב.

סיפור ילדותה של אמילי קשה ועצוב. אמה עזבה את אביה ואותה בגיל צעיר ואמילי נשארה עם אביה האלכוהוליסט שבקושי עבד ולעיתים אף היה אלים כלפיה. אמילי נלקחה למשפחות אומנה וניסו למצוא לה בית לגור בו.

גם חייו של ג'ייס לא היו קלים. אמו היתה מסוממת והתפרנסה מזנות. ג'ייס ואמרסון מצאו זה את זו והיו בלתי נפרדים עד שארע מקרה שבעקבותיו נלקחה אמרסון מביתה ובמשך 12 שנה הם לא התראו.

אמילי כועסת שג'יי כתב בשמה, בגוף ראשון, את סיפור חייה והפך לסופר מצליח. היא זאת שחלמה לכתוב ולהצליח והוא עשה זאת לפניה. אמילי מגלה כי ג'יי השתמש בדמיונו וסילף את עובדות הפרידה ביניהם. היא לא מבינה מדוע.

בעקבות קריאת הספר, אמילי חוזרת לנבור בעברה ומבינה כי היא חיה בהכחשה עד היום, היא לעולם לא ניסתה לעמוד מול אמה ומול אביה שנכנס לכלא לשנים רבות. היא מחליטה שהגיע הזמן להתמודד עם עברה כולל עם ג'יי קולבי ולשמוע ממנו למה כתב את הספר בשמה, למה סילף את סיבות פרידתם  ולמה אחרי כל זה הוא עדיין טוען שהוא כתב את הספר עבורה.

לאחר שאמילי מסיימת את הספר ומגיעה לסופו העצוב, היא מבינה מה היו כוונותיו של ג'יי ומגיעה למסקנה שעליה לעשות מעשה לפני שיהיה מאוחר מדי.

תקראו ותגלו מה יהיה הסוף האמיתי של הסיפור. ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

דמיינו שאתם פותחים ספר ומגלים שמישהו אחר כתב את סיפור חייכם.

כשרב המכר של הסופר החדש והמסתורי ג'יי קולבי הופך להיות האירוע הספרותי של השנה, אמילין קוראת אותו בעל כורחה. כמדריכת כתיבה במכללת סן דייגו, עם קריירה ספרותית מדשדשת ומערכת זוגית בעייתית, אמילין אינה שמחה במיוחד בהצלחת הסופר הצעיר.

החל מקריאת העמוד הראשון אמילין נדהמת מסיפור החיים של אמרסון וג'קסון, שני חברים מילדות שהתאהבו וחלמו על חיים טובים יותר מחייהם בקצה דרך העפר שבפרברי אוהיו.

לתדהמתה הרומן מגולל את סיפור ילדותה המדכא והאפל, ואם כך… ג'י קולבי הוא לא אחר מאשר ג'ס, חברה מילדות שאותו לא ראתה למעלה מעשור.
לא די שאינה מוחמאת ברומן שנכתב על ידי אחר מנקודת המבט שלה, היא כועסת גם על שניצל את סיפור עברה הכואב ואף הרשה לעצמו להמציא אירועים דרמטיים כדי להשלים את הסיפור.

הדרך היחידה להקל על מחשבותיה היא למצוא את ג'יי קולבי ולהתעמת איתו, אבל האם היא מוכנה לגלות את האמת מאחורי הספר?

תגובות

תגובות