עגלות

תמונה של הספר עגלות

מחבר: טל בדיחי, הוצאה לאור: מודן הוצאה לאור, תרגום: , מס' עמודים: 326.

הסקירה שלי:

ספר ביכורים המבוסס על חוויותיה האישיות של המחברת בהיותה חלק משיטת העגלות, שיטת מכירות תובענית, אגרסיבית ושנויה במחלוקת שצעירים ישראלים רבים נלכדים לתוכה.

השיטה עצמה מאד לא לרוחי ויש בספר תיאורים של מיקרים שעומדים בניגוד למוסר ולערכים שלי ולכן אתייחס בסקירה בעיקר לכתיבה ולסיפור עצמו.

הכתיבה של טל מרתקת, קולחת והסיפור מעניין ומאד זורם. טל בהחלט יודעת לכתוב ואני מחכה בקוצר רוח לספר הבא שלה. העברתי את הספר לבן זוגי וגם הוא מאד נהנה.

ברצוני לציין גם את האומץ שהיה לטל לחשוף את כל האמת שמאחורי שיטת ה"עגלות". אני מודה שלמדתי מהסיפור כי לא הייתי מודעת לכל מה שעומד מאחורי השיווק האגרסיבי של מכירות המוצרים לאמריקאיים.

הגיבורה היא נטע. נטע גרה במושב ויש לה חבר, עודד. כמו כל הצעירים אחרי צבא, נטע רוצה לעשות כסף קל ומהיר ולכן היא מחליטה לטוס לחו"ל, לארצות הברית, לעבוד במכירת מוצרים קוסמטיים, כשבכוונתה להרוויח טוב ולחזור כמובן למושב, לחיק המשפחה והחבר.

נטע שמעה ששיטת העגלות זה עסק לא כשר, מלא שקרים, רמאויות, עבודה בעיניים ואפילו סקס וסמים. היא בטוחה שהיא לא תיפול לזה, היא תעשה הרבה כסף ותחזור מייד לארץ.

כשהיא מגיעה לארצות הברית, היא בודדה ומתגעגעת למשפחה ולחבר אבל מהר מאד נכנסת לענייני המכירות ,לומדת לשקר ואפילו זוכה בתואר מוכרת מצטיינת.

בדרך נטע עוברת על ערכי המוסר שעליהם גדלה. היא מנצלת אנשים חלשים עד כדי כך שהיא אפילו  מרמה חולת סרטן ומוכרת לה מוצרים בסכומי עתק לא הגיוניים. היא גם משקרת לחבריה ולמשפחתה ובוגדת באמון שנותנים בה.

נטע מתאהבת בבחור שעובד איתה בשם לירן והאהבה שלה כלפיו הופכת לאובססיבית גם כאשר הוא מבהיר לה שאיננו מעוניין בקשר רציני. היא לא מרפה ממנו ונקלעת  למצבים מאד לא נעימים.

בין המוכרים הישראלים נוצרות חברויות, התאהבויות, בגידות, יש סטוצים, תחרות וקנאה. מה גם שמדרבנים אותם למכור כמה שיותר בשיטות של מירמה ותחמון כדי לזכות בתחרויות ולקבל פרסים, דבר שכשלעצמו גורם להמון חיכוכים ומריבות ביניהם.

האחראי מלמד אותם לחשוב רק על הכסף: "כי כסף קונה אושר, בתים, סמים, מכוניות, אוכל …".

מצב הרוח שלהם הוא פונקציה ישירה של הכסף שהרוויחו באותו יום כפי שנטע מספרת:

"מצב הרוח הוא נגזרת ישירה של הקופה שסגרתי. אתה מאבד את עצמך. כאילו חי ביקום מקביל". היא מעידה שהפכה לאדם רע ושקרן.

היא מאד מבולבלת ומבינה שהיא מאבדת את שפיותה:

"אני לא זוכרת מי אני ומה אני ולמה באתי ובשביל מה זה שווה את כל הסבל. אני מבינה למה אומרים שאנשים מסריחים מכסף. בחיים שלי לא הרגשתי יותר מטונפת מעכשיו".

באיזשהו שלב נטע עוברת אירוע טראומתי וגם מקבלת הצעה שקשה לסרב לה. כשהיא חושבת שהגיע הזמן לעזוב ולחזור, היא מגלה שזה בכלל לא פשוט.

מה עלה בגורלה של נטע? תקראו ותגלו.

הסוף מאד מפתיע מכמה היבטים. הספר כתוב היטב, ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

נטע נוסעת לארצות הברית לעבוד בעגלות. היא בסך הכול רוצה לעשות מכה ולחזור לארץ, למושב שלה, למשפחה, אל עודד. היא חרוצה וחדורת מטרה – היא תצליח בעולם המכירות. קטן עליה. וזה שאומרים שבעגלות זה שקרים וסמים ותחבולות – זה שטויות. לא אצלה. היא חזקה, היא לא מאלה.

די מהר נטע משתלטת על העניינים, לומדת איך להגדיל מכירות, וכמעט בלי לשים לב פורצת עוד ועוד גבולות פנימיים. בהתחלה היא משקרת רק ללקוחות, אחר כך גם לשותפים שלה בדירת העגלות, וכעבור זמן לא רב גם למשפחה שלה. הדולרים נערמים, תחושת הסיפוק עצומה, וגם המיאוס העצמי.

כל מחסום מוסרי שחשבה שלעולם לא ייפרץ – נפרץ: היא פוגעת בחלשים ממנה, גונבת מן החזקים ממנה, בוגדת במי שאוהב אותה ובטוחה שהכול בשליטה.

אלא שאז קורה משהו שבולם את הסחרור ונטע מחליטה לחזור הביתה. העניין הוא, שזה לא פשוט כמו שנדמה לה.

בשפה עכשווית וקולחת להפליא, ללא כל התנצלות ומבוכה, מתארת טל בדיחי את המתרחש בעולם העגלות. זהו סיפורם של בני דור ה־Y, שרוצים הרבה ומהר, שמרגישים בבית בכל מקום ובשום מקום, שלא בטוחים ממה הם בורחים ולאן הם רוצים להגיע.   עגלות הוא ספר הביכורים של טל בדיחי (1987), ילידת מושב קשת שברמת הגולן.

תגובות

תגובות