צ'אדור נוטף מי גשם

תמונה של הספר צ'אדור נוטף מי גשם

מחבר: ריטה, הוצאה לאור: מודן הוצאה לאור, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 146.

הסקירה שלי:

ספר מיוחד ובו אוסף סיפורי המשפחה של ריטה מילדותה בטהראן ועד לעלייתה לארץ ישראל.

הספר מלווה ניחוחות וטעמים של תבשילים פרסיים, סיפורי ניסים, חלומות, אהבות, רגעי שמחה והתמודדויות יומיומיות לא פשוטות מחיי היומיום, הן בטהראן והן בישראל.

ריטה מספרת את הסיפורים בצורה כנה, מרגשת ומלאת הומור. אני מאד אוהבת את ריטה הזמרת ואת שיריה אבל לא פחות את ריטה האישה הכנה והאמיתית ונהניתי לקרוא את ספרה שנתן הצצה לחייה ולחיי משפחתה.

ממליצה בחום!

הספר מתחיל בפרקים שהתרחשו בטהראן שבפרס:

בין היתר, מובא סיפור ההיכרות בין אמה של ריטה לאביה ונישואיהם כשאמה רק בת חמש עשרה, סיפורה של דודה גולנאר המלאכית שדואגת לאחייניה היתומים ומביאה להם ממתקים שמוחבאים בצ'אדור שלה, אנו עדים לקשר הלא פשוט של אמה עם חמתה, החרמות והמריבות ביניהן, סיפור הסתרת יהדותם בטהראן, סיפור הנס של ריטה בת השנתיים שנפלה מגובה של חמש קומות, סיפור על הנסיעה הראשונה לים, סיפורים על אחיותיה, על אמה הספרית ועל אביה הציוני, על אהבתו לשחק שש בש ועל מחלתו, על הדוד שהשמיע לריטה את אלוויס שגרם לה לרקוד טוויסט ועוד.

הספר ממשיך בסיפור עליית המשפחה לארץ ישראל:

מובא סיפור העלייה במטוס כשריטה היתה בת שבע, ההתלהבות מההמראה, קשיי הקליטה של ריטה בבית הספר, הלעג של הילדים על היותה פרסית עם מבטא חזק, על אהבתה לשירה וריקודים מגיל קטן, על שלוש חברותיה הטובות והסיפור המרגש על הבחינה למקהלה, בהיותה בכיתה ד', אותה עברה בהצלחה אשר גרמה לה לתחושה של אושר ותקווה וזאת היתה הפעם הראשונה שבה הרגישה שייכת.

בסוף הספר ריטה מספרת בכנות על השוני בין ריטה הזמרת וריטה הפרטית ועל זה שכבר מגיל ארבע ידעה שתהיה זמרת ומאז לא הפסיקה לשיר. ריטה חושפת בפנינו בגילוי לב מה משמעות השירה עבורה.

קריאה מהנה!

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

הסיפורים היפהפיים של ריטה הם סיפורי משפחה נודדים. בין טהראן של עידן שחלף, על שכונותיה ופרווריה, לישראל של שנות השבעים, ארץ העולים והמהגרים. שמועות חמקמקות, התלחשויות בסתר וחלומות שהמציאו את עצמם מוצאים את מקומם בסיפורים. בכולם תוססים חיים של אהבה וקושי, פגיעות אנושות, חסד וצחוק.

ריטה מכירה את גיבוריה לפרטי פרטים. דודה גוֹלנאר, המלאך המושיע; נאהיד בת החמש–עשרה, שצחוקה מבעבע כמו חופש; אבא, אימא, האחיות וריטה עצמה; שֵדֵי הבית הנוראים והרוכלים שחטפו אותה ברחוב; המהפכנות הציונית של אבא, המחלה, אהבתו לשש–בש ולשירה פרסית; דיירי הבלוק ברחוב ביאליק ברמת השרון; שלוש החברות הטובות, עם חלומות הזוהר והחזרות לפני עצי הפרדס; ומה זה בשבילה, בשביל ריטה, לשיר.
בקול ספרותי רב–הבעה והומור היא פורשת עלילות בתשוקה, מתבוננת בהן כמו מבעד לעינית קלידוסקופ וממשיכה לגלות בהן עוד ועוד.

מאז פריצתה לתודעת הקהל ב–1986, ריטה יהאן-פרוז, מהאהובות בזמרות הארץ, משתייכת לפנתיאון הזהב של המוזיקה הישראלית.

צ´אדור נוטף מי גשם הוא ספרה השני. קדם לו ´הלב של שירז´, ספר לילדים, שתורגם וראה אור באנגליה, ארצות הברית ויפן.

תגובות

תגובות