פליאה

תמונה של הספר פליאה

מחבר: צרויה שלו, הוצאה לאור: כתר ספרים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 278.

הסקירה שלי:

ספר מעניין המורכב משני סיפורים של שתי גיבורות, סיפורה של עטרה בת החמישים וסיפורה של רחל בת התשעים, בהווה ובעבר.

אין ספק שמדובר בסופרת מוכשרת שמיטיבה לתאר בפירוט את מחשבותיהן והרהורי הנפש של הגיבורות אבל פירוט היתר לעיתים הקשה עלי את הקריאה, הרגשתי עומס מילולי ועשיתי הרבה הפסקות במהלך הקריאה בעיקר בחלקו הראשון של הספר.

החלק השני היה זורם יותר, אהבתי בעיקר את סיפורה של עטרה בהווה, יחסיה עם בעלה והתמודדותה עם אסון בלתי צפוי שמתרחש בגלל החלטה רגעית שקיבלה.

זהו סיפור על גורל, על צירופי מיקרים, על רגשות אשמה, בגידות, סודות, יחסי הורים וילדים, אומץ והקרבה, זוגיות ואהבה. הספר דן גם, בין היתר, בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

אהבתי מאד את סגירת המעגל בסוף הספר ואת החיבור המעניין והמקורי בין שני הסיפורים.

אביה של עטרה נפטר והיא מחליטה שהגיע הזמן לגלות מי הייתה רחל, אשתו הסודית של אביה למשך כשנה, אשת נעוריו, שלחמה איתו במחתרת  הלח"י נגד הבריטים לפני קום המדינה. היא מצליחה לאתר את רחל ונוסעת למפגש כדי לגלות סודות מהעבר של אביה, לברר מדוע נפרד מרחל בפתאומיות ובלי הסבר ולמה היה אלים וקר כלפיה, בתו.

מרגע המפגש בין עטרה לרחל, מתחילה שרשרת אירועים בלתי צפויה שהולכת ומסתבכת וחיי השתיים מתהפכים.

במהלך הסיפור, שתי הגיבורות מתמודדות עם קשיים, כל אחת לחוד:

עטרה היא אדריכלית המתמחה בשימור מבנים. לעטרה יש בן לוחם בשייטת שנכנס לדיכאון והיא מאד דואגת, הנישואים השניים שלה, שהם תוצאה של בגידה, מתפרקים והיא חווה אירוע טראגי שבעקבותיו היא מבינה דברים ולומדת בעיקר להכיר את עצמה.

גם לרחל יש בעיות משפחתיות, בן אחד הסתכסך איתה, עבר לגור מעבר לקו הירוק ומסרב לבקר  אותה והשני חזר בתשובה והפך לחרדי מחסידי ברסלב. יש לה חילוקי דעות פוליטיים עם בנה שמדירים ממנה שינה והיא בודדה ועצובה.

אנו חוזרים, בפרקים לסירוגין, לעברה של רחל האידיאולוגית הצעירה, שהקריבה את חייה למען המדינה, ולומדים על האומץ שהפגינה ועל שברון הלב שחוותה בעקבות הפרידה מאביה של עטרה.

בין שני הסיפורים נוצר קשר מפתיע שנרקם במהלך הסיפור ומתבהר בהמשך והמעגל נסגר בסיום מרגש שהשאיר אותי עם המון מחשבות.

קריאה מהנה!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

שתי נשים, שתי תקופות, שני סיפורי חיים, ומפגש גורלי אחד.
רק לאחר מותו של אביה מעיזה עטרה לגעת בטאבו הגדול של חייו, אשת נעוריו הסודית שנלחמה לצידו בשורות המחתרת לפני קום המדינה. אלא שהמפגש של שתי הנשים, שהיה אמור לחתום פרק טראומטי בחיי כל אחת מהן, הוא בעצם רק יריית הפתיחה בהשתלשלות אירועים מסחררת שאף אחת מהן אינה יכולה לעצור, או לשער את סופה.
פליאה הוא רומן נועז הנע לסירוגין בין שתי נקודות המבט: זו של עטרה, אדריכלית שימור החרֵדה לשלומו של בנה הלוחם בשעה שנישואיה השניים, מלאי הלהט והמחלוקות, מתקרבים לעבר פי תהום; וזו של רחל, אידיאליסטית בת דור הולך ונעלם, שהתקשתה למצוא את מקומה במדינה שעליה חלמה. צרויה שלו טווה ביד אמן את קורותיהן של השתיים לעלילה סוערת, המהדהדת מיתוסים קדומים לצד סיפורי מעשיות של רבי נחמן מברסלב. במרחב שבין הגלוי לנסתר ובין הטראגי לקומי, היא מישירה מבט אל תוך הגלעין הפנימי של נפש האדם, ואל הרגעים שבהם אנחנו ניצבים מול גורלנו, מלאי אימה ופליאה.

זהו הרומן השביעי של צרויה שלו, שספריה הקודמים, ביניהם 'חיי אהבה', 'תרה' ו'כאב', תורגמו לעשרות שפות, זכו בפרסים רבים וביססו את מעמדה כאחת הסופרות הבולטות בספרות העולמית של ימינו.

תגובות

תגובות