נסטרן

תמונה של הספר נסטרן

מחבר: רחל גבריאל, הוצאה לאור: אוריון הוצאת ספרים, תרגום: לא רלוונטי, מס' עמודים: 381.

הסקירה שלי:

סיפור אהבה עצוב המתרחש באיראן של אחרי המהפכה, בתקופת שלטונו של חומייני העריץ. שלטון שהטיל המון מגבלות ואיסורים על הנשים ובכלל.

זהו ספר שאי אפשר להניח מהיד מתחילת הקריאה. הוא כתוב בשפה בהירה וקולחת, יש בו מתח ועניין לכל אורכו. יש בו המון כאב וסבל הוא לא קל לעיכול. זהו סיפור מרגש שאחריו מאד קשה לעבור לספר הבא. ממליצה בחום!

הסיפור מתחיל בתל אביב. אמה של שרה, אסתר, על ערש דווי. אסתר מספרת לבתה שהיא שמרה במחסן קופסא והיא מבקשת ממנה שתפתח את הקופסא בתום שלושים יום למותה.

שרה מגלה בקופסא מכתבי אהבה מרגשים שכתב עזיז לנסטרן בצרוף פתק "סליחה".

דרך המכתבים ובעזרת דודה שכתב ספר, מגלה שרה את סיפור קורותיה של משפחתה של נסטרן באיראן.

נסטרן נישאה לרזין העשיר והאכזר בכדי להציל את משפחתה מעוני ובשל איומיו על אמה. רזין היה אלים כלפיה ונסטרן סבלה מאד. עזיז הוא בנו של נסטרן והוא היה מאוהב בה עוד הרבה לפני נישואיה לאביו. עזיז מנסה לעזור לנסטרן לברוח מאביו.

לא ארחיב על תוכן הסיפור כדי לא לקלקל למי שלא קרא.

מיהי אסתר? מיהי שרה? מה הקשר שלהן לנסטרן ועזיז? איך הגיעו מכתבי האהבה של עזיז לאסתר? מה עלה בגורל הזוג המאוהב, נסטרן ועזיז?

תקראו את הספר ותמצאו את כל התשובות לשאלות . סיפור עצוב ואף מטריד  המכיל המון תיאורים קשים של אלימות כלפי הנשים, כפיה מינית, סבל פיזי אך גם רגעי אהבה ועונג מרגשים.

ממליצה בחום!

 

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

"נסטרן" מאת רחל גבריאל בהוצאת הספרים "אוריון" הוא סיפור אהבה מרתק, נוגע ללב ורצוף תהפוכות. רומן מרגש ועוצר נשימה מתחילתו ועד סופו. הוא מתחיל ונגמר בתל אביב ועובר בדרך-לא-דרך באיראן זמן קצר אחרי המהפכה.

לפני מותה משביעה אסתר, אמה של שרה שרק בתום השלושים למותה תוציא מהמחסן שבחצר ביתם קופסא שהטמינה שם מיום שעלו לארץ מאיראן. לאחר מות אמה כשפותחת שרה את הקופסא היא מוצאת בתוכה צרור מכתבי אהבה מרגשים מבחור בשם עזיז המיועדים לנערה בשם נסטרן.

המכתבים פותחים בפניה צוהר לסיפור משפחתה הקשה: לקורות חייה הטרגיים של נסטרן ואהבתה האסורה לעזיז, בנו של בעלה האכזר, לגורלם של זוג האוהבים ולבסוף לקשר שלהם לשרה ולבקשת הסליחה של אמה שהוצמדה בפתק לצרור המכתבים.

רחל גבריאל, (ילידת 1945), אם ל-4, תושבת גני תקווה, עבדה שנים רבות כאחות בבית ספר ברמת גן. לפני כאחת עשרה שנים גילתה את כישרון הכתיבה שהיה חבוי בה והחלה לכתוב. "נסטרן" הוא הרומן הרביעי שכתבה.  ספריה הקודמים: "תבקשי חזק" (הוצאת גוונים-חלונות, 2008), "שמרי נפשך" (הוצאת צמרת, 2011), "נתיב הבריחה" (הוצאת סטימצקי, 2014).

רחל גבריאל מספרת שבספרים שלה יש הרבה יסודות אוטוביוגרפים מחייה. היא משלבת אירועים מחייה, אך מבקשת ליצור רומנים מרתקים בעלי תובנות ותקווה. הספרים הם לא ממש אוטוביוגרפיה, אולם הרגשות אותנטיים בהחלט. כתיבת ספרה החדש "נסטרן" ארכה למעלה משנה. "אינני יודעת בדיוק מה היה הטריגר שגרם לי לשבת ולכתוב את הסיפור, ייתכן שהרצון לשמר מקצת מהסיפורים ששמעתי על חיי משפחתי באיראן. הספר נכתב לזכרה של אמי היקרה שנפטרה בלידתה בהיותי בת שלוש שנים בלבד. העלילה מתרחשת ברובה באיראן. הסיפור הוא פרי הדמיון ברובו, אך עלילות ודמויות בו נלקחו מסיפורים שסיפרו לי אחיי ואחותי".

רחל גבריאל מספרת שלאחרונה החלה בכתיבתו של הרומן החמישי שלה.

תגובות

תגובות