סופגנית

תמונה של הספר סופגנית

מחבר: ג'ולי מרפי, הוצאה לאור: כתר ספרים, תרגום: נעה שביט, מס' עמודים: 348.

הסקירה שלי:

ספר חמוד המספר את קורותיה של ילדה שמנה, שמכונה בפי אמה "סופגניונת". וילודין היא בפירוש גיבורה גדולה מהחיים, אמיצה, מצחיקה ומלאה ביטחון עצמי למרות המראה החיצוני שלה שגורם לסביבתה ללעוג לה. היא לא נכנעת לעלבונות, עונה בחזרה ולעיתים אף מגיבה באלימות.

זהו ספר חשוב מאד, בעיקר לנוער, במיוחד בעידן של היום שעסוק ביופי החיצוני וברצון להיות רזה כמו הדוגמניות שנראות על גבי הפרסומות ושלטי החוצות.

וילודין היא ילדה שמנה והיא לא מתכוונת להשתנות. היא לא רוצה לעשות דיאטות כמו אמה. אמה בעבר היתה שמנה ואחרי דיאטות, היא רזתה ואפילו זכתה בתחרות מלכת היופי בעיירת מגוריהם.

מאז שזכתה, אמה היא המנהלת של תחרות היופי בעיירה במשך שנים. כשמגיע זמן התחרות, וילודין מתכננת משהו שיפתיע את כולם ובמיוחד את אמה. אל וילודין ותוכניתה מצטרפות עוד בנות שנחשבות "לא מושלמות חיצונית": אחת שמנה יותר מוילודין, אחת עם שיניים בולטות שמפחדת לחייך ואחת עם רגליים באורך לא שווה שנועלת נעליים מיוחדות. ביחד הן רוקמות תוכנית שתזעזע את כל העיירה ותיאלץ אותם לראות דברים אחרת.

לוילודין יש חברה מאד טובה ונאמנה אבל התחרות גורמת לריב ביניהן. וילודין פוגעת בחברתה והיא מנתקת איתה קשר.

וילודין עובדת במסעדה ומכירה שם את בו שעובד ביחד איתה. הם מתקרבים, משוחחים ומתאהבים אבל בו החתיך והיפה שומר את וילודין בסוד. וילודין מניחה שזה בגלל המראה החיצוני שלה, היא פגועה ומחליטה לעזוב אותו ולחפש לה מישהו אחר, אבל מתברר שרגשותיה כלפי בו מאד חזקים והוא כל הזמן במחשבותיה.

האם תוכניתה של וילודין תישא פירות? האם היא ובו ישובו להיות יחד? האם וילודין תשלים עם חברתה הטובה?

תקראו את הספר החמוד הזה ותדעו הכל.

כפי שאתם מבינים, הספר מלא הומור, הוא זורם מאד. לדעתי זהו ספר חשוב לכל הבנות שלא שלמות עם המראה החיצוני שלהן ויש בו מסר חשוב: תהיי שלמה עם עצמך כפי שאת, היופי הפנימי הוא מה שחשוב!

ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

וילודין היא נערה שמנה. אמא של וילודין הייתה פעם מלכת היופי המקומית וכיום היא המנהלת המסורה של אותה תחרות.
לווילו נמאס לחלוטין מעריצות היופי והרזון. יש לה אופי, יש לה חן, יש לה המון שכל, ויש לה חברות טובות. וישנו גם בּוֹ, נער יפה תואר ונחמד להפליא.

סופגנית, כמו שמכנה אותה אמה, היא גיבורה חד־פעמית:
היא מלאת חיים, היא מקורית ומצחיקה, היא אנושית, והיא אמיצה. המפגש עם בו ועם עצמה יוביל אותה להנהיג מרד של ממש: מרד שיטלטל עיירה שלמה, יעמת אותה עם תפיסות מעוותות וישנה את חייה של וילו וכל מי שסביבה.

סופגנית הוא ספר שיחדור ללב כל מי שמסתכל במראה ולא בטוח שהוא אוהב את מה שהוא רואה; כל מי שנאנק תחת עול הדוגמנים שמסתכלים עלינו מהפרסומות; כל מי שיודע שהוא מלא יופי, ורק צריך שהעולם סופסוף ילמד להסתכל.

תגובות

תגובות