עקוב אחר שינויים

תמונה של הספר עקוב אחר שינויים

מחבר: סייד קשוע, הוצאה לאור: כנרת זמורה דביר, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 208.

הסקירה שלי:

ספר מעניין שאי אפשר להניח מהיד, הכתיבה קולחת ונוגעת, נהניתי מכל רגע, ממליצה בחום!

אמנם זהו רומן בדיוני אבל יש בספר שילוב של פרטים מהביוגרפיה האישית של הסופר שחי כיום עם משפחתו באילינוי ומתפרנס בין היתר מכתיבת ספרים, כמו גיבור הספר.

הגיבור הוא גבר נשוי עם שלושה ילדים. הוא נולד בטירה, עבר לירושלים לאחר נישואיו וכעת הוא חי באילינוי עם משפחתו. הם תכננו לעזוב את הארץ כי לאשתו, המכונה בפיו פלסטין, הוצעה עבודה שם ונאלצו להקדים את עזיבתם עקב הידרדרות המצב הביטחוני לאחר רצח שלושת הנערים. בלילות הוא לא ישן עם אשתו אלא נאלץ ללון במעונות הסטודנטים. הסיבה לכך מורכבת ותתברר בהמשך.

הגבר מאד בודד בחו"ל, הוא מלא געגועים לטירה, מקום הולדתו, להוריו ולאחיו. מגיל צעיר הייתה לו תשוקה לכתיבה. התשוקה הזאת הביאה אותו לכתוב סיפור קצר בעיתון על נערה בשם פלסטין, סיפור שבסופו של דבר המית עליו אסון. היום הוא מתפרנס מכתיבת ספרי זיכרונות של אנשים ונוהג להוסיף לזיכרונותיהם זיכרונות נעימים שלו מילדותו עד שלפעמים הם מאמינים שכל זה קרה להם באמת.

יום אחד הוא מקבל הודעה מאביו שהוא חטף התקף לב ונמצא בבית חולים מאיר. ארבע עשרה שנה הם לא התראו עקב אותו מקרה שארע בעבר, מקרה אשר גרם להרס המשפחה ולבושה גדולה שבעקבותיה הוא נודה מהמשפחה ונאלץ להגר לאמריקה.

הוא מבין שזאת ההזדמנות שלו להתעמת עם עברו ולעשות חשבון נפש עם עצמו, הוא אורז מזוודה וטס לבית חולים לאביו שהיה דמות מאד משמעותית ומוערצת עליו בילדותו. הוא מחליט לכתוב הפעם את סיפור חייו של אביו הגוסס. במהלך הקלטת דבריו של אביו, הוא נזכר בזיכרונות ילדותו, נאלץ להתעמת גם עם עברו הטראומטי ובעיקר עם חייו בהווה שהם תוצאה של אותו מקרה הרסני ששינה את חייו וכפה עליו פרידה קשה מעברו ונתק ממשפחתו הקרובה. עכשיו הוא נאלץ להתכונן גם לפרידה מאביו.

מהו אותו מקרה הרסני שהכתיב את גורלו וגרם לנתק ממשפחתו? האם יש קשר בין הסיפור שכתב על הנערה פלסטין לבין אשתו שמכונה בפיו באותו שם? מדוע היחסים בינו לבין אשתו קרים כל כך?

לאט לאט מתגלים הפרטים והכל נסגר לתמונה אחת שלמה וברורה.

ראוי לציין את הכריכה היפה שמתאימה בול לסיפור ואת שם הספר שמתאר את צורת הכתיבה של גיבור הסיפור.

קריאה מהנה!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

גבר שעזב את ירושלים הבוערת עם אשתו וילדיו והיגר לאמריקה, מקבל – אחרי שנים של ניתוק מוחלט מהוריו ומאחיו – הודעה מאביו: "אני בבית חולים". הוא עולה על מטוס כדי ללוות אותו במחלתו ומתעמת עם עברו וגם עם חייו בהווה, בצלן של שתי פרידות טראומתיות: זאת שכבר אירעה, הפרידה הכפויה מטירה שבה נולד וגדל; וזאת שצפויה, הפרידה האחרונה מאביו.
מדוע נידו אותו בני משפחתו? ומדוע גם בארצות הברית הוא נאלץ לחיות בבדידות מוחלטת, מורחק על ידי אשתו מביתם המשותף? ואיך כל זה קשור לכך שלפני שנים רבות כתב סיפור קצר על נערה בשם פלסטין? חשבון הנפש שהוא עורך ליד מיטת אביו בבית החולים, בעברית ובערבית, יהיה מסע מכאיב וגם מתעתע – שכן הגבר הזה הוא סופר המתפרנס מכתיבת ספרי זיכרונות של אחרים, ובכתיבתו לעולם אין לדעת מה אמיתי ומה כוזב, אילו זיכרונות שלו ואילו של אחרים.
עקוב אחר שינויים, ספר הפרוזה הרביעי של הסופר, התסריטאי והעיתונאי סייד קשוע (ערבים רוקדים, ויהי בוקר וגוף שני יחיד), הוא ספרו האישי והמורכב ביותר עד כה. זהו רומן בדיוני העושה שימוש מתוחכם בפרטים מהביוגרפיה המוכרת של מחברו, מהיוצרים האהובים בתרבות הישראלית (סדרות הטלוויזיה עבודה ערבית והתסריטאי), כלומר רומן המזמין אותנו לקרוא אותו כ"וידוי" – אבל בה בעת מסכל ללא הרף את אמינותו ודורש להיקרא כסיפור שלא התרחש מעולם. מעבר לכל אלה, עקוב אחר שינויים הוא יצירה החוקרת את הסיפו רים שהישראלים מספרים לעצמם על חייהם, את מה שהם בוחרים לזכור ואת מה שהם מעדיפים לשכוח, את הגבולות המטושטשים בין זיכרונות אישיים ללאומיים, ובעיקר יצירה המפנה לקוראיה ולקוראותיה את השאלה האינטימית: מהו הזיכרון הראשון שלכם?

סייד קשוע חי באילינוי ומלמד באוניברסיטת אורבנה־שמפיין.
כל ספריו עד כה היו לרבי־מכר, תורגמו לעשרות שפות וזכו בפרסים רבים בארץ ובעולם.

תגובות

תגובות