סופה של אליס

תמונה של הספר סופה של אליס

מחבר: גלית דהן קרליבך, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 381.

הסקירה שלי:

ספר מקסים שמאד נהניתי לקרוא, הן מבחינת העלילה המעניינת והן מבחינת השפה העשירה. העלילה מתפתחת באיטיות ולאט לאט נחשפים עוד רבדים ומתגלים עוד סודות ושקרים עד הסיום המפתיע והאופטימי. תענוג של ספר, ממליצה בחום!

סופה, בחורה בת עשרים פלוס, היא הבת היחידה של אליס. אליס היא אם חד הורית וסופה קוראת לה אליס ולא אמא. הן גרות במושב אבריים, מושב קטן ומוזנח שבו גרים אנשים מכל מיני סוגים: שריף שמאוהב באחת התושבות, ספרנית שמביאה ספרים בעגלה ניידת, מבעיר העשבים, גנב הברזלים, אוגר הקז'קל, פולטי בעל המלון, הצולע מאימת הביטוח הלאומי, דודא הנרקומן בגמילה, אליס המיילדת וכמובן סופה שהיא הדוורית ובעצם כותבת המכתבים של המושב.סופה יודעת הכל על כולם בזכות המכתבים שהיא כותבת והמכתבים שהיא פותחת בסתר.

אליס רוצה שבתה תהיה מיילדת כמוה וכמו אמה, אבל לאליס יש שאיפות אחרות, היא רוצה להיות סופרת. אמה מצרה את צעדיה ושומרת עליה מכל משמר שחס וחלילה לא יארע לה משהו רע. היא השיגה לה פטור מהצבא וסידרה לה את העבודה כדוורית, עבודה שקטה ללא סיכון. אליס מבלה את רוב יומה בבית עם אמה, קוראת הרבה ספרים ופוגשת את תושבי במושב בבואם לשלוח מכתבים.

יום אחד מגיע אדם זר למושב ובעזרת כספו הרב הוא מכניס שינויים מרחיקי לכת שלא כולם מתקבלים בעין יפה. הזר חודר לחיי התושבים וגורם לשיבוש מהלך חייהם ולחשיפת סודות ישנים.

בין סופה לזר המבוגר ממנה בשנים רבות, ניצתת תשוקה מיידית. הם מתראים בסתר ונחשפים זה לזו אבל יודעים שכנראה אף פעם לא יוכלו לממש את תשוקתם, הן מפאת פערי הגילאים ביניהם והן מפאת התנגדותה של אליס שמשכנעת אותה להתחתן עם חבר ילדות שלה שמחזר אחריה.

בין הפרקים בסיפור, משולבים עמודים שהם חלק מרומן שסופה כותבת ומקווה שיום אחד הוא יהפוך לספר. הרומן נקרא "חייהם של האנשים הצבעוניים" ובו מופיעות שלל הדמויות של המושב. כל עמוד מדבר על דמות אחרת. אהבתי מאד את שילוב דפי היומן בתוך העלילה, את מגוון הדמויות המצחיקות ותיאורן.

אהבתי מאד את סגנון הכתיבה,  את העלילה המעניינת, את ההומור השזור בספר ואת השפה העשירה והנעימה.

העלילה מתפתחת לאט וכל רגע מתגלה פרט חדש שמשנה את פני התמונה וחושף עוד שקר, עוד סוד, עד שמתגלה כל התמונה.

מה יעלה בגורל הזוג המאוהב? האם סופה והזר יצליחו לממש את אהבתם? למה אליס קוראת לאליס בשמה ולא אמא? מה מסתירה אליס מסופה? מדוע היא מגוננת עליה כל כך? האם סופה תצליח להגשים את חלומה להיות סופרת? מיהו האדם הזר שאת עברו הוא מסתיר? מהם הסודות שהוא יחשוף?

ממליצה לכם בחום לקרוא את הספר הנפלא הזה ולגלות את כל התשובות. אחד הספרים היפים שקראתי לאחרונה.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

למרות שמה, חייה של סוּפה מתנהלים על מי מנוחות. היא הדוורית וכותבת המכתבים הלא רשמית של המושב הקטן והמוזנח שבו היא מתגוררת, נוצרת מאווייהם הנסתרים של תושביו התימהוניים ונוטרת שאיפותיהם. גם לה יש שאיפות משל עצמה. היא לא רוצה להיות מיילדת כמו אליס, אמא שלה, אלא סופרת. בינתיים היא מסתפקת בטיפוסים שמזמן לה המקום: השריף המאוהב, הספרנית הניידת, גנב הברזלים ומבעיר החרשפים, וכמובן אליס, המדריכה את צעדיה ואת מנוחתה בעודה מנסה ככל יכולתה לחמוק מצו הגורל. כל זה משתנה ביום שבו נכנס בסערה לחייה ואל המושב המנומנם גבר זר, אפל ומצולק ומתחיל לשבש את כל הדרכים ולחשוף את כל הסודות.

סוּפה של אליס הוא רומן שרוח עזה נושבת בין דפיו, מסיעה אותו בין המערב הפרוע למזרח התיכון. בעברית משולחת רסן, שאין דומה לה בנוף הספרותי העכשווי, מותחת גלית דהן קרליבך חבלי תשוקה וחוצה גבולות, בעודה סוחפת אחריה את הקורא ללא מעצורים.

משבחי הביקורת על ספריה הקודמים:

על אחותי כלה והגן נעול

״מספרת סיפורים מוכשרת ומלאת הומור, שיותר מכול רוצה להשתובב עם הגיבורים שלה, ללכת על הגבול הדק שבין פנטסיה למציאות, לברוא מיתולוגיות ולפרק אותן. כי המציאות מבחינתה היא אפשרות אחת, ולא תמיד האפשרות המוצלחת.״   גלריה, הארץ

״ספרה של גלית דהן־קרליבך מציג משפחה… שאי־אפשר להישאר אדישים אליה.״   ספרים, הארץ

על קצה

״שפתה של דהן קרליבך נעה בין פשטות לעושר פיוטי מפליא, בין לשון קודש לחול – ומעניקה חיות ממזרית ושובת לב לגיבוריה.״    ישראל היום

״לדהן קרליבך יש כל מה שסופר טוב זקוק לו.״    אנרג׳י

סוּפה של אליס הוא הרומן השלישי של גלית דהן קרליבך, אחרי קצה ו־אחותי כלה והגן נעול, שזכו שניהם לשבחי הביקורת ולאהבת הקהל. גלית היא זוכת מלגת "פרדס" מטעם הספרייה הלאומית, כלת פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים, ובוגרת תוכנית "פולברייט" הבינלאומית לכתיבה ספרותית מטעם אוניברסיטת איווה.

תגובות

תגובות