סע הביתה, ינקי

תמונה של הספר סע הביתה, ינקי

מחבר: אודי מירון, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 269.

הסקירה שלי:

ספר יפהפה ונוגע ללב על יחסי הורים וילדים, זוגיות, סודות, נקמה ואומץ. הספר בנוי מפרקים קצרים, הכתיבה יפה ועדינה, מלווה בשנינות והסיפור מעניין ונפרש לפנינו לאט לאט.

הסיפור הוא בעצם מסע התבגרות של ינקי, דור שני לשואה, מסע שכולל השלמה ופיוס עם הוריו ועם עצמו.

ראוי לציין את הכריכה המהממת ששבתה את לבי. ממליצה בחום!

ינקי הוא גבר גרוש, נולד בקריית חיים וגר בתל אביב. הוא מתקשה בקיום מערכת זוגית. יום אחד הוא פוגש באקסית של אחיו הבכור, מבלה איתה לילה שבעקבותיו היא שולחת אותו למסע פענוח היעלמותה של אמו, דבר שלדעתה הכרחי עבורו בכדי לשחרר את החסמים שקיימים אצלו מגיל צעיר ומפריעים לו לקיים חיים מלאי משמעות בעתיד.

אימו של ינקי נעלמה כשהיה בן שמונה. אביו אמר לו שהיא נסעה לאוסטרליה בכדי לטפל בחברתה שחלתה ושהיא תחזור ואפילו תביא לו מתנה. מאז הוא לא ראה אותה וכל חייו חי באי שקט והרגיש שסודות רבים אופפים אותו ולא נותנים לו מנוח.

אביו נוטה למות. לפני מותו, הוא רומז לו משהו בקשר לאחיו הבכור ומשאיר את ינקי בהלם. לאחר מותו, ינקי מגלה בביתו של אביו מכתב ותמונה שאולי יכולים להביאו לגילוי דבר היעלמותה של אמו.

ינקי, איש עסקים מצליח, מחליט לנסוע לאירופה בעקבות מכריה של אמו מהעבר ולגלות מה עבר על אמו, ניצולת מלחמת העולם השנייה ולאן נעלמו עקבותיה.

ינקי נפגש עם אנשים מעברה של אמו ולאט לאט מתגלה לו סיפורן של נשים יהודיות אמיצות שנאנסו בשואה בכדי להישאר בחיים ובכדי להציל את חיי הגברים שהיו איתן ואיך הרגשת התבוסה מצד הגברים השפיעה על חייהם הן של הנשים והן של הגברים בשנים שלאחר סיום המלחמה.

במסעו הוא פוגש גם נשים, יחסו אליהן משתנה, הוא נקשר ואולי קצת מתאהב, ינקי מתחיל להתבגר. אישה אחת שיפגוש תשאיר לו מכתב שלאחר שיקרא אותו, יסגור מעגל שישחרר אותו להמשיך בחייו. הוא יוצא מחוזק ומסוגל להחליט על החיים שהוא רוצה בעתיד.

לאן נסעה אימו של ינקי ולמה? מה עברה בשואה? איך זה השפיע על ינקי ועל יחסיו לנשים?

מה צופן לו העתיד?

כל זאת ועוד הרבה גילויים משמעותיים צפויים לינקי במהלך מסעו החשוב. ספר מקסים, קריאה מהנה!

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

היחסים של ינקי עם נשים תמיד עולים על שרטון והוא לא מבין למה עד שיעל, חברת ילדות יפה וסוערת, שולחת אותו לפענח את התעלומה הגדולה המלווה את חייו: מסתורין היעלמותה של אמו.

ינקי, קרייתי שנדד לתל אביב והצליח בעסקים, עוזב הכול בהחלטה של רגע, נוסע לאירופה, שם הוא נקלע להרפתקאות מוזרות ונפגש עם מכרים מעברה של אמו, ניצולת מלחמת העולם השנייה. הוא שומע את סיפור השואה מזוויות שונות, לומד על מאבקן ההרואי של נשים יהודיות יפות שנאנסו בזמן המלחמה ועל התבוסה הצורבת שנושאים עמם הגברים שחיו לצידן.

האם הגילויים הדרמטיים מן העבר ופתרון סוד היעלמה של אמו יפייסו את נפשו של ינקי וישפיעו על יחסו לנשים ועל החלטותיו לגבי חייו בעתיד?

בסגנונו הייחודי מספר אודי מירון סיפור מפתיע, מעורר מחשבה, שנון ונוגע ללב, על גברים ועל נשים, על אימהות ובנים ועל סודות ושקרים.

תגובות

תגובות