נוצה ברוח

תמונה של הספר נוצה ברוח

מחבר: סופיה לונדברג, הוצאה לאור: מודן, תרגום: דורית בריל-פולק, מס' עמודים: 320.

הסקירה שלי:

סיפור מרגש על חברות נפש, על אובדן, על בחירות גורליות, על הקרבה, על אהבה ועל נאמנות עם סוף מאד מרגש ומפתיע.

ויולה ולילי הן חברות נפש שגדלו ביחד באי השוודי ויסבי. ויולה גדלה בבית אמיד ואילו לילי גדלה בתנאים קשים.

אמה של לילי נפטרה בלידת הילד האחרון וכל עולמה של לילי חרב עליה. יש לה שמונה אחים ואחיות ואב שעובד כדי לפרנס אותם אך מתקשה לטפל בכולם.

לילי הקטנה מגיעה לעיתים תכופות לבקר בביתה של חברתה הטובה ויולה ומקבלת שם חום ואהבה שכל כך חסרים לה בביתה. היא כמו הבת של אמה של חברתה.

לילי חולמת להיות זמרת וכשהיא גדלה קצת היא מתחילה להופיע אבל בעקבות מעשה שהתגלה היא מושפלת ונאלצת לקבל החלטה קשה ולעזוב לפריז בפתאומיות בלי ליידע את חברתה. מאותו יום הקשר בין השתיים מתנתק וויולה המתגעגעת לא מפסיקה לתהות מה קרה ללילי.

כשהשתיים בעשור התשיעי לחייהן, ויולה מקבלת טלפון מפתיע מלילי בדיוק בתאריך הגורלי שבו לילי עברה טרגדיה ששינתה לעד את חייה, התאריך שציינו השתיים בכל שנה לאורך שנות חברותן, והיא מבינה שלילי התקשרה כדי להיפרד.

ויולה לא מוכנה להיפרד בלי לדעת מה קרה והיא רואה בכך הזדמנות לברר סוף סוף מדוע התנתקה לילי ומחליטה לטוס בדחיפות לפריז עם שתי בנותיה כדי לחפש את לילי.

בסוף המסע בעקבות לילי, יתגלה לויולה סוד גדול אשר יטלטל אותה ואת חיי בנותיה.

איזה טרגדיה לילי עברה וכיצד היא שינתה את חייה? למה לילי עזבה בפתאומיות? למה לא יצרה קשר עם ויולה חברתה במשך כל השנים? מהו הסוד המפתיע והמטלטל שיתגלה ללילי?

תקראו ותגלו. ממליצה בחום!

תקציר, כפי שמופיע בגב הספר:

ויולה ולילי הן חברות נפש שגדלות באי השוודי ויסְבּי זו לצד זו, בבתים סמוכים שגן פורח מחבר ביניהם. אבל בעוד ויולה היא ילדה יחידה מסודרת וקפדנית שגדלה בבית מטופח אפוף ריחות מאפים טריים, ללילי התזזיתית יש שמונה אחים ואחיות שאת כולם צריך איכשהו להאכיל ולהלביש.
עם השנים דרכיהן של שתי החברות נפרדות ובסופו של דבר הקשר ביניהן ניתק לחלוטין. עד שבשנת 2019 , כשהן כבר בעשור התשיעי לחייהן, הטלפון של ויולה מצלצל. היא עונה ומזהה מייד את הקול –
זו לילי. היא מלכסנת מבט אל לוח השנה ורואה שהתאריך הוא 12 באוגוסט, אותו תאריך שבו התרחשה הטרגדיה שטלטלה את עולמה של לילי והשפיעה גם על האופן שבו התעצבו חייה שלה.
ויולה מבינה שלילי התקשרה להיפרד, אבל היא לא מסוגלת להגיד שלום בלי לדעת את התשובה לשאלה שמקננת בליבה כבר שנים. אז היא מחליטה לנסוע לחפש את לילי, ובנות המשפחה שמצטרפות אליה עדיין לא יודעות שהסוד שיתגלה במסע הזה יטלטל גם את חייהן.

נוצה ברוח הוא רומן מרגש ונוגע ללב על חברות, על אובדן, על בחירות אמיצות, על השנים שעוברות ועל המורכבות שבאהבה מכל הסוגים.
סופיה לונדברג היא מחברת רבי־המכר 'פנקס הכתובות האדום' ו'סימן שאלה הוא חצי לב' שתורגמו לעשרות שפות וראו אור בעברית בהוצאת מודן.
"פרוזה נפלאה!" אַפטוֹנבּלָדט
"סיפור שנשאר איתך הרבה אחרי סיום הקריאה." קוּלט מגזין
"סיפור יפהפה וייחודי על חברות, בעל קצב מהיר וסוף מפתיע." מריאסטַדס־טידְנינגן

תגובות

תגובות