עיני אוניקס

תמונה של הספר עיני אוניקס

מחבר: אשכר ארבליך-בריפמן, הוצאה לאור: דני ספרים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 437.

הסקירה שלי:

ספר עתידני, מעניין ומאד קריא. הספר עוסק בנושא הפריון ורגש האימהות ומתמקד בגיבורה אחת, אוניקס שמה, אישה אמיצה מעין כמוה.

הספר כתוב בשפה בהירה וקולחת. הנושא מעורר מחשבות ואף מטריד: העולם לאחר אסון אקולוגי שפגע בפוריות והניסיון להתמודד איתו. ממליצה בחום!

בשנת 2040 ארע אסון עקב ההתחממות הגלובאלית של כדור הארץ. האסון פגע קשות בפריון. עקב הקרינה החזקה כבר אי אפשר להסתובב חופשי בלי למרוח קרם הגנה מיוחד וכמובן שאי אפשר להיכנס להריון בדרך הרגילה וגם אסור. גם טיפולי הפוריות לא מצליחים ולכן קם משטר חדש שמקים מרכז מיוחד לעיבור באופן מלאכותי.

כל בני ה- 18, נשים וגברים, חייבים לתרום ביציות וזרע והעובר מופרה ברחם מלאכותי. לאחר שנולד התינוק, אנשים יכולים לאמץ אותו כאשר לא מגלים להם מי ההורים הביולוגיים שלו. מותר לאמץ רק ילד אחד והזכות לאימוץ קיימת רק עד גיל 28, לאחר מבחני כשירות מפרכים.

הסיפור מתרחש ארבעים שנה לאחר האסון. אוניקס בת 26, אחות סיעודית בבית אבות. אוניקס רווקה שמגדלת חתול, בת יחידה שיחסיה עם הוריה המגוננים לא פשוטים. הוריה לוחצים עליה למצוא זוגיות ולאמץ ילד כי נותרו לה רק שנתיים. אוניקס חיה באי שקט מאז נשאבו ממנה הביציות בגיל 18. היא לא מצליחה למצוא זוגיות. היא תוהה אם יש לה ילדים ביולוגיים היכן שהוא בעולם.

היא מחליטה לצאת למסע במטרה לאתר את ילדיה הביולוגיים. בדרך היא מגלה כמה מושחת המשטר ומנסה לצאת נגדו כנגד כל הסיכויים. היא יוצרת קשרים ולא בוחלת בשום אמצעי בכדי להשיג את מטרתה ולאתר את ילדיה.

אוניקס נכנסת לאובססיה ועושה מעשים לא חוקיים אבל היא לא מוותרת, היא מאמינה כי רק אחרי שתמצא את ילדיה ותכיר אותם, היא תוכל לחשוב בעצמה על חיי זוגיות ומשפחה משלה.

האם אוניקס תצליח לגלות מיהם ילדיה הביולוגיים? האם תזכה לפגוש אותם? האם תזכה לאהבה?

ממליצה לכם לקרוא את הספר הזה ולגלות הכל. הסוף אופטימי כמו שאני אוהבת. נותרתי עם חיוך על הפנים.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"עיני אוניקס" מאת אשכר ארבליך-בריפמן, בהוצאת "דני ספרים" הוא ספר עתידני, אנושי ומרגש. מאז האסון של 2040 עסוק העולם בהישרדות, כשהמטרה העיקרית של המשטר היא לשמר את המין האנושי ולסייע לבני האדם להתרבות. אוניקס, בחורה אבודה בת 26, יוצאת למסע אמיץ במטרה לאתר את ילדיה הביולוגיים, שהופרו מהביציות שנשאבו ממנה בכפייה בהיותה בת 18 בלבד. במסעה היא יוצאת כנגד המשטר והמוסכמות ומגלה כי ליֵצֶר אמהי ראשוני אין גבולות. היא לומדת להכיר את עצמה, כמו גם את המערכת המעוותת, אשר על אף מטרותיה הנעלות, חודרת אל המקומות האינטימיים ביותר. אוניקס חשה כי הדרך היחידה שבה תוכל נפשה לשרוד, לשקוט ולהירגע היא להתמרד בממסד ולספק את הדחף הבלתי נשלט לגלות מה עלה בגורל ילדיה הביולוגיים.

אשכר ארבליך-בריפמן (40), גרה עם משפחתה, (שלוש בנות: יערי בת 12, מפל ואגת תאומות בנות שמונה), וחיות אחרות על גבול יערות הכרמל בחיפה, מוקפת טבע. בעלת תואר בפסיכולוגיה, פרסמה עד היום 28 ספרים: סדרת הדגל שלה, "ווינטר בלו, ילדת פיות" כבשה את ליבם של מאות אלפי קוראים, והייתה לשם דבר בספרות הנוער הישראלית. "עיני אוניקס" הוא ספרה הראשון למבוגרים.

 

תגובות

תגובות