צבע השמים שלנו

תמונה של הספר צבע השמים שלנו

מחבר: אמיטה טראסי, הוצאה לאור: הוצאת אריה ניר, תרגום: רחלי לביא, מס' עמודים: 376.

הסקירה שלי:

איזה ספר מקסים! סיפור מטלטל וכל כך נוגע ללב, נהניתי מכל רגע ולא יכולתי להניח מהיד, ממליצה בחום!

זהו סיפור על חברות אמת בין שתי ילדות, חברות שידעה משברים לא פשוטים אבל כשהחברות כל כך חזקה ואמיתית ויש המון תקווה בלב, סופה שתנצח ותשרוד למרות כל הקשיים.

הסיפור מתרחש בהודו בשנת 1986. מוקטה היא ילדה בת 10 שנולדה בכפר עני למשפחה ממעמד נמוך וכמו כל הנשים של משפחתה, גם היא צפויה להיות "זונת מקדש". כדי לנסות לברוח מהגורל, היא נשלחת למומביי לעבוד כמשרתת אצל פעיל חברתי שעשה הכל כדי להצילה מהגורל האכזר שנכפה עליה. בביתו היא פוגשת את בתו בת השמונה, טארה, והן נקשרות והופכות לחברות נפש. טארה עוזרת לה ללמוד לקרוא והן מבלות הרבה ביחד.

בשנת 1993, טארה ואביה חווים אובדן קשה וזמן קצר אחרי אותו אירוע מטלטל, מוקטה נחטפת בלילה ממיטתה.

טארה ואביה עוברים לארצות הברית כדי לנסות להתאושש ולשקם את חייהם. טארה ומוקטה בנתק מוחלט, אף אחת לא יודעת מה עלה בגורל השנייה.

לאחר כאחת עשרה שנים, טארה חוזרת להודו בכדי לנסות לעלות על עקבותיה של מוקטה. כל השנים הללו היא חשה רגשי אשמה באשר לחטיפתה של מוקטה.

טארה מתחברת לעמותות שעוזרות להציל נשים שנקלעו לעסוק בזנות. היא מתחברת לשוטר שהכירה מעברה וביחד הם עורכים פשיטות על בתי בושת ועוזרים לנשים לברוח ולשקם את חייהן.

במהלך המסע מתגלים סודות מעברה של טארה, סודות משפחתיים הקשורים לאביה ונחשפים חייה הקשים של מוקטה שנאלצה לעבור התעללות, אונס ומעשים מזעזעים בבתי הבושת.

הסיפור מסופר פעם מנקודת מבטה של טארה ופעם מנקודת מבטה של מוקטה. המון שאלות עולות במהלך המסע המטלטל שעברו הנשים:

מדוע אביה של טארה התעקש להציל דווקא את מוקטה והביאה לגדול בביתו? מי חטף את מוקטה? למה טארה מרגישה רגשות אשם בקשר לחטיפה? היכן מוקטה היום? האם טארה תצליח לעלות על עקבותיה? האם מוקטה שרדה את הזוועות?

תקראו את הספר המדהים הזה ותגלו הכל. סיפור על שתי נשים אמיצות, על חברות אמת, על בגידה, אשמה וחרטה אבל גם על אופטימיות, נחישות והמון תקווה בלב. ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מסען המטלטל של שתי חברות ילדות, שעולמותיהן מצטלבים ואז משתנים לעד בלילה אחד הרה גורל.
הודו, 1986: מוקטה, ילדת כפר בת עשר נלקחת למקדש האלה ילאמה לעבור טקס שבסופו תוכרז לזונת מקדש, כמו אמה וסבתה לפניה. במאמץ למלט אותה מגורלה, היא נשלחת לעבוד כמשרתת בביתו של אשוק, פעיל חברתי בעיר מומבאי. תוך זמן קצר הופכות מוקטה וטארה, בתו בת השמונה של אשוק, לחברות נפש. טארה, המתעלמת מתכתיבי המסורת ומהבדלי המעמדות שביניהן, חושפת בפני מוקטה עולם חדש – עולם של משחקים, מוזיקה, קריאה – ועוזרת לה להחלים מפצעי עברה.
אך לילה אחד בשנת 1993, מתנפץ עולמן. מוקטה נחטפת מבית משפחתה של טארה ונעלמת. טארה ואביה מוכי הצער בשל מות האם והיעלמה של מוקטה מהגרים לאמריקה כדי להימלט מזיכרונות העבר המקיפים אותם בכל פינה.
אחת-עשרה שנים לאחר מכן, חוזרת טארה להודו, נחושה למצוא את מוקטה ולהתמודד עם רגשי האשמה המלווים אותה. החיפוש מוביל אותה לעולם התחתון של בתי הבושת והסחר בנשים, וטארה מתחילה לחשוף סודות נושנים לגבי משפחתה שלה, שעשויים להסביר מה עלה בגורלה של מוקטה.
צבעם של השמים נע מהכפר ההודי המסורתי אל העיר ההומה מומבאי, ומביא את סיפורן של שתי נשים אמיצות המשמיעות את קולותיהן של מיליוני נשים שקולן מושתק. זהו ספר יפהפה ושובר לב על חברות בלתי אפשרית, על בגידה ובסופו של דבר, על גאולה.
אמיטה טראסי נולדה במומבאי, הודו, וגדלה בה. כיום היא מתגוררת ביוסטון, טקסס. בקרו אותה באתר האינטרנט שלה, www.amitatrasi.com.
"בידיה המוכשרות של טראסי נאספים סיפורים אישיים מורכבים, הנעים בין זמנים שונים ויבשות שונות, לצומת שבו הם מתחברים לסיפור שלם אחד שימשיך להדהד בנו גם לאחר קריאת הדף האחרון." LIBRARY JOURNAL

תגובות

תגובות