סוד העננים

תמונה של הספר סוד העננים

מחבר: אליסון ריצ'מן, הוצאה לאור: פן הוצאה לאור, תרגום: ניצה פלד, מס' עמודים: 334.

הסקירה שלי:

אני מאד אוהבת את ספריה של אליסון ריצ'מן וקראתי את הביקורות המשבחות על הספר ולכן הגעתי אליו עם המון ציפיות.

הספר מרגש מאד, עצוב עד כדי כך שגרם לי להזיל דמעות בסופו ונותן מסר חשוב לחיים אבל הכתיבה, לטעמי, מתאימה יותר לנוער מאשר למבוגרים. הרגיש לי שזהו אחד מספריה הראשונים של הסופרת ולדעתי הוא פחות עמוק ומורכב מספריה הקודמים גן המכתבים, אהבה אבודה, שעות הקטיפה ודמעות של אהבה שאותם אהבתי יותר.

הספר עוסק בהתמודדות של זוג נשוי עם גידול בן שנולד עם מום נדיר בלב ונאלץ לשהות בבידוד בביתו, הרחק מחבריו בבית הספר.

הוא נוגע בנושאים רבים כמו אהבת הורים לבנם, התמודדות עם קשיים, התמודדות עם כאב וטראומה, קשר מיוחד ומרגש בין מורה ותלמיד ואפילו סיפור אהבה.

הספר מעורר הרבה מחשבות על משמעות החיים וגורם להבין שיש לחיות כל יום כאילו הוא היום האחרון, חשוב לנצל כל יום ולמצוא רגעי אושר בכל מצב כפי שנהג  לומר הגיבור, יורי: "את החיים, קצרים או ארוכים, צריך לחיות".

יורי הוא ילד בוגר מאד לגילו וכל כך רגיש ואמיתי שאי אפשר שלא להתאהב בו.

קראתי את הספר בכמה שעות, הוא זורם, הכתיבה קלילה ובסך הכל נהניתי ואני ממליצה עליו.

 

קטיה וסאשה גרו בקייב. קטיה הייתה בלרינה שנפצעה ובעקבות כך נאלצה לעזוב את המקצוע וסאשה למד לתואר ראשון. הם התחתנו ואז קרתה טרגדיה בעירם והם החליטו להגר לארצות הברית. בעקבות השלכות הטרגדיה, כנראה, נולד להם בן עם מום בלב וכדי לשמור שלא יתאמץ, הוא נאלץ להישאר בביתו תחת השגחה ולהיות מבודד משאר בני כיתתו.

מנהל בית הספר מבקש ממגי, מורה צעירה ונלהבת, שתלמד את יורי פעמיים בשבוע שיעורים פרטיים בביתו. מגי מתלבטת מכיוון שיש לה טראומה מילדות שעד היום מעוררת בה עצב וכאב אבל בסופו של דבר נענית להצעה.

לאט לאט מגי חודרת אל ליבו של יורי ומגלה שלא רק שהיא תורמת לו וגורמת לו להיות מאושר למרות המגבלה שלו, אלא שהוא תורם לה  המון ונותן לה כח ואומץ להתמודד עם הקשיים שלה בחיים.

הקשר בין מגי ויורי מאד מיוחד ותמים. מגי נקשרת אליו ואוהבת אותו כאילו היה בנה. היא מאד יצירתית ואכפתית כלפיו. היא מלמדת אותו את אהבת הקריאה, נותנת לו משימות כתיבה ומשוחחת איתו על הספורט האהוב עליו, בייסבול. כדי להתקרב ליורי, מגי לומדת את כללי הבייסבול ואת שמות הקבוצות ואף מכירה ליורי חבר שכמוהו, אוהב מאד את המשחק. יש בספר המון תיאורים של בייסבול שלדעתי היו רבים ומפורטים מדי ולי אישית הפריעו כך שנאלצתי לדלג עליהם.

מגי מקשיבה ליורי ודואגת לצרכיו החברתיים גם במחיר של ויכוחים עם אמו ששומרת ומגוננת עליו מאד כאשר הדילמה היא עד כמה אפשר לגונן על הילד? האם "שווה" לסכן את חייו בשביל כמה רגעים של אושר? האם יש לשמור עליו גם במחיר של הפיכתו לילד בודד, עצוב ומתוסכל?

במקביל למערכת היחסים המיוחדת של מגי ויורי, מובא סיפורה האישי של מגי ויחסיה הזוגיים שחווים עליות ומורדות.

מה יהיה בסוף? איך ייראו חייו של יורי ומה יעלה בגורלו? תקראו ותגלו. הסוף מאד מרגש ואז גם מתבהרת משמעות שמו של הספר.

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

ספרה החדש של מחברת רבי-המכר "גן המכתבים", "אהבה אבודה" ו"שעות הקטיפה" מגולל סיפור טעון ומרגש על אהבת אם, הבטחתה של מורה ולב רגיש של ילד.

קטיה, בלרינה מבטיחה, וסאשה, סטודנט לתואר ראשון, הם שני צעירים מאוהבים שטרגדיה בלתי-צפויה ניחתת על עיר הולדתם קייב. כעבור שנים, אחרי שבני הזוג כבר היגרו לארצות הברית, תוצאות הלוואי של האירוע גורמות לבנם יורי להיוולד עם מצב רפואי נדיר המביא לבידודו מחברת הילדים. מֵגי, מורה נלהבת ומסורה, מסכימה ללמד את יורי בביתו, למרות היותה רדופה על ידי זיכרונות כאובים מימי ילדותה. בין השניים נוצר חיבור נפשי עמוק, וסקרנותו חסרת הגבולות ותבונתו הייחודית של יורי גורמות למגי לערוך שינוים לא פשוטים בחייה. היא אינה מודעת לתעצומות הנפש שהקשר עם יורי מעניק לה – עד שהיא נזקקת להן יותר מכול.

קריאת סודות העננים תגרום לכם לבחון את משמעות החיים בנפש פתוחה ובלב חפץ.

אליסון ריצ'מן היא סופרת אמריקאית מצליחה. הרומנים שלה מתורגמים לשפות רבות והיא זוכה להכרה ולהצלחה בארצה ובעולם. ספריה "גן המכתבים", ,אהבה אבודה", "שעות הקטיפה", "דמעות של אהבה", ו"הציור האחרון של ואן גוך" זכו בארץ להצלחה מסחררת.

תגובות

תגובות