סולם גנבים

תמונה של הספר סולם גנבים

מחבר: ליאור אנגלמן, הוצאה לאור: כנרת זמורה ביתן, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 400.

הסקירה שלי:

ספר ישראלי מקורי ומעניין, כתוב היטב, עם דמויות רבות מורכבות ומגוונות.

סיפור על בחור שנולד למשפחת פשע ונאלץ למצוא את מקומו בעולם. הוא חווה עליות וירידות כשסביבו המון דמויות שחלקן ממש נכנסו לי ללב .

הוא בסך הכל בחור שצמא לאהבה, שבא לו לאהוב אנשים ולהרגיש אהוב על ידי אנשים. הוא ידע שאלוקים אוהב אותו אבל רצה להרוויח עוד אהבה מבני אדם.

סיפור על משפחות, המשפחה הגרעינית והמשפחה שאדם בוחר לעצמו ורוכש במהלך החיים.

סיפור שמעורר המון מחשבות על חשיבות המשפחה והחברים, על הדרך שלנו בחיים ועל המאמץ להגשים את השאיפות שלנו.

יודה טייב הוא בן הזקונים למשפחת פשע משכונת התקווה. לכאורה הוא נולד לגורל ידוע מראש ואמור להמשיך את פעילות אביו ואחיו שגובים "פרוטקשן" וכך מתפרנסים. אבל כשהוא נולד, אימו נשבעה שהוא לעולם לא יגיע לכלא.

יודה רצה להמשיך את אביו לאחר שנהרג "בתאונת עבודה" אבל אימו ואחיו עשו הכל כדי שילך ללמוד ויהיה שונה מהם.

לאחר שאביו נהרג, האם הפכה למנהלת העסקים ואסי אחיו הפך להיות העוזר שלה אבל הוא היה זה שקובע הכל.

אחיו רשם אותו לשיעורים פרטיים אצל המורה עטיה. המורה הפרטי הופך לאביו המאמץ, נותן לו עצות לחיים ומעניק לו את האהבה שהיה זקוק לה כל חייו. אחיו מקווה שבעתיד יודה ילמד להיות עורך דין ויוכל להגן עליהם אם יסתבכו.

יודה מצליח מאד בלימודים, לאחר מכן הוא מתגייס לצבא וגם שם מצטיין וממונה למפקד שאהוב על חייליו, הוא מתחתן ונולדים לו ילדים והופך לאיש חינוך ומקים כפר נוער לילדים שנולדו למשפחות קשות יום.

בסופו של דבר מתרחש אירוע מכונן שכתוצאה ממנו יודה מובל באזיקים ומואשם במעשה חמור שקרה ושבעקבותיו ייתכן שייכנס לכלא וייאלץ להיפרד ממפעל החיים שהקים.

מה יעלה בגורלו של יודה? האם ייאלץ לוותר על כל מה שבנה במו ידיו?

מי יתגייס לעזרתו? למי באמת אכפת ממנו?

תקראו ותגלו.

אסיים בציטוט שמסכם הכל: "המשפחה – בסוף זה הדבר הכי חשוב. כי מה יש לנו אנחנו בעולם הזה? אחד את השני, זה מה שיש".

אהבתי את הסוף המרגש.

הספר ארוך מדי לטעמי ועמוס בדמויות ואירועים, מה שהקשה עלי לעיתים את רצף הקריאה. למרות זאת אני שמחה שקראתי, הוא כתוב טוב ומעניין והגיבור יודה ממש נכנס לי ללב, ממליצה בחום!

 

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

גורלו של יודה טייב נגזר עליו מרגע לידתו. כבן למשפחת פשע משכונת התקווה, לא היה אמור להיות לו סיכוי לחיים אחרים, אבל אימא שלו נשבעה לעשות הכול כדי שבן הזקונים שלה לא יראה בית מעצר מבפנים.

אז כיצד – אחרי שהפך לתלמיד מצטיין, למפקד אהוב ולאיש חינוך נערץ – הוא מוצא עצמו מובל באזיקים, הרחק מכל מה שהקדיש לו את חייו?

סולם גנבים אינו סיפור על פשע, אלא סיפור על משפחות – אלו שנולדנו לתוכן ואלו שאנו בוחרים לעצמנו, אלו שמאיימות ואלו שמקיימות, אלו שמתקלקלות ואלו שאנו מתקנים. זהו רומן רב־תהפוכות, המלווה את גיבורו במורד חבלים שנופלים ובמעלה סולמות שראשם מגיע השמימה. עלילתו מציבה בפני הגיבור, בפני שלל הדמויות הבלתי נשכחות המקיפות אותו ובפני הקוראים שאלות הרות גורל: מהי הדרך שבה מוליכות אותנו כוונותינו הטובות, ומה הסיכוי שלנו להיחלץ מכלא הפחדים שלנו?

התשובות שהרומן מספק – באומץ, בחמלה וביופי – מבקשות לשחרר את הדמויות והקוראים כאחד מבית האסורים והאיסורים שנבנה מלבני העבר ולפתוח במפתח הלב את דלתו של שער הרחמים.

סולם גנבים הוא הרומן השלישי של ליאור אנגלמן. קדמו לו רבי־המכר קשורה בנפשו (2018), לא מפסיקים אהבה באמצע (2014) וקובץ הסיפורים שקופים (2009).

תגובות

תגובות