נערה במעיל כחול

תמונה של הספר נערה במעיל כחול

מחבר: מוניקה הסה, הוצאה לאור: ידיעות ספרים, תרגום: גרשון גירון, מס' עמודים: 287.

הסקירה שלי:

ספר מרגש ומעניין על התמודדות עם אובדן, רגשות אשמה, אומץ, החלטות גורליות ועל אהבה.

הסיפור מתרחש בתקופת מלחמת העולם השנייה בתקופת פלישת גרמניה להולנד.

הגיבורה היא הנקה. היא גרה באמסטרדם. אהובה נהרג על ידי הגרמנים בחזית ההולנדית והיא חיה עם רגשות אשם מאז הטרגדיה. היא תעשה הכל כדי לנקום בגרמנים על הרג אהובה  ולכן היא עוסקת במסחר בשוק השחור ומספקת מצרכים בסתר.

יום אחד לקוחה מבקשת ממנה עזרה בחיפוש נערה יהודיה שהיא הסתירה בביתה לאחר שהגרמנים פלשו לבית משפחתה והרגו את כולם. הנערה נעלמה כאילו בלעה אותה האדמה והזקנה חוששת לחייה.

הנקה מתלבטת אם להיענות לבקשה המוזרה של הלקוחה אך בסוף היא נענית ומחליטה לצאת לחיפושים אחר הנערה היהודייה הנעדרת. הנקה מתחברת למחתרת ההולנדית שמנוהלת על ידי סטודנטים ומגלה את מכונת ההשמדה ההמונית והזוועות של הנאצים. היא תיחשף לריכוז של יהודים בתיאטרון גדול בדרך למחנות ההשמדה בתנאים סניטריים ירודים, להרג אנשים חפים מפשע ולפעולות נגד של המחתרת בניסיונות של הברחת תינוקות יהודים למקומות מסתור וצילום בסתר של עדויות מהזוועות.

הנקה מסכנת את עצמה אבל נחושה למצוא את הנערה עד שהיא נקלעת לסיטואציה שבה תצטרך לנקוט פעולה מהירה בהחלטה של רגע שתשנה את חייה וחייהם של אחרים.

לאן נעלמה הנערה? מה עלה בגורלה? מהי ההחלטה הגורלית שלקחה? האם הנקה תצליח לעלות על עקבותיה ולהצילה?

תקראו ותגלו.

ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

אמסטרדם, 1943. הָנֶקֶה שרויה באבל עמוק על אהובה, שנהרג בחזית ההולנדית כשהגרמנים פלשו. את ימיה היא מעבירה כסוחרת בשוק השחור, עיסוק שהיא מסתירה מהוריה. היא אוהבת לראות בעבודתה הבלתי-חוקית מעשה התקוממות קטן.

במהלך אספקה שגרתית, לקוחה פונה להנקה בבקשת עזרה. היא מצפה לשמוע מגברת יאנסֶן בקשה שגרתית, הזמנה של בשר או נפט, אך הנקה נדהמת מתחינתה של האישה המבוגרת כי תאתר עבורה בן אדם – נערה יהודיה שגברת יאנסן הסתירה, שנעלמה מחדר סתרים מבלי להותיר עקבות. תחילה הנקה מסרבת לקחת על עצמה משימה כה מסוכנת, אבל בסופו של דבר היא נמשכת לתוך מערבולת של אירועים מסתוריים וגילויים מדהימים המובילים אותה ללב המחתרת, פוקחים את עיניה לנוכח זוועות מכונת המלחמה הנאצית, ומשכנעים אותה לנקוט בפעולה נואשת.

עלילה כובשת הכתובה בסגנון נפלא, נערה במעיל כחול הוא רומן יוצא דופן על גבורה, אבל ואהבה בתקופה בלתי-אפשרית.

תגובות

תגובות