קוקולקה

תמונה של הספר קוקולקה

מחבר: לאנה לוקס, הוצאה לאור: הקיבוץ המאוחד ספרית פועלים, תרגום: אברם קנטור, מס' עמודים: 311.

הסקירה שלי:

ספר חזק, מטלטל, מטריד על חיים של ילדים שנולדו בשולי החברה באוקראינה. הספר לא קל מבחינת הנושא, הוא מכיל תיאורים קשים של ניצול, סבל ואלימות כלפי ילדים תמימים אבל מצד שני מתאר את האומץ שלהם, המלחמה היומיומית כדי לשרוד, הרצון לחיות והתקווה בלב שיום אחד החלום יתגשם והם יזכו לחיים טובים.

הספר זורם אבל כל כך עצוב וקשה כך שלעיתים קרובות הייתי צריכה לעשות הפסקה כדי לעכל את הדברים ובכיתי מספר פעמים לאורך הקריאה.

ספר עוצמתי שיישאר איתי עוד המון זמן! ממליצה בחום!

הסיפור מתחיל בשנות התשעים כאשר הגיבורה, סמירה, נמצאת במעון ילדים באוקראינה. סמירה היא בחורה צוענייה יפהפיה שאינה יודעת מי הם הוריה. היא מחכה ביחד עם שאר הילדים שיבואו הורים לאמץ אותה. כאשר חברתה, מרינה, מאומצת על ידי הורים ונלקחת לגרמניה, חייה של סמירה מתהפכים. היא עצובה, בודדה ומתכננת להגיע את מרינה ולהצטרף למשפחתה.

סמירה מגיעה לחבורה בראשות רוקי, גבר שאוסף אותה לביתו ושם היא חיה עם עוד הרבה אנשים במצב שלה. היא לומדת לגנוב, לכייס אנשים ברחוב, לשיר כדי לקבץ נדבות ברחוב. את הכסף שהיא מרוויחה, היא צריכה להביא לרוקי, כמו כל השאר, ובאמצעותו הם חיים, קונים אוכל, שתיה וביגוד.

סמירה זוכה לכינוי "קוקולקה" על ידי אנשי החבורה של רוקי כי היא כמו בובה (קוקולקה ברוסית) יפה.

סמירה נקלעת למצבים קשים של ניצול מיני, אלימות, כאב ואובדן. היא עדה לשני מקרים מזעזעים של שתי חברות שלה שהכירה בבית של רוקי, מיקרים שישאירו אותה בטראומה לכל החיים.

למרות הקשיים, כל הזמן הזה סמירה לא מאבדת תקווה ומצפה לאסוף מספיק כסף בכדי לטוס לגרמניה לפגוש את מרינה חברתה, כמו שרוקי נותן לה להאמין.

יום אחד היא פוגשת בגבר צעיר שמבטיח לה אושר ועושר ומתאהבת בו. הוא אמנם לוקח אותה לגור איתו בביתו המפואר ודואג לה לפינוקים אבל סמירה התמימה והמאוהבת תגלה שרב הנסתר על הגלוי. מכאן היא רק הולכת ומידרדרת. סמירה תגיע למקומות חשוכים שמשם ממש קשה לברוח.

חייה של סמירה רצופים עליות וירידות, היא נעה בין תקווה לייאוש, בין אושר ריגעי לסבל וכאב אבל היא אף פעם לא מוותרת, היא נלחמת כדי לשרוד ולזכות בחיים נורמליים.

מה יעלה בגורלה של סמירה? האם תצליח לצאת להשתחרר מחיי הניצול? האם היא תמצא את מרינה?

תקראו את הספר ותגלו. ספר קשה אבל מצויין!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

קוּקוֹלְקָה הוא סיפור על כוח רצון, תושייה ותשוקה עזה לחיים, זהו סיפור על ילדים בלי הורים בשולי החברה.

הוא מתחיל במעון ילדים באוקראינה של שנות התשעים, שם מתגוררת סמירה הקטנה עם חבריה, המחכים כולם להורים מאמצים. כשחברתה הטובה מרינה נלקחת לאימוץ, משתנים גם חייה. היא מוצאת את דרכה לחבורת ילדים, לומדת לכייס ולגנוב, היא שרה ברחוב כדי לקבץ נדבות.

יותר מכל היא אוהבת לשיר וחלומה הוא להיות לזמרת. אבל יש לה עוד חלום: לפגוש שוב את מרינה, חברתה ממעון הילדים. אלא שאת מרינה אימצו זוג הורים גרמנים, ואיך תגיע סמירה לגרמניה?

קוּקוֹלְקָה, בסגנונו הישיר והריאליסטי, מרתק את הקוראים והקוראות אל חייה של סמירה, ילדה יפה כמו בובה, ומכאן הכינוי "קוקולקה" (בובה ברוסית). סמירה מיטלטלת תדיר בין תקווה לייאוש, ורק בזכות הרצון העז לחיות חיים טובים יותר היא נאבקת, מנסה בתושייתה להיחלץ מחיים של ניצול, נלחמת ולא מרפה, כמו ניצוץ שלעולם אינו כבה.

קוּקוֹלְקָה הוא ספר ביכורים מרשים וסוחף של הסופרת הגרמנייה ממוצא אוקראיני לאנה לוקס, ילידת 1986.

תגובות

תגובות