סודו של תליון אבן הירקן

תמונה של הספר סודו של אבן הירקן

מחבר: קירסטי מאנינג, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: צילה אלעזר, מס' עמודים: 448.

הסקירה שלי:

וואו איזה ספר מקסים! רומן היסטורי מלא תהפוכות והפתעות המספר את סיפורם של פליטים יהודים

שנמלטו לשנגחאי בתקופת מלחמת העולם השנייה.

ספור מרגש ומעניין מאד שלמדתי ממנו המון. ממליצה בחום!

הספר נע בין הווה לעבר, ביו השנים 1939 ל- 2016, בין שנגחאי ללונדון ולאוסטרליה.

שנת 1939:

הסיפור מתרחש בשנגחאי שנכבשה על ידי הצרפתים.  המשפחה של רומי בת ה-12 נמלטת מוינה לשנגחאי ושם פוגשת רומי את לי. מאותו יום מתפתחת ביניהן חברות חזקה עד שהן נאלצות להיפרד עקב המציאות הקשה.

שנת 2016:

אלכסנדה עוזבת את לונדון וחוזרת לאוסטרליה לסבה וסבתה כדי להעביר את הימים האחרונים בקרבת סבה הגוסס. שם לאט לאט היא נחשפת לסיפור משפחתה האפוף מיסתורין.

אלכסנדרה גדלה אצל סבה וסבתה. היא מגלה כי סבה וסבתה אימצו ילדה סינית בשם סופיה שהוריה נהרגו בתאונת דרכים. אלכסנדרה גדלה אצל סבה וסבתה. היא לא מבינה מה הקשר בינה לבין סופיה ומנסה לברר מי היו הוריה הביולוגיים של אמה, רומי.

בעקבות הגילויים, אלכסנדרה מחליטה לטוס לשנגחאי בכדי לגלות עוד פרטים על משפחתה ועל חייהם הסודיים של סבה וסבתה. במהלך המסע היא גם תגלה פרטים על זהותה.

מיהי אלכסנדרה? מי היו הוריה? מה הקשר בינה לבין סופיה? מה מוצאה? תקראו ותגלו. ספר מצויין!

סיפור על חברות, על אהבה והקרבה, על אומץ ועל סודות.

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

רומן היסטורי עוצר-נשימה על סיפורם של הפליטים היהודים שנמלטו לשנגחאי בזמן מלחמת העולם השנייה.

1939: בשנגחאי, הידועה גם כ"פריז של המזרח הרחוק", פוגשת לי בת המקום את רומי הפליטה הווינאית, ובין השתיים מתפתחת חברוּת אמיצה. אלא שענני המלחמה המתחשרים מעיבים ממעל בשעה שהן חומקות בין הרחובות הזוהרים של האזור הנמצא בשליטה צרפתית לבין הרחובות מוכי הייאוש של הגטו. לבסוף המציאות הקשה מכריעה אותן והחברות נאלצות להיפרד.

2016: אלכסנדרה שבורת הלב עוזבת את לונדון בסערה וחוזרת לאוסטרליה כדי לבלות בחברתם של סבתא רומי וסבא וילהלם ששוכב על ערש דווי. נותרו להם רק שבועות ספורים יחד, והסבים מתחילים לחשוף בפני נכדתם פיסות מסתורין משפחתיות שנשמרו בסוד במשך יותר מחצי מאה.

אלכסנדרה טסה לשנגחאי, נחושה להתחקות אחר עברם של סבה וסבתה. בעודה מקלפת את השכבות של חייהם הסודיים, היא מתחילה לפקפק בכל מה שהיא יודעת על משפחתה – ועל עצמה.

סודו של תליון אבן הירקן הוא סיפור יפהפה, שופע קסם וחושניות, על חברוּת נשית, על מחיר האהבה ועל כוחם של מצוקה ואומץ לב לעצב אותנו ואת עתידנו.

תגובות

תגובות