על חוט השערה

תמונה של הספר על חוט השערה

מחבר: ליאונור דה רקונדו, הוצאה לאור: אריה ניר הוצאה לאור, תרגום: דורית דליות, מס' עמודים: 198.

הסקירה שלי:

ספר חשוב על הקושי להיות שונה ועל האומץ של אדם להחליט לחיות את החיים לפי נטיות לבו וללכת אחר האמת שלו.

הספר קצר ולמרות זאת לקח לי זמן לסיים אותו  בגלל סגנון הכתיבה. יש בו קטעים שכתובים כמו דיווח וחסרו לי קטעים של תיאור הרגשות של הגיבורים שמתמודדים עם אירוע מכונן ומאד מפתיע בחייהם.

עם זאת, נהניתי מהקריאה ואני ממליצה עליו בחום. זהו ספר שיעזור לנו להבין שצריך להיות סובלניים, ללמוד לקבל את השונה ולכבד אותו. זהו ספר שיגרום לנו להבין שאסור לחיות בשקר ואנו צריכים ללמוד להיות שלמים עם מי שאנחנו ולשאוף לממש את עצמינו בכל מחיר כי רק כך נזכה לחיים מאושרים.

לורן וסולנז' הם זוג נשוי. יש להם שני ילדים מתבגרים, בן בן שש עשרה ובת בת שלוש עשרה. הם מנהלים חיי משפחה שגרתיים כבר מעל עשרים שנה.

לורן מסתיר סוד. הוא מאז ומתמיד הרגיש שהוא אישה. עקב כך הוא נאלץ לנהל חיים כפולים. בערבים הוא מתחפש לאישה, מתאפר, לובש פאה, גרבונים ושמלה ויוצא לבלות במועדון.

כשאשתו של לורן נוסעת לחופשה עם הילדים בלעדיו, הוא מרשה לעצמו בפעם הראשונה בתוך ביתו להתאפר ולחיות כמה ימים כאישה.

כשאשתו חוזרת היא מגלה שערה בלונדינית על הריצפה בחדר השינה, היא חושדת שהיוא בוגד בה ומחליטה לעקוב אחריו. האמת שתתגלה לה, תותיר את כל המשפחה בהלם טוטאלי ותשנה את מהלך חייהן של כל אחד מבני המשפחה.

כל אחד מהם מגיב בצורה שונה לאירוע המטלטל. אשתו של לורן מנסה ל"תקן" אותו ושולחת אותו לטיפול, הבן לא מסוגל לקבל את השינוי והבת היא היחידה שמנסה להיכנס לראשו של אביה ולהבין אותו.

גם במקום עבודתו של לורן כולם בהלם והוא עובר המון קשיים כולל בגידה של חברים קרובים. למרות הקשיים, לורן מחליט ללכת עם האמת שלו בכל מחיר. לפעמים הוא מצטייר כאדם אגואיסט שמרוכז רק בעצמו ויעשה הכל כדי לרצות את עצמו גם אם בדרך לשם הוא פוגע במשפחתו.

מה יחליט לורן? עד לאן ירחיק לכת כדי לממש את עצמו? מה יעלה בגורל המשפחה?

תקראו ותגלו. אני נשארתי עם המון מחשבות באשר לעתידו של לורן והמשפחה ובכלל מחשבות על מהות החיים, המימוש העצמי והגשמת האמת הפנימית בדרך אל האושר.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

במגרש החנייה של סופרמרקט, בעיר קטנה בצרפת, אישה מנקה את האיפור מעל פניה, מסירה את הפאה, פושטת את שמלת המשי, מגלגלת את הגרבונים. כעבור זמן קצר לא ניתן יהיה לזהות בגבר הספורטיבי היושב במכונית את האישה שרקדה עד כלות הנשימה במועדון זנזיבר הסמוך.
לורן שב הביתה לאשתו סולנז' ולילדיו, אל השגרה של חיי המשפחה שאותה בנה בעמל רב בעשרים השנים האחרונות. אך עד מהרה מתנפצת השלווה המדומה כאשר סולנז' מוצאת שערה בלונדינית על הרצפה בחדר השינה.
ליאונור דה רקונדו עוקבת אחר הדמויות העוברות טלטלות שמשנות את חייהן מן הקצה אל הקצה. אותה שערה שחשפה את חייו הנסתרים, גורמת לוודאות המכרסמת בלורן לפרוץ החוצה ללא מעצורים: הוא אישה.
בקול כן, רגיש ואמיץ מביאה ליאונור דה רקונדו אל הקוראים את הנחישות של לורן, הייאוש וחוסר הוודאות של סולנז', התגובות המורכבות של ילדיהם – קלר בת השלוש-עשרה ותומא בן השש-עשרה – וההלם של החברים בעבודה.
על חוט השערה הוא רומן נפלא על האומץ להיות מי שאנחנו.
"הספר לא מרפה מהקורא גם לאחר סיום הקריאה וממשיך לעורר בו שאלות ומחשבות." לה מונד

"לוֹרן עירום כביום היוולדו. הוא חוטף תיק גב מהמושב האחורי ומניח אותו לצדו, מפשפש בתוכו, שולף תחתוני בוקסר, מכנסי ג'וגינג, חולצת טריקו וגרביים. מזדרז. המכונית עמוסה בגדים, מגבונים משומשים. תוהו ובוהו המשקף את הטלטלה הפנימית שאוחזת בו. לורן מתקומם – הוא נאלץ להיפטר ממלבושיו הנוצצים, המאירים, כדי לשוב לאפלולית. הוא מקלל, מתלבש, מתפתל, מחזיר כל מה שצריך לתיק הקשיח שייטמן בתא המטען, תחת השטיחון. רק השקר יישאר איתו."

 

"הוא תמיד עשה זאת בחופזה, ברכב או בשירותים של זנזי, אבל לא פה. והמעשה שהוא עומד לעשות, כי הוא יודע שלא יעמוד בפיתוי, מהווה בגידה חמורה לא רק בבני משפחתו, אלא גם בו עצמו. הוא יודע היטב שברגע שמתילדה תניח את כף רגלה על סף ביתו, הוא יעניק לה עוצמה שלא הייתה כמוה."

תגובות

תגובות