סונטה לגוסטב

תמונה של הספר סונטה לגוסטב

מחבר: רוז טרמיין, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: דנה אלעזר הלוי, מס' עמודים: 296.

הסקירה שלי:

ספר נפלא! סיפור מרגש על חברות חזקה בין שני ילדים בשוויץ "הנייטרלית" בתקופה מלחמת העולם השנייה. חברות שנוצרה בילדות ותשפיע חזק על מהלך חייהם של השניים למרות אילוצי החיים והמרחק הפיזי שנוצר.

הספר נקרא בנשימה אחת, הכתיבה זורמת והסיפור מעניין. הספר מחולק לשלושה חלקים: סיפור הילדות של גוסטב כולל ההכרות והחברות עם אנטון, סיפור חייהם של אמו ואביו של גוסטב והחלק האחרון מספר על גוסטב ואנטון הבוגרים.

הסיפור מתמקד גם בשאלה מהי המשמעות של ניטרליות מול מצפון אישי ומה קורה לפי שמחליט ללכת לפי הלב ולסטות מהחוקים.  ספר מקסים, ממליצה בחום!

גוסטב נולד בשוויץ "הנייטרלית" בתקופה מלחמת העולם השנייה. הוא יתום מאב. אביו היה סגן מפקד המשטרה, נסיבות מותו לא ברורות. אמו טוענת שהוא מת בגלל שעזר ליהודים. אמו ממורמרת, אדישה כלפי גוסטב ומפגינה כלפיו קרירות. גוסטב בודד ולא זוכה לאהבה וחום.

אמו מלמדת אותו שעליו להיות חזק ולא סנטימנטלי, כדבריה: "עליך תמיד לדעת למשול ברוחך".

יום אחד מגיע ילד יהודי, אנטון,  לבית הספר של גוסטב וגוסטב לוקח אותו תחת חסותו. בין השנים נוצרת חברות מאד קרובה, חברות חזקה לכל החיים.

אנטון הוא ילד מוכשר מאד והוא מנגן בפסנתר. כולם צופים לו הצלחה עולמית אבל מסתבר שיש לו פחד קהל והוא לא מצליח להתגבר עליו ולהגיע להכרה שאליה הוא שואף.

גוסטב תומך בו לאורך כל הדרך, מעודד אותו, נמצא לצידו ומשמש לו יד ימינו. אילוצי החיים והקריירה גורמים לכל אחד מהם לפנות לדרך אחרת: גוסטב מקים בית מלון ואנטון ממשיך דרכו בתחום המוזיקה, אבל הם שומרים על קשר לאורך כל הדרך, הם קשורים זה לזה בלב ובנפש.

גוסטב חוקר אודות המקרה של אביו ומותו המסתורי ולאט לאט מצליח לפענח מה באמת קרה ולמה זה השפיע כל כך חזק על אמו ועל התנהגותה.

אהבתי מאד את הסוף שמבהיר את המשמעות החזקה והמרגשת של שם הספר. מאד נהניתי מהספר ואני ממליצה לכם לקרוא!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

מה ההבדל בן חברות לאהבה, או בין נטרליות למחוייבות? גוסטב פרלה גדל בעיירה קטנה בשוויץ "הניטרלית" שבה אימי מלחמת העולם השנייה לא היו אלא הד רחוק, אבל אביו של גוסטב שהיה סגן מפקד המשטרה מת מוות מיסתורי, ואימו האהובה אמיליה נוהגת בו בקור ובאדישות ומאשימה את היהודים במותו של בעלה, ילדותו של גוסטב עוברת עליו בבדידות מרה.

עם הזמן מתוודע גוסטב אל ילד בגילו, אנטון צוויבל, והחברות האמיצה שנרקמת בין השניים, מתחילה להגדיר את חייו של גוסטב, אנטון- יהודי והפכפך פסנתרן מחונן שנתקף אימה כשעליו לנגן בציבור אינו מבין עד כמה חייו שלובים ללא הפרד בחייו של גוסטב.

ספרה של רוז טרמיין הוא רומן עז,מדויק, עדין ומתוזמר להפליא השואל שאלה אחת בסיסית: מה קורה לאדם או למדינה, שחותרים בכול תנאי לנייטרליות ולאיפוק, בזמן שכל התקוות והתשוקות שבחיים מוסיפות להתדפק על השערים ולדרוש לחדור פנימה.

 

טרמיין ניחנה בכישרון של צייר-אמן, והיא מפליאה לעשות בו שימוש…נפלא (טיימס)

זהו רומן מושלם על הפגימות שבחיים..טרמיין כותבת בשיא כשרונה היחיד במינו..רומן מרשים ונוגע ללב (אובזרבר)

סונטה לגוסטב הוא רומן נהדר,מכמיר לב, חף מסמנטליות וכתוב להפליא (אייריש טיימס)

ספריה של רוז טרמיין זכו בפרסים רבים בניהם פרס וייטברד והפרס הצרפתי Prix Femina Etranger

סונטה לגוסטב נכלל ברשימת המועמדים לפרס קוסטה.

תגובות

תגובות