סיפורו של יתום

תמונה של הספר סיפורו של יתום

מחבר: פאם ג'נוף, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: עפרה אביגד, מס' עמודים: 360.

הסקירה שלי:

ספר מדהים! סיימתי לפני כשלושה שבועות ואני עדיין לא מפסיקה לחשוב עליו. ספר מרתק על חברות והקרבה יוצאות דופן של שתי נשים בתקופת מלחמת העולם השנייה.

בסוף הספר ישנה אחרית דבר מעניינת שבה הסופרת כותבת שהסיפור אמנם לא אמיתי אבל הוא מבוסס על מיקרים שאירעו במציאות שהיא שילבה ביניהם והפכה אותם לסיפור אחד מרגש וחזק במיוחד.

ספר שלא יכולתי להניח מהיד, ממליצה בחום!

 

בתקופת מלחמת העולם השנייה, בשנת 1944, נערה הולנדית צעירה בשם אינה נכנסת להריון כתוצאה מרומן עם חייל גרמני. אינה נאלצה למסור את התינוק לאימוץ, סולקה מביתה בבושת פנים והחלה לעבוד בניקיון של מסילת רכבת.

יום אחד עבר קרון של תינוקות יהודיים בדרכו למחנה ריכוז. בהחלטה של רגע, אינה חטפה את אחד התינוקות והחליטה לנסות להצילו מהגורל הצפוי לו.

אינה מצטרפת לקרקס גרמני נודד כדי שיהיה לתינוק מקום מחבוא. היא נאלצת להשתלב בעבודות הקרקס וללמוד את אמנות הטרפז כדי להצדיק את היותה שם. הלוליינית הראשית מקבלת אותה בהססנות ומתייחסת אליה בקרירות, דבר שמאד מקשה על האימונים שלהן יחד.

עם הזמן אינה מגלה שגם הלוליינית הראשית היא יהודייה ולכן גם היא, כמו התינוק, מסתתרת מהגרמנים בקרקס. הסוד המשותף שלהן מחבר ביניהן ולאט לאט נוצר ביניהן קשר חברות חזק עד כדי כך שכל אחת מוכנה להקריב את חייה בשביל השנייה.

הן מתקרבות וכל אחת מספרת לשנייה את סיפור חייה הקשה והעצוב.

הסיפור של שתיהן ביחד וגם של כל אחת בנפרד, מרתק ומלא תהפוכות. השתיים חייבות לתת אמון אחת בשנייה בשביל לשרוד את המלחמה.

מה יקרה בסוף? האם החברות ישרדו? האם התינוק ישרוד?

תקראו ותגלו.

סיפור על סודות, על חברות ונאמנות, על הקרבה, על הישרדות ועל אהבה.

ספר שנגע בי חזק יישאר איתי עוד המון זמן.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

בזמן מלחמת העולם השנייה, נערה הולנדית בשם אוּנה נכנסת להריון מחייל גרמני ונאלצת לוותר על תינוקה. את לחמה מרוויחה אוּנה בניקיון מסילת רכבת, ויום אחד היא מגלה קרון של פעוטות יהודיים, שמיועד להגיע למחנה ריכוז. דחף בלתי נשלט גורם לנערה לקחת את אחד הילדים, ולנסות להציל אותו מאימת גורלו.
עם התינוק שהצילה, אונה מוצאת מקלט בקרקס גרמני, אך עליה ללמוד את רזי הלוליינות כדי להשתלב בקרקס הנודד. הדבר קשה במיוחד בשל יחסה הקר של לוליינית הטרפז הראשית, אסטריד. בדומה לאונה שדואגת לתינוק היהודי שהבריחה, גם אסטריד היהודייה חוששת לגורלה, וכשהשתיים מגלות זו את סודה של זו, נוצר ביניהן קשר חזק. שתי אמניות הטרפז מוכרחות לתת אמון זו בזו ולהיאחז אחת בשנייה כדי לשרוד.
מחברת רבי-המכר האמריקאית פאם ג'נוף ארגה בסיפורו של יתום סיפור מרגש, צבעוני ומרהיב, שבמרכזו שתי נשים יוצאות דופן שמקריבות הכול, ומצליחות לשרוד כנגד כל הסיכויים.

תגובות

תגובות