עם בוא הרוח

תמונה של הספר עם בוא הרוח

מחבר: טליה דאי, הוצאה לאור: איתי בחור - הוצאה לאור, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 120.

הסקירה שלי:

כשקראתי את התקציר לספר התלהבתי מאד אבל כשראיתי את מספר העמודים הנמוך הייתי סקפטית לגבי איכות הספר. אני שמחה להודות שמיהרתי לשפוט. זה ספר קצר אבל איכותי, כתוב בשפה יפה וזורמת והסיפור מעניין, מותח ובלי הרבה תיאורים והתפלפלויות. מה שנקרא: קצר ולעניין.

סיפור המשלב פסיכולוגיה, רומנטיקה ומתח. הוא מתרחש בהווה עם חזרה לעבר דרך גלגול נשמות. (אני אישית לא מאמינה בזה אבל זה לא גרע מהנאת הקריאה מהספר).

יש פה מספר עלילות שמתרחשות במקביל:

סיפורה של שלומית קליין, פסיכולוגית גרושה ללא ילדים, הנמצאת בפרשת דרכים בחייה האישיים והמקצועיים. שלומית מארגנת סדנת זוגיות לצעירים שמחפשים אהבה ומתקשים במציאת זוגיות. במהלך הסדנה היא מוצאת את עצמה מתלבטת בדילמה: האם להיות נאמנה לחובתה האתית-טיפולית מול נאמנות לרגשותיה כאדם.

מאיה, סטודנטית, אחת מהנשים שרוצות להירשם לסדנה, מגיעה לטיפול בהיפנוזה אצל שלומית בעקבות קשיים במציאת זוגיות.

כשמאיה עוברת היפנוזה, היא מדברת בשם יעל, דמותה מגלגול קודם. יעל היא סטודנטית ונמצאת בזוגיות עם רמי. היא מתלבטת האם הוא אכן האחד שלה מכיוון שהמשפחות שלהם באות ממוצא שונה. כשפורצת מלחמת יום הכיפורים ורמי מקבל צו גיוס למלחמה, עולמה מתהפך.

העלילות נשזרות זו בזו עד לסוף המפתיע. מובא פה סיפור הסדנה, הדינמיקה בין החברים בסדנה, הקשרים הנוצרים ביניהם וכן סיפורה האישי של שלומית, ההסתבכות בגלל ההיפנוזה של מאיה וסיפורה של יעל מהגלגול הקודם שמתחבר לסיפורה של מאיה בצורה מרגשת.

ספר קצר, זורם עם סוף מפתיע.

ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

רומן מתח פסיכולוגי-רומנטי, סוחף ומרתק, בו נפגשים היפנוזה וגלגול נשמות, עבר, הווה ועתיד ומציאות ישראלית יום-יומית, ונארגים לשלוש עלילות הנשזרות זו בזו.
עלילת המסגרת מתמקדת בדמותה של הפסיכולוגית הקלינית שולמית קליין, גרושה בלי ילדים, שנמצאת בצומת דרכים בחייה המקצועיים והאישיים. היא נתונה במתח שבין אינסטינקטים אנושיים לבין הצורך בריסון, בין הצורך באהבה ובהיסחפות לבין חובתה האתית־טיפולית. כדי להשלים את פרנסתה שלומית יוזמת סדנת זוגיות לצעירים שחווים קשיים בתקשורת, במגע וביחסים אינטימיים עם בני המין השני. מסיפורם של הסדנה ומשתתפיה נטווית עלילה שנייה ונשזרת בראשונה. העלילה השלישית – היא לב הספר – מתמקדת בסיפורה של מאיה. תחת היפנוזה משתחררת ממנה דמות בשם יעל, סטודנטית באוניברסיטה העברית בירושלים, בת למשפחה עירקית. יעל מתלבטת אם להינשא לאהובה רמי, סטודנט גם הוא ובן למשפחה אשכנזית מבוססת. ובינתיים פורצת מלחמת יום הכיפורים והעלילה מסתבכת ומסתעפת.

הרומן מתייחד בכתיבה נשית, חדה ורגישה, קולחת, נינוחה וקצבית גם יחד. המחברת ניחנה בכישרון להבחין בפרטי פרטים, כמו בלשית-פסיכולוגית של נפש האדם, וביכולת לשרטט בקלות ובמיומנות סצנות מסובכות, מצבים אנושיים אינטימיים וחמקמקים כמו גם דרמות יומיומיות. ניסיון החיים שלה, השכלתה הפסיכולוגית וקרבתה לפסיכולוגים ולעולמם, תורמים לדקות האבחנות על נפש האדם, לאישיותן העשירה של הדמויות המגוונות ולאמינות העלילות הנארגות לרומן מיוחד זה. המחברת מעידה על הרקע שלה בגילוי לב: "כמה מחבריי הטובים הם פסיכולוגים. בעלי פסיכולוג קליני ומטפל בהיפנוזה, ואחת משלוש בנותינו היא פסיכולוגית קלינית ומהפנטת מורשית. פוסט טראומה, היפנוזה ותיאוריות חדשות בתחום היו חלק מהתפריט בארוחות השבת בבית משפחתנו, כמו גם סיפורים על גלגול נשמות ותופעות על־טבעיות; וכמובן סוגיית ההתמודדות של פסיכולוג עם הסיפורים הכואבים, לעיתים הזויים, שנחשפים בקליניקה. ותוך כדי כך עולה השאלה, היכן נגמר המטפל ומתחיל האדם על רגשותיו, תסכוליו ואהבותיו; היכן עובר הגבול הבלתי נראה שאין לחצות אותו ולאילו מקומות מורכבים עלולים להגיע אם מתעלמים ממנו."

תגובות

תגובות